Контакт

Daily news

Франција ќе гласа утре, кои се можните сценарија?

Објавено пред

Претседателските избори во Франција, што ќе се одржат утре,ќе ја решат не само иднината на Франција, туку и целиот поредок на Европската унија.

dobivaj vesti na viber

 

Марин Ле Пен, лидер на екстремниот десничарски Национален фронт, во текот на својата кампања истакна дека ќе иницира процес на излегување на Франција од Европската унија,што не беше примено со воодушевување во Брисел. Таа исто така рече дека ќе започне процес на повлекување на земјата од НАТО, нагласувајќи дека Франција треба да решава за својата надворешна политика. Во неколку навратиЛе Пен ја истакна својата поддршка за Русија и за Владимир Путин при што изјави дека му се восхитува, затоа што на неговата нацијата и го вратил чувството на гордост.

 

Кандидатот на центарот, Емануел Maкрон, пропагира социјален либерализам, про-европски “трет пат” и прогресивизам. Тој исто така вети “демократска револуција” и “ослободување на францускиот потенцијал.” Многумина го сметаат за економски реалист и сметаат дека е доволно обучен да ја води земјата, а во прилог му оди младоста. Какви се шансите на едниот и на другиот и како да се толкуваат актуелните случувања, зависи од исходот на неколку дилеми:

 

Француските политичари веднаш по првиот круг на изборите обезбедија  поддршка за Макрон.Дали таа поддршка ќе придонесе за неговата победа?

 

Идеолошкиот спектар во Франција веќе не е поделен на лево и десно. Тоа се рефлектира на политичките сили кои се за или против Националниот фронт. Претседателските кандидати кои освоија голем број на гласови во првиот круг  отворено го поддржаа Макрон во последната трка за претседател. Ако гласачите ги слушаат своите кандидати, сигурно е дека Maкрон ќе биде новиот претседател на Франција.

 

Зошто за прв пат во историјата, ниту една од двете најголеми партии нема свој кандидат на претседателските избори?

 

Франција се приклучи на светскиот тренд на “криза на естаблишментот” во кој на политичката сцена стапуваат кандидати на екстремната десница и левица. Кризата на социјалдемократските идеи не е присутна само во Франција, поради разочарувањето од Оланд, туку се манифестира и во Шпанија, Грција и Холандија. Од друга страна, пак, републиканците во Франција не го искористија тоа за да ги поразат социјалистите, бидејќи нивниот кандидат Франсоа Фијон како омилен избор ги загуби сите шанси за победа по аферата со фиктивно вработување на неговата сопруга.

 

Може ли Макрон да биде добар претседател, со оглед на тоа дека нема да има свое мнозинство во Прламентот бидејќи не припаѓа на ниту една од двете водечки партии во Франција?

 

Клучно прашање е дали по евентуалната победа Макрон ќе обезбеди за себе широка политичка поддршка. Парламентарните избори ќе се оддржат во Франција во јуни и доколку Французите гласаат за партиите што традиционално ги поддржуваат, на Макрон му преостанува само да направи компромис со некоја од доминантните политички партии , во спротивно има мали шанси да ги спроведе клучните промени.

Може ли сепак да победи Марин Ле Пен  и што ќе значи тоа за Франција и ЕУ, со оглед на тоа дека во овој случај се предвидуваат речиси апокалиптични сценарија?

 

Шансите за нејзината победа се мали, но не и невозможни. Во овој случај постојат две можни сценарија. Првото сценарио е навистина да го спроведе ветувањето за референдум за излегување на Франција од ЕУ – Фрегзит. Второто е да ги релативизира своите ветувања и да се соочи со сите негативни последици од предложените сценарија, како на пример Доналд Трамп во однос на НАТО и Кина.

 

Марин Ле Пен рече дека ако стане претседателка ќе го поништи признавањето на Косово. Реален ли е нејзиниот став?

 

Прашањето за Косово сигурно нема да биде на листата на приоритети на Марин Ле Пен.Освојувањето на власта ќе ја соочи со вистинските полуги на моќ и обврската да ги исполни сите ветувања кон француските гласачи. А,   редефинирањето на односите со ЕУ и излегувањето евентуално од неа значи дека Франција ќе се сврти кон себе и ќе ги игнорира надворешнополитичките прашања во догледна иднина.

 

Сите анкети предвидуваат дека Maкрон ќе победи во вториот круг со 60 отсто наспроти 40 отсто за Ле Пен. Реален ли е тој исход?

 

Резултатот е многу реален,ако некои од потезите или изјавите на Макрон радикално не ја сменат рамнотежата на моќта. Неговата неодамнешна негативна изјава за Европската унија беше обид да ги осигура своите гласачи, како и да преземе некои од поддржувачите на Марин Ле Пен. Можно е во финишот на трката Ле Пен со некој силен потег да се обиде да ја смени сегашната рамнотежа на моќ.

 

Што е најдобра опција за Франција, но и за Европа, ако се земат во предвид мигрантската криза и Брегзит?

 

Победата на Макрон ќе и даде на Франција уште една шанса да ги заврши  внатрешни реформи и да го редефинира своето место во Европската Унија. Многу од прашањата што покрена тој, како што е реформата на еврозоната и безбедност на ЕУ, бараат широка поддршка од другите земји-членки, особено од  Германија. Макрон економски гледа можност да го искористи Брегзит за да Париз стане финансиски центар на Европа преземајќи ја титулата од Лондон.

 

Отворено прашањето е, сепак, дали е тој доволно способен за такви политички и економски промени.Но, со победа на Ле Пен ќе и дојде крај на  Европската унија каква што ја знаеме, бидејќи со Брегзит, со изборите во Германија, со мигрантската криза и со честите терористички напади таа ќе се соочи со повеќе проблеми отколку што може да поднесе во овој момент. Ако Макрон разочара како претседател, на следните претседателски избори позицијата на Ле Пен ќе биде засилена со нов контингент гласачи. крај/мф

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

dobivaj vesti na viber

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

dobivaj vesti na viber

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

dobivaj vesti na viber

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија4 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија4 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа6 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион7 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија7 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет9 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија10 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија11 час

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа11 час

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија23 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија24 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа1 ден

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија1 ден

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...