МАКФАКС

Здравје

Две намирници што помагаат за киселина во желудникот

Две намирници што помагаат за киселина во желудникот

Daily news

Киселината во желудникот може да се јави по лути и масни оброци, како и пиењето на кафе или алкохол. Постојат две намирници што помагаат за намалувањето на киселините – ѓумбирот

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Необичен чај против несоница

Необичен чај против несоница

Daily news

Бананите изобилуваат со бета-каротен, витамини од групата Б и витамин Ц и Е. Содржат многу хранливи влакна и препорачливо е да се консумираат секое утро. Бананите благотворно делуваат кај несоницата.

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Цигарата не ве смирува, туку ве прави депресивни

Цигарата не ве смирува, туку ве прави депресивни

Daily news

Пушачите имаат 70 отсто поголеми шанси да страдаат од депресија и анксиозност, покажува нова студија. Истражувачите велат дека оставањето на пушењето може да им помогне на луѓето да се борат

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Мешунките како превенција за дијабетес

Мешунките како превенција за дијабетес

Daily news

Резултатите од едно неодамнешно истражување покажаа дека мешунките како леќа, наут, грашок, соја и слично помагаат како превенција за дијабетес тип 2. Во истражувањето учествувале 3.349 лица кои имале висок

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Несоницата предизвикува мозочни и срцеви удари

Несоницата предизвикува мозочни и срцеви удари

Daily news

Големо повеќегодишно истражување покажува дека несоницата (инсомнија) е многу опасна по здравјето, дека предизвикува срцеви и мозочни удари, како и

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Топлата купка ги топи калориите исто како и пешачење од 30 минути

Топлата купка ги топи калориите исто како и пешачење од 30 минути

Daily news

Опуштањето во топла купка, во зависност од тоа колку е топла водата, може да поднесете за топење на калориите, исто

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Кусите „дремки“ не прават посреќни и попродуктивни

Кусите „дремки“ не прават посреќни и попродуктивни

Daily news

Британските истражувачи откриле дека дремката, не помага само одморни да го завршите работниот ден, туку може да ве направи посреќни.

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Хранливи материи со кои изобилува сончогледот

Хранливи материи со кои изобилува сончогледот

Daily news

Семките од сончоглед се идеални здрави грицки, што брзо го уништуваат гладот, додека истоврено организмот обезбедува мноштво витамини, минерали и

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Како е најдобро да се реагира кога детето ќе се повреди?

Како е најдобро да се реагира кога детето ќе се повреди?

Daily news

Родителите чести ги совладуваат емоции кога нивното дете ќе се повреди, но таквата реакција на децата не им олеснува. Еве

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Готвењето за други позитивно влијае на психата и ја развива креативноста

Готвењето за други позитивно влијае на психата и ја развива креативноста

Daily news

Луѓето кои сакаат да готват измислуваат какви било причини поради кои би ги загреале своите шпорети. Правењето торта за нечиј

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *