Контакт

Црна хроника

Возач прегазил малолетна велосипедистка и избегал

Објавено пред

Непознато патничко моторно возило вчера удрило во велосипед управуван од малолетничка од Скопје и го напуштил местото, соопшти МВР.

Несреќата се случила вчера напладне во Скопје на крстосницата од улицата „Горно Лисиче“ и улицата „Горноврановска“.

Малолетничката била пренесена во Градска општа болница Св.Наум Охридски, каде и била констатирана тешка телесна повреда. Се работи на расчистување на случајот.

Црна хроника

Кривична пријава за две лица од Грчец за поседување оружје

Објавено пред

СВР Скопје – Единица за насилен криминал со кривична пријава до надлежното ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против З .Љ. (35) и А. Љ. (41) поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

„На 7.12.2019, околу 5.45 часот, кога на повеќе локации во с. Грчец, меѓу кои и во домовите на пријавените, се извршени претреси врз основа на судска наредба, полициски службеници не ги затекнале пријавените во своите домови.

Притоа за време на претресите во с. Грчец, полициски службеници, кои го обезбедувале поширокиот периметар во с. Грчец, забележале осум лица, од кои еден од нив имал автоматска пушка. Притоа некои од тие лица влегле во џип „либерти“ по што почнале да бегаат со него, но потоа го оставиле возилото и се дале во бегство. Во оставеното возило биле пронајдени и подигнати автоматска пушка „АК-47“ – „калашников“ во калибар 7,62×39 мм, пиштол „застава М57“ во калибар 7,62×25 мм и пиштол „застава М88“ во калибар 9 мм. По извршеното вештачење, биле утврдени траги од пријавените.

На 26.1.2020 првопријавениот З. Љ. се пријавил во Полициската станица Ѓорче Петров по што е предаден до надлежното Основно јавно обвинителство за понатамошно постапување, а за второпријавениот А. Љ. е распишан централен распис“, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Maж пронајден мртов во Скопје

Објавено пред

Маж бил пронајден мртов вчера во Скопје на улицата Милан Зечар, информира МВР.

Починатиот бил на 41-годишна возраст и во домот живеел со својот 77-годишен татко.

„Од лекар на Итната медицинска помош била констатирана смрт кај лицето, кое претходно имало здравствени проблеми“, велат од МВР.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје. За настанот е известен јавен обвинител, по чија наредба телото на починатиот било предадено за обдукција, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кичевец со прострелна рана во градите пронајден во својот дом

Објавено пред

Педесетгодишен маж од Кичево бил пронајден починат во семејниот дом со прострелна рана во пределот на градите.

Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициската станица Кичево, при што до починатиот бил пронајден ловечки карабин „чешка зброевка“ во калибар 7,62 мм и еден испукан патрон.

По наредба на јавен обвинител, извршена е обдукција на телото на починатиот, при што констатирано е дека С. А. починал како последица на испукан патрон при ракување со оружјето.

Телото на починатиот по обдукцијата му е предадено на семејството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија4 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија5 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија6 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија6 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија6 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија6 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет6 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија7 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија8 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет8 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет9 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет9 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет9 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет10 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет10 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт19 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт20 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт21 час

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет22 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Досие