Контакт

Црна хроника

Автомобил управуван од малолетник се судри со мотор, повредени се две лица

Објавено пред

Шестнаесетгодишно дете, управувајќи автомобил, се судри со мотор, при што повредени се две лица.

Сообраќајната несреќа се случи вчера на крстосницата од улицата Македонско-косовска бригада и улицата Втора македонска бригада.

„Во сообраќајната незгода учествуваа патничко возило ‘форд фокус’, со скопски регистарски ознаки, управувано од 16-годишник од с. Блаце, Скопско, и мотоцикл ‘лифан, со скопски регистарски ознаки, управувано од Р. Х. (23) од Скопје. Во незгодата тешки телесни повреди добил сопатникот од мотоциклот, Џ. Х. (23) од Скопје, а телесни повреди добил мотоциклистот, констатирани во комплексот клиники ‘Мајка Тереза’“, соопшти МВР.

Извршен бил увид на местото на незгодата.

Црна хроника

Битолчанец се претставил како добронамерник, кога го поканиле во домот, украл пари и го нападал домаќинот

Објавено пред

Битолското Основно јавно обвинителство ќе поведе истражна постапка против 22-годишен битолчанец за кого постои сомнение дека извршил кривично дело разбојничка кражба.

Осомничениот на 20 јули годинава, околу 13.30 часот во Битола, на улица пресретнал жена со тешка здравствена состојба, па ја испратил до нејзиниот дом.

Кога нејзиниот сопруг го поканил осомничениот да влезе во домот да го почести кафе за услугата, младиот разбојник забележал паричник под перницата на креветот и го одзел.

Домаќинот го забележал осомничениот во кражбата и побарал да му го врати паричникот, во кој имало 12.000 денари и лични документи. Во тој момент осомничениот со рака го удрил оштетениот во пределот на главата, го соборил на подот и продолжил да го удира уште неколкупати, со што му нанел повреди.

По предлог на надлежниот обвинител, Основниот суд во Битола на осомничениот му определил притвор во траење од 30 дена.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Камион излета од патот Охрид – Кичево, возачот тешко повреден

Објавено пред

Четириесет и шестгодишен скопјанец е тешко повреден кога со камион излетал од патот Охрид – Кичево.

Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера кога во близина на селото Требеништа кога камион „ивеко“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Д. П. (46) од Скопје, излетал од патот.

Возачот е пренесен во болницата „Св. Еразмо“, каде што му се констатирани тешки телесни повреди.

Прикажи повеќе...

Топ

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Објавено пред

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на криминалната група инволвирана во меѓународниот транспорт на марихуана е М. А. (50) од Гевгелија. Во врска со случајот уапсени се и двајца поранешни вработени во МВР.

Според информациите на МВР, вчера, И. К. (37) од Гевгелија, З. Б. (52) од с. Грчиште, Валандово, и Д. С. (27) од с. Марвинци, со возило „опел вектра“, со гевгелиски таблички, се упатиле кон селото Јанковец, Ресен, каде што оствариле средба со Д. Д. (38) од село Ливата, Струга, кој пристигнал со друго возило „опел вектра“, со ресенски таблички, а со кое Д. Д. ја донел и претходно обезбедената марихуана.

Тоа возило било преземено од Д. С. и тој се упатил од Јанковец во правец на Градско, а И. К. и З. Б. со возилото со гевгелиски таблички се движеле пред него во улога на чистачи.

Околу 16.35 часот двете возила се запрени од полициски службеници, а во возилото што го управувал Д. С. во багажниот простор биле пронајдени три торби со 54 пакувања марихуана, која, според првичните процени, има пазарна вредност од речиси 150.000 евра. Сите лица се приведени.

Извршени се и повеќе претреси на подрачје на Гевгелија, Валандово и Струга, каде што се приведени М. А. и Д. Д., инаку поранешни вработени во МВР. За време на претресите пронајдени се голем број мобилни телефони со СИМ-картички, а кај И. К. пронајдени се и одземени и две ловечки пушки, пиштол и муниција за наведените оружја, што лицето ги поседувал без дозволи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија3 часа

Димитров од Словенија: Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот или ќе го изгубиме

Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот или ќе го изгубиме. И мислам дека ние навистина се потпираме...

Македонија3 часа

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет4 часа

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа5 часа

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт6 часа

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ6 часа

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија6 часа

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Македонија17 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ18 часа

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија21 час

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија1 ден

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ1 ден

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ1 ден

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија1 ден

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион1 ден

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Македонија2 дена

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања, барање изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на...

Топ2 дена

(Видео) Момче натепа девојка во Куманово

Mлад дечко со шутирање натепа девојка во Куманово, а снимките попладнево беа објавени на социјалните мрежи. Подоцна дечкото беше нападнат...

Македонија2 дена

Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и силна главоболка

Јордан Камчев денеска пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба. Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев...

Досие