Контакт

Топ

(Видео) Пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога во вредност од речиси 200.000 евра, приведени шест лица

Објавено пред

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, РЦ „Југ“ и Единицата за брзо распоредување во рамките на Одделот за специјални полициски операции, во полициска акција уапсија шест лица и запленија 67,5 кг марихуана, вредна речиси 200.000 евра.

dobivaj vesti na viber

„На 12.10.2021, во попладевните часови, од страна на полициските службеници во непосредна близина на граничниот премин Богородица, при обид нелегално да пренесат две торби со марихуана во количина од 67,5 кг, биле лишени од слобода Л. М. (44) и А. М. (36), двајцата албански државјани. Во рамките на истрагата беа обезбедени докази за инволвираност на уште 4 лица, од кои уште двајца албански државјани и двајца државјани на Република Северна Македонија.

Набргу потоа, во близина на с. Стојаково, лишен е од слобода Т. Х. (38) од Р. Албанија, а по извршен претрес во домот на В. Д. (41) од с. Стојаково, каде што бил затекнат и Е .Б. (29) од с. Попчево, Струмичко, од слобода биле лишени и овие две лица. Шестиот член на криминалната група А. К. (37), албански државјанин, кој беше во бегство, е лишен од слобода денеска околу 13.30 часот на подрачјето на Кичево“, соопшти МВР.

Од страна на МВР во текот на денешниот ден до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција против шесте лица ќе биде поднесена пријава за сторено кривично дело по чл. 215 ст.3 од Кривичниот законик.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Земјотресот во Турција и Сирија низ фотографии

Објавено пред

Светот во неверување, Турција и Сирија завеани во црнила и тага.

dobivaj vesti na viber

Земјотресите што во понеделникот ги погодија овие земји однесоа над 12.000 животи. Илјадници се затрупани под урнатините на срушените згради, се води трка со времето за спасување на животите на преживеаните.

Фотографиите во прилог говорат за катастрофата, спасените и загубените животи, човечките судбини.

 

Јигит Чакмак бил закопан под урната зграда во Хатај, Турција, а по извлекувањето, мајка му цврсто го прегрна и плачеше од среќа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Татко ја држи раката на својата почината ќерка

Куче спасено од урнатините во Турција

„Каде е мајка ми?“: зборовите на девојче извлечено по 20 часа од урнатините

Погреб наместо свадба – маж ја оплакува својата вереница која загина во земјотресот

(Видео) Спасувачка акција: Деветгодишно девојче во прегратка го држи својот брат меѓу урнатините во Сирија

(Видео) Емотивна средба меѓу татко и бебе спасено од урнатините во Турција

Прикажи повеќе...

Свет

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Објавено пред

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа фотографија во рекордно време го обиколи светот и станува симбол на страдањата во Турција и Сирија.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за Месут Ханчер, неговата ќерка имала 15 години и се викала Имрак и живееле сосема мирен живот.

Од најлошата можна причина, ликот на Месут ја обиколи планетата.

Турските медиуми ја пренесуваат тажната приказна зад фотографијата. Месут е спасител, кој помагал во расчистувањето на урнатините и спасувањето на луѓе во турскиот град Кахраманмараш, кој се наоѓа во центарот на разорните земјотреси што во понеделникот ја погодија оваа земја и соседна Сирија. За жал, не успеал да ја спаси ќерка си.

Истрчал кон зградата каде што се наоѓала, а она што следеше беше сцената која го расплака светот. Месут седи на урнатините и ја држи раката на неговата почината ќерка. Во моментите на најголемата тага тој не се одвојувал од телото на петнаесетгодишното девојче.

Месут на глас рекол: „Господ да те помилува, немам живот без тебе. Нема ништо во мене, тоа го нема без тебе“.

Ја пуштил раката дури кога спасувачите морале да ја однесат бидејќи го извлекле нејзиното безживотно тело од урнатините. Дотогаш не се одвојувал.

Кахраманмараш е град кој се наоѓа на југот на Турција. По Газиантеп и Елбистан е еден од најуништените од земјотресите.

Речиси целиот град е срамнет со земја, а спасувачите немаат доволно време да ги извлечат сите од урнатините. Спасувачите се’ повеќе тука наоѓаат страшни сцени – од урнатините вадат безживотни тела.

Дополнително, мнозинството граѓани чувствуваат дека се оставени сами да се снаоѓаат. Според нив, им требало премногу време за да пристигнат спасувачите, а во меѓувреме изгубиле многу животи.

Ова подрачје го посети и претседателот Реџеп Таип Ердоган, кој во еден момент призна дека реакцијата на земјата на земјотресите на почетокот била слаба.

Сега, посочува, се’ е како што треба и ниту еден граѓанин нема да биде оставен сам.

Според последните информации, во серијата разорни земјотреси загинале околу 11.500 луѓе. Бидејќи десетици илјади од нив се уште се’ под урнатините, се очекува бројот на загинати во наредните денови двојно да се зголеми.

Поради тешките временски услови, студот и недостигот на работна сила, спасувачите не можат навреме да стигнат до сите. Затоа, во моментов се води најтешката трка во светот – трката со времето.

Прикажи повеќе...

Свет

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Објавено пред

Времето истекува за спас на преживеаните кои се затрупани во урнатините од земјотресите во Турција и Сирија, бидејќи потрагата се приближува до клучните 72 часа, пишува АФП.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од 90 отсто од преживеаните од земјотресот успеваат да се спасат во првите три дена, изјави Илан Келман, професор по катастрофи во Лондон.

Но, тој број може значително да варира во зависност од временските услови, последователните потреси и брзината со која спасувачките тимови и опремата пристигнуваат на местото на нeсреќата – фактори кои моментално ги попречуваат напорите во Турција и Сирија.

Повеќе од 11.200 луѓе загинаа, а илјадници се повредени по земјотресот што во понеделникот ги погоди југоисточна Турција и соседна Сирија.

Со оглед на тоа што 72 часа истекуваат рано наутро во четвртокот, Келман објасни зошто оваа временска рамка е толку важна.

Повреди, температура, вода

„Генерално, земјотресите не убиваат луѓе, колапсот на инфраструктурата убива луѓе“, рече Келман, кој објави истражување за напорите за спасување од земјотрес.

Најважниот фактор е давање медицинска помош на луѓето затрупани под срушените згради, рече тој.

Временските услови се исто така клучен фактор и се целосно против нас во случајот со Турција и Сирија, рече Келман.

Ниските температури, дожд и снег се забележани во регионите погодени од земјотресот.

„Тоа значи, за жал, дека хипотермијата е можна, а луѓето веројатно умираат поради временските услови“, рече Келман.

На оние кои ќе успеат да го преживеат студот и повредите им се потребни храна и вода.

Без вода, многу луѓе „ќе почнат да умираат по три, четири, пет дена“, рече Келман.

Афтершоковите во деновите по земјотресот може дополнително да уриваат згради, што претставува „голем и застрашувачки ризик“ и за преживеаните и за оние кои се обидуваат да ги спасат, додаде тој.

Регионот беше погоден од десетици последователни потреси, вклучувајќи го и оној од понеделникот со јачина од 7,5 степени.

Помош на лице место

Келман рече дека обично „огромното мнозинство од преживеаните се спасуваат во рок од 24 часа од локални тимови, често користејќи само раце или лопата“.

Десетици земји ветија дека ќе испратат тимови за пребарување и спасување и помош во Турција и Сирија.

Но, земјотресот се случи во „оддалечена област, во зона на конфликт, во која е многу тешко да се влезе“, рече Келман.

Обично се потребни најмалку 24 часа за да пристигнат, да се постават и да започнат со работа меѓународните спасувачки тимови.

„Во тој момент, голем број луѓе кои можеа да преживеат веќе умреа“, рече Келман.

За областите погодени од конфликт во близина на сириската граница, пристапот е уште потежок.

„Колку што видов, спасувачките тимови не стигнаа целосно до многу области во главните конфликтни зони или многу привремени населби за раселените луѓе“, рече Келман.

Како да најдете преживеани?

Откако ќе се појават на местото на настанот, постојат неколку начини на кои спасувачките тимови можат да најдат преживеани, вклучително и кучиња трагачи.

Познат тим на кучиња спасувачи од Мексико е на пат за Турција, истакна Келман.

Роботите и беспилотните летала се’ повеќе се користат и за влез во тесни простори кои се премногу опасни за луѓето.

Кога ќе се најдат преживеани, спасувачите мора да одлучат како да ги извлечат.

Подигнувањето на плочите на срушените згради може да бара огромна опрема како што се кранови.

Или понекогаш е неопходно да се ампутира екстремитет „што е смачкан под столб или парче ѕид“, рече Келман.

Многу пред клучните 72 часа

Келман нагласи дека „на крајот, успешната спасувачка операција започнува неколку децении пред земјотресот, со цел да спречи колапс на инфраструктурата“.

За време на меѓународна спасувачка операција, како онаа во Турција и Сирија, еден спасен живот чини во просек по еден милион долари, рече тој.

„Да ги видиме истите инвестиции во превенција од катастрофи што ги гледаме во одговорот при катастрофи, немаше да бидеме во оваа ситуација“, заклучува тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Земјотресот во Турција и Сирија низ фотографии

Светот во неверување, Турција и Сирија завеани во црнила и тага. Земјотресите што во понеделникот ги погодија овие земји однесоа...

Свет5 часа

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа...

Свет8 часа

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Времето истекува за спас на преживеаните кои се затрупани во урнатините од земјотресите во Турција и Сирија, бидејќи потрагата се...

Македонија9 часа

Анкета: Расте скептицизмот за Европската Унија, како најголема закана граѓаните ја гледаат Бугарија

Расте скептицизмот за Европската Унија, најголема закана за Македонија е Бугарија. Ваков е заклучокот од резултатите на анкетата „Еврометар“, спроведена од...

Македонија10 часа

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Ниту еден политичар не се појавил на плоштадот Македонија за да донира помош во вид на ќебиња и облека за...

Македонија12 часа

Почина Благојче, пациент со цистична фиброза, кому Пендаровски пред две години му вети помош за да добие лек

Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, ја изгуби битката...

Македонија12 часа

Мозочните удари ќе се снимаат за неколку секунди, Клиниката за неврологија доби современ томограф

Снимањата на пациентите со мозочни удари ќе се завршуваат за само неколку секунди, најави денес Иван Барбов, директор на Клиниката...

Македонија12 часа

Кумановката што го прегази пешакот кај „Гоце Делчев“: Не се чувствувам виновна

Гордана Филиповиќ, која го управуваше возилото „бмв х5“, со кое го прегази и усмрти дедото Слободан Ангеловски на мостот „Гоце Делчев“,...

Македонија14 часа

По сомневањата за упад: министерот Сали нема информации дека трет ден системот на Фондот за здравство не работи

Министерот за здравство, Беким Сали, не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување, кој веќе трет ден...

Македонија15 часа

Сали не може да даде временска рамка кога ќе се набави лекот за цистична фиброза: Се надевам набргу

Министерот за здравство, Беким Сали, не знае дали ќе се чека нов министер за набавката на скапиот лек за лицата...

Свет15 часа

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Колку и да е страшна ситуацијата во Турција и Сирија, каде што повеќе од 9.500 луѓе загинаа во разорните земјотреси...

Македонија15 часа

Пендаровски и 63 вработени кај него сѐ уште немаат плата, од кај Битиќи велат ќе ја добијат до 15-ти

Стево Пендаровски по четири години од изборот за претседател, првпат остана без плата заедно со неговиот Кабинет. Средствата што вообичаено...

Македонија16 часа

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни производи се донесени на двата пункта во Скопје, каде што граѓаните донираат за граѓаните на Турција...

Свет17 часа

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено по 40 часа под урнатините

„Белите шлемови“ објави видео од спасување девојче под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а...

Свет17 часа

Целосна катастрофа по земјотресот: тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион17 часа

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија1 ден

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија1 ден

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет1 ден

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија1 ден

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...