Контакт

Црна хроника

Викендов над 50 лица возеле низ Скопје без да имаат положено

Објавено пред

Во текот на продолжениот викенд (6,7, 8 и 9 септември) на подрачјето на Скопје сообраќајната полиција казнила 109 возачи кои управувале возила со брзина поголема од дозволената.

Покрај тоа, од сообраќај биле исклучени 76 возачи од кои: 53 возачи затоа што управувале возила без да се стекнат со право на управување на моторно возило, 15 возачи затоа што управувале возила под дејство на алкохол и осум возачи почетници кои не ги почитувале сообраќајните прописи.

Од сообраќај биле исклучени и 65 нерегистрирани возила.

Поради поминување на крстосница на црвено светло биле санкционирани 13 возачи, а четири возачи поради недавање првенство на минување на пешаци.

Во однос на пешаците, во текот на продолжениот викенд санкционирани биле двајца пешаци поради преминување улица надвор од пешачки премин.

 

Црна хроника

Скопјанец со штица го тепал својот малолетен син, тој посегнал по нож

Објавено пред

Семејна расправија која прераснала во тепачка на скопската улица „391“ била пријавена во полиција во вечерните часови на 26 јануари.

Како што информираат од МВР, 15-годишен малолетник бил нападнат со дрвен предмет од страна на неговиот 50-годишен татко, по што настанала физичка пресметка во која малолетникот со остар предмет ги нападнал татко си и 22-годишната сестра, која се обидувала да ги раздели.

Повредените лица биле пренесени во градската болница „Св.Наум Охридски“ за укажување лекарска помош.

Увид на местото на настанот извршила полициска екипа, од каде преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Разбојник крадел мобилни телефони и теписи од куќи во Шуто Оризари

Објавено пред

Скопското основно јавно обвинителство ќе покрене обвинение против 20-годишник од Скопје кој ограбил четири куќи и еден маркет во Шуто Оризари.

Како што информираат од обвинителството, скопјанецот во периодот од 1 декември 2019 до 06 јануари 2020 година со умисла извршил пет насилни влегувања, притоа искористувајќи исти услови и слични околности.

Обвинетиот 20-годишник насилно влегол во четири куќи и во еден маркет и одзел туѓи вредни предмети: мобилен телефон, телевизор, два персиски теписи, кутии цигари и алати. Вкупната вредност на украдените предмети се проценува на околу 180.000 денари.

На 29 ноември минатата година истото лице од џеб на јакна на скопјанец украло мобилен телефон вреден 45.000 денари.

Разбојникот се товари за продолжено кривично дело тешка кражба, како и едно кривично дело кражба.

Надлежниот јавен обвинител му предложил на судот да ја продолжи претходно определената мерка притвор затоа што постои опасност од бегство, на што упатува фактот дека се работи за лице кое не поседува лична карта, нема постојана адреса на живеење, а претходно е осудувано за исто кривично дело.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Нападната малолетничка во Кавадарци

Објавено пред

Малолетничка на 16-годишна возраст била физички нападната од страна на непознато лице во Кавадарци.

Настанот се случил на улицата Праведничка, а случајот во полицијата го пријавил таткото на девојката.

Од МВР велат дека се работи на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија1 час

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет1 час

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија2 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет2 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет3 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет3 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет3 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет4 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет4 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт13 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт14 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт15 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет16 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ21 час

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија23 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет23 часа

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Македонија1 ден

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура1 ден

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет1 ден

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Досие