21/01/2017

Психолози: Цртаниот „Маша и мечката“ штетно влијае врз децата

Руските психолози по спроведени истражувања, соопштиле кои цртани филмови имаат штетно влијание врз умот на децата.  На првото место според нив е рускиот цртан...

Руските научници најавуваат нов лек за ракот

Руски препарат за третман и лекување на онколошките заболувања, кој покажал „фантастични резултати“, ќе биде достапен за пациентите за година и половина, најавено е...

Царскиот рез влијае на еволуцијата на човекот

Царскиот рез влијае на човековата еволуција бидејќи благодарејќи на таа метода мајките со претесна срамна коска, а во минатото умирале и таа и детето,...

Блокирајте ја негативната енергија

Чувствувате ли понекогаш дека темен облак демне над вас и го блокира сонцето во вашиот живот. Имате тешкотија да се ислободите од негативните чувства?...

Во Иран откриен најдолговечниот жител на планетата 134-годишник

Во текот на пописот на населението кое оваа есен се спроведувал во Иран бил регистриран маж роден 1882 година, по име Ахмед Суфи кој...

Маска против опаѓање на коса

Доколку имате проблем со опаѓањето на косата тогаш припремете ја оваа маска која навистина ќе ви помогне. Изматете едно јајце и ставете една лажичка рум...

Употребата на смартфоните го зголемува ризикот од синдромот на суво око

Повеќето луѓе знаат дека премногу гледање во мобилниот телефон е штетно, но новата студија покажува дека смартфоните се многу понездрави од она што се...

Кое време од денот е најдобро за вежбање

Најновите истражувања на група научници покажале дека вежбањето наверчер му овозможува помалку оптимален тренинг на вашето тело. Последното истражување спроведено од страна на експерти...

Улогата на хијалуронот за здрава кожа и за ремоделирање

Повеќето од функциите на кожата можат да му се припишат на молекуларниот состав на нејзиниот екстрацелуларен матрикс, а особено на биолошките особини на една...

Новогодишната детоксикација може да е опасна

Британските лекари предупредуваат дека радикалните новогодишни детоксикации може да бидат извонредно штетни, се наведува во студијата објавена во стручното списание British Medical Journal. Како пример...