Контакт

Артикли од MAK FAX

Актуелно

Македонија7 часа

Два милиона евра за планот за чист воздух

Владата на редовната 116. седница ја усвои предлог-програмата за реализирање на планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид...

Македонија9 часа

Снег на Попова Шапка, Маврово и во Крушево, магла на Стража

Сообраќајот на патиштата во земјава се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег со среден интензитет се бележат на Попова...

Регион10 часа

(Видео) Евакуирани стотина рудари од рудникот „Трепча“

Евакирани се 100-ина рудари на косовскиот рудник „Стари трг“, кои беа заробени на 700 метри под површината по дефект на...

Македонија10 часа

Законот за јазиците испратен во Венециската комисија

Законот за јазиците е испратен до Венециската комисија. Владата бара мислење за двојазичноста, а во барањето е вклучен и алтернативниот...

Изборни измени11 час

Левицата за една изборна единица: Да се разбие монополот на власт на СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНE

По реакциите на повеќе помали партии дека, конечно, треба да се промени изборниот систем во една изборна единица и отворени...