Контакт

Црна хроника

Баба изгорела во својата куќа во Нов Дојран

Објавено пред


 

Во пожар што ја зафатил семејната куќа на П.К.С. во Нов Дојран на ул.„Илинденска“, изгорела деведесет и две годишна баба, јави полицијата.

Имено во полицијата во Гевгелија по 14 часот во средата бил пријавен пожарот, во кој изгорела П.К.С.(92), а смртта ја констатирал лекар од Итната медицинска помош.
Смртта настапила од настанатиот чад од пожарот и од изгореници по телото.

Пожарот веднаш бил локализиран. Извршен бил увид и во консултација со Јавен обвинител телото на починатата е предадено на семејството за погреб.

Уште еден пожар се случил во средата околу 19.30 часот во Гостивар на ул.„Илинденска“, на балконот од станот сопственост на В.И. (49), кој со сериозни изгореници е префрлен во Ургентниот центар во Скопје.

Пожарот настанал од непознати причини во скарата која била поврзана со плинска боца, по што пожарот се проширил.

На местото на настанот веднаш биле пристигнати екипи на ТППЕ-Гостивар и итната медицинска помош, по што за кратко време пожарот бил локализиран. В.И. со возило на брзата помош бил пренесен во болницата во Гостивар каде му се констатирани изгореници од трети и четврти степен по целото тело. П

оради сериозноста на повредите бил препратен во Ургентен центар Скопје. Увид на местото на настанот извршила екипа од ПС Гостивар. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот. /крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

Кривична против поранешниот градоначалник на Демир Капија поради незаконски дозволи за сеча на дрво

Објавено пред

Од

Поднесена е кривична пријава против поранешниот градоначалник на Демир Капија, Трајче Димитриев, за злоупотреба на службена положба и овластување во врска со  незаконски дозволи за сеча на дрво.

„На 29.09.2017 година пријавениот, како градоначалник на Демир Капија, за време на предизборна кампања за локални избори 2017 година, спротивно на одредбите од Изборен законик, донел решение во кое ја одобрил нелегалната одлука на советот на Општина Демир Капија, за одобрување на финансиски средства за покривање трошоци за добивање  дозволи за сеча на огревно дрво на 20 социјално најзагрозени семејства од село Дрен. Потоа на 10.10.2017 и 13.10.2017 година пријавениот на сметката на ЈП ‘Македонски шуми’ префрлил вкупно 110.000 денари за добивање дозволи за сеча на огревно дрво, а по преземени мерки, од страна на полициски службеници било утврдено и дека лицата за кои биле наменети паричните средства не се лица во социјален ризик“, соопшти МВР.

Пријавениот на тој начин го оштетил буџетот на општината за 110.000 денари.

Прикажи повеќе...

Македонија

Скопјанец ограбил седум аптеки во Битола

Објавено пред

Од

Во период од четири месеци Д.Ј. од Скопје обрабил седум аптеки во Битола.

МВР соопшти дека пријавениот со закана со пиштол извршил разбојништва, при што ги одземал парите од дневниот промет, како и шишиња метадон.

Со сторените дела пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 126.100 денари.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Маж со запрежно возило удри во четиригодишно дете

Објавено пред

Од

Маж со запрежно возило во село Доброшино, општина Василево, на нива удри во четиригодишно дете.

„Додека С.Д. бил со запрежно возило, а позади него Д.Д. со својот четиригодишен годишен син се движеле пеш, во еден момент запрежното возило се вратило назад, при што го повредило детето. Тоа е пренесено во Комплекс клиники „Мајка Тереза” во Скопје каде што му биле констатирани тешки телесни повреди“, соопшти МВР за овој случај.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија1 час

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија3 часа

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија4 часа

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија5 часа

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Македонија5 часа

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10...

Македонија5 часа

(Видео) Скопје ќе зајми полицајци од други градови

По акцијата за контрола за присуство на алкохол кај возачите викендов во Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави...

Македонија6 часа

Тајна средба на Димитров и Коѕијас во Виена?

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и...

Топ6 часа

Почина мотоциклистот од сообраќајката кај Битола

Мотоциклистот кој вчера учествуваше во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен починал во Клиничката болница Битола. МВР соопшти дека се работи...

Македонија8 часа

Извештајот на СЈО денеска на собраниската комисија за политички системи

Новиот шестмесечен извештај на специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември до 15 март денеска ќе се најде на...

Економија8 часа

СДСМ е фатен во милионски криминал со државни пари во ЕЛЕМ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ преку договор склучен во четири очи е фатен во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кого го штити Заев за случајот „Монструм“?

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт...

Македонија1 ден

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет1 ден

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија1 ден

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија1 ден

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија1 ден

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија1 ден

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион1 ден

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Досие