Контакт

Топ

Автобус што превезувал патници и автомобил учествуваа во сообраќајна незгода во Битола, повредени 20 лица

Објавено пред

Дваесет лица се повредени во сообраќајната несреќа што се случи вчера на улицата Воден, во близина на бензинска пумпа во Битола, кај Краварски Пат.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата учествувале автомобил „ауди А7“ и автобус со ресенски регистарски ознаки, при што удриле во паркирано влечно возило.

„Во несреќата тешки телесни повреди добил возачот Н. Б., а телесни повреди возачот Б. Б. и патниците во автобусот Љ. Д. (25), Г. С. (48) и Ф. Ѓ. (31), тројцата од с. Јанковец, Ресенско, Ј. Н. (42) од с. Златари, Ресенско, С. Ј. (50) и С. Ј. (50) од с. Лева Река, Ресенско, Ф. З. (52), И. М. (40), А. К. (28), М. Н. (47), Б. Г. (28) и В. П. (66), Н. Ѓ. (60), Ж. Ц. (51), Љ. А. (60), И. Р. (57), В. П. (42) и А. Б. (37), сите од Ресен, како и Ф. Т. (25) и Е. Т. (50), двајцата од с. Избишта, Ресенско, констатирани во Клиничката болница во Битола“, соопшти МВР.

Увид извршила екипа на СВР Битола.

Свет

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Објавено пред

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и зачувувањето на единството, изјави шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, во интервју за шпанскиот весник „Паис“. Според него, украинскиот конфликт директно влијае на Европа.

dobivaj vesti na viber

„Сите воени конфликти завршуваат со преговори. Тоа што воено и помагаме на Украина не значи дека не правиме се што е можно за преговори“ – подвлече Борел.

Тој додаде дека Европејците треба да бидат подготвени да се соочат со конфликт кој ќе трае долго во потрага по политички решенија. Шефот на европската дипломатија смета дека јужноевропските земји не треба да покажат недостиг на солидарност со северот на енергетски план.

„Шпанија може многу, бидејќи има една третина од целиот европски капацитет за природен гас. Шпанија може да стане порта кон Европа за гас што ќе биде алтернатива на рускиот гас“ – рече тој.

По почетокот на руската специјална операција во Украина на 24 февруари, голем број западни земји воведоа санкции кон Русија. Како одговор, Москва воведе и реципрочни мерки против соодветните земји.

Европската унија веќе воведе седум пакети санкции, вклучително и ембарго на јаглен и нафта.

Прикажи повеќе...

Топ

Приведено лице од скопско, предизвикало пожар на отворен простор

Објавено пред

Синоќа во 19.20 часот на подрачјето на Драчево од полициски службеници од Полициска станица Драчево од слобода е лишен Ф.С.(59) од село Долно Количани, скопско.

dobivaj vesti na viber

Постапувајќи по пријава од 09.08.2022 во 11.55 часот, според која покрај патот кој води за с.Парагуша било забележано едно лице кое управувало патничко возило „шкода фелиција“, со скопски регистарски ознаки, како со запалка ја запалило сувата трева покрај патот, биле преземени мерки и активности и лицето е пронајдено и приведено.

Притоа, пожарот бил изгаснат од противпожарната единица Скопје.

Во координација со Јавен обвинител по целосно документирање на случајот, против Ф.С. ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прикажи повеќе...

Економија

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Објавено пред

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Ryanair“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетната компанија повеќе нема да нуди летови по најниски цени поради зголемените трошоци за гориво.

dobivaj vesti na viber

Просечната цена на билетите на авиокомпанијата ќе се зголеми од околу 40 евра минатата година на околу 50 евра во следните пет години, изјави О’Лири за Би-Би-Си, додавајќи дека верува дека луѓето ќе продолжат да летаат често, и покрај зголемените трошоци за живот.

„Нема сомнеж дека на пазарот со ниски цени, нема да ги видите нашите навистина евтини промотивни цени од 9,99 евра во следните неколку години“, рече О’Лири.

Зголемените цени на енергијата што ги зголемуваат цените на авионските билети, исто така, ги зголемуваат сметките за електрична енергија во домаќинствата, намалувајќи ги расположливите приходи на луѓето.

Шефот на „Ryanair“ е на мислење дека, и покрај тоа, клиентите нема да ги намалат летовите, туку ќе бараат поевтини опции.

„Сметаме дека луѓето сè уште ќе летаат многу. Мислам дека луѓето ќе станат многу почувствителни на цените и затоа ќе ги тргуваат своите милиони на основа на продажба-повисоко-купи-пониски“, рече тој.

Би-Би-Си забележува дека комерцијалните летови сега сочинуваат околу 2,4 отсто од глобалните емисии на CO2, а воздухопловниот сектор се соочува со притисок да го намали неговото влијание врз климата, со кампања да ги убеди луѓето да се префрлат на железничкиот и патниот транспорт.

О’Лири, сепак, тврди дека патиштата и превозот придонесуваат повеќе за севкупните емисии на CO2 и дека фокусот на намалување на емисиите од воздушниот транспорт е погрешен.

Тој изјави дека „Ryanair“ инвестира во поефикасни авиони и заклучи дека поголемо намалување на употребата на фосилни горива ќе дојде од префрлањето од бензин и дизел кон електрични патни возила.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и зачувувањето на единството, изјави шефот на...

Топ2 часа

Приведено лице од скопско, предизвикало пожар на отворен простор

Синоќа во 19.20 часот на подрачјето на Драчево од полициски службеници од Полициска станица Драчево од слобода е лишен Ф.С.(59)...

Економија2 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Ryanair“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетната...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија3 часа

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа3 часа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два системи“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два системи“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија15 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија16 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа17 часа

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ18 часа

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет18 часа

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија19 часа

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија23 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет1 ден

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија1 ден

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет1 ден

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет1 ден

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет1 ден

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...