Контакт

Црна хроника

Битолчанец во банка лажно прикажал документи за имот и добил кредит

Објавено пред

Секторот за внатрешни работи Штип до Основното јавно обвинителство Битола поднесе кривична пријава против 61-годишен битолчанец поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „измама при добивање кредит или друга поволност“.

„Од страна на пријавениот, на крајот на 2015 година со намера за себе да прибави поволност согласно со Законот за приватизација на градежно земјиште, односно да откупи градежно земјиште по повластена цена од 1 евро за 1м2 , врз основ на објекти што ги поседувал, на органот со кој се договарал со непосредна спогодба му приложил невистинити и нецелосни податоци.

Пријавителот не информирал дека објектите што ги поседувал се во постапка за конфискација со пресуда од Основен суд Велес, при што му било издадено решение за приватизација на градежно земјиште и на тој начин овозможувајки му на пријавениот истото да го купи по повластена цена од 3.068.025 денари, иако без оваа поволност цената на градежно земјиште е 25.076.156 денари или 407.742 евра. Пријавениот со намера за себе да прибави кредит од банка приложил невистинити и нецелосни податоци, на тој начин што како залог во корист на банката приложил сопствен недвижен имот, притоа прикривајќи го фактот дека со правосилна судска одлука имотот требало да се конфискува при што во текот на август минатата година бил солемнизиран Договор за кредит врз основа на наведениот недвижен имот кој е предмет на конфискација и притоа му го одобрат истиот во висина од 106.087.500 денари или 1.725.000 евра“ соопшти МВР.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Грчки државјанин пронашол патрони и дупки во ѕидот околу станот во Скопје

Објавено пред

Педесет и четиригодишен државјанин на Грција, кој како потстанар престојувал во стан на улицата Орце Николов, на 14 ноември во полиција пријавил дека на ѕидот покрај влезната врата забележал дупки, а на подот патрони.

Како што рекол тој во полиција, во станот немало никој во периодот од 2 до 14 ноември годинава.

Полицијата извршила увид на местото и презема мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Наставник во крушевско село тепал 10-годишен ученик

Објавено пред

Во Полициската станица Крушево, во попладневните часови на 14 ноември, 40-годишен жител од селото Пресил пријавил дека неговиот 10-годишен син бил физички нападнат од наставникот, вработен во Основното училиште „Свети Кирил и Методиј“.

Од МВР информираат дека за настанот е запознаен јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Затвореник од „Идризово“ почина на Ургентен

Објавено пред

Педесет и четиригодишен затвореник од затворот „Идризово“ почина на 14 ноември на Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Како што информираат од МВР, на затвореникот му се слошило еден ден претходно, при што тој бил пренесен на Ургентниот центар.

По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е предадено за обдукција на Институтот за судска медицина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија12 часа

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Македонија13 часа

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија15 часа

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Македонија16 часа

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија16 часа

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Македонија16 часа

Во битката со аерозагадувањето приоритет се домаќинствата и транспортот

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години...

Македонија18 часа

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија19 часа

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија19 часа

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија19 часа

Невладините организации укажаа на сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси интернешнл“ и „Транспарентност...

Македонија19 часа

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток20 часа

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток20 часа

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија21 час

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа22 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија23 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија23 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија1 ден

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Македонија2 дена

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Досие