Контакт

Топ

Возило излета од патот кај Смилковското Езеро, возачот тешко повреден

Објавено пред

Вчера, околу 9 часот, на обиколницата од автопатот „Мајка Тереза“, кај Смилковското Езеро, патничко возило, управувано од 35-годишно лице од Скопје, излетало од коловозот и удрило во дрва и ограда со метален столб.

Како што соопшти полицијата, возачот добил тешки телесни повреди и со возило на Итната медицинска помош бил пренесен на Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Увид на местото извршила екипа на СВР Скопје.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

Објавено пред

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи.

Oд ИВЗ тврдат дека потписот на актуелниот реис Сулејман Реџепи е фалсификуван на оставката. Велат дека е стар меморандумот на оставката, а фалсификуван е и печатот. Според нив, рејсот не поднесува оставка во документ со меморандум, и во истата не се користи печат на ИВЗ, а во оставката доставена до судот има.

Во однос на записникот за одржана седница, тој бил заведен со архивски број со кој од 15 членови на Ријасетот, 7 веќе не се дел.

„Решението на граѓанскиот суд не покажува ништо освен тоа до кое ниво е паднат правниот систем. Судијката Сузана Дончевска има донесено решение за смена на поглаварот на ИВЗ и именување  друг. Тоа го направила врз основа на фалсификувани документи. Толку наивна судијка, донела решение со фалсификати и тоа се гледа од Јупитер. На оваа власт ѝ требаат вакви скандали за да ги покријат нивните скандали и незадоволството на граѓаните. Владата во име на една судијка изврши пуч во ИВЗ. Ова е пуч од Зоран Заев“, изјави Мухамед Вејсели од ИВЗ.

Тој истакна дека во записникот што е доставен до судот има наведено лица кои не се вработени во ИВЗ. Во истиот, како што рече, нема потписи на тие кои биле присутни на состанокот на Ријасетот.

„Ваква седница се нема одржано. Ниту еден член не е известен дека Сулејман Реџепи има поднесено оставка. Поднесовме кривични пријави против фалсификат“, истакна Весејли и додаде дека и 10 пати да го смениме името на државата, никогаш нема да бидеме држава.

Весејли подвлеле дека судијката поднела барање за промена на реисот во Централен регистар.

„Дали се нормални овие луѓе или имаме работа со ненормални луѓе. Ние имаме судии на кои треба да им обезбедиме место во Зоолошката градина. Имаме судија кој разрешува и именува реис, а тоа е можно само во оваа држава“, рече Весејли.

ИВЗ бара од Владата да им се извини за скандалот којшто, како што велат, го направила.

„Ова нема да им биде простено на Зоран Заев и Владата. Тие треба да размислат за вршењето притисок врз судиите. ИВЗ никогаш не барала ниту ќе бара услуга. Заев не треба да ѝ служи на ИВЗ, туку треба да им служи на граѓаните”, рече Весејли.

Од ИВЗ оценија дека судството е најкорумпирано досега и информираа дека ја обжалиле одлуката за промената на реисот.

Прикажи повеќе...

Македонија

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Објавено пред

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Новинарите добија листа од 18 предмети од кои три беа за вработувањата на роднини на пратеничката Мира Стојчевска, а три за пратеникот од СДСМ Александар Кирацовски. Од овие предмети за половината беше утврдено дека постојат сериозни сомнежи за непотизам и влијание при вработување роднини, сестри, браќа, мајки и татковци по доаѓањето на СДСМ на власт.

Еклатантен пример беше предметот за вработувањето на сестрата на министерот за економија Крешник Бектеши, Влора Бектеши, која во октомври 2018 година била вработена како самостоен референт за правни работи во МЕПСО. Вкупно 73 кандидати се пријавиле за ова место. Без записник за извршени интервјуа и без записник за бодирање, избрани биле петмина кандидати во потесниот круг, а за најдобар кандидат генералниот директор на МЕПСО ја избрал токму сестрата на министерот за економија.

„Не се знае точно како токму сестрата на министерот била избрана меѓу петте селектирани кандидати, бидејќи не постои записник од бодирањето. Владата треба да се извести за овој случај, а Надзорниот одбор на МЕПСО треба да изврши увид во работата на овој случај. Воедно, иницирам прекршочна постапка против Бектеши бидејќи тој и неговата сестра живеат во исто домаќинство, а тој не пријавил дека член на неговото семејство е вработен во државна институција“, рече Владимир Ѓорѓиев, член на ДКСК.

На седницата се провлекоа низа случаи за кои постојат сериозни сомнежи за непотизам кои се одвивале на ист начин – институциите не доставувале записници за интервјуа, нема податоци за бодирање на кандидатите, нема причини зошто останатите кандидати се одбиени и зошто е избран токму роднина на висок функционер.

Сличен случај е и вработувањето на сестрата на министерот за култура Асаф Адеми, Хидоете Алили, која е вработена во ЕЛЕМ. Работното место не постоело претходно, било креирано, недостига ранг-листата на пријавените, немало бодирања ниту, пак, воопшто се знаело дали е извршено интервјуирање на кандидатите. И за овој предмет, комисијата ќе ја извести Владата, а ќе му наложи на Надзорниот одбор на ЕЛЕМ да изврши увид во целокупната документација за случајот.

За вработувањата на сопругот, синот и братот на пратеничката Мира Стојчевска, утврдени беа индиции за непотизам само во случајот за вработувањето на нејзиниот син Виктор Стојчевски во ЕЛЕМ.

На врвот на листата по случаи за непотизам е пратеникот и секретар на СДСМ Александар Кирацовски – и вработувањето на неговиот дедо Борче Поповски во ЕЛЕМ Новаци, и сестрата Мирјана Јосифовска во Централен регистар, и мајката на сопругата на Кирацовски, Мери Поповска, во ДУД „Мирка Гинова“, за ДКСК се со индиции за непотизам.

За вработувањето на мајката на пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов во Централниот регистар во Струмица, Нури Бајрами од ДКСК наведе дека „постојат индиции што претставуваат основи за одговорност на директорот на Централниот регистар бидејќи не е спроведена фер и транспарентна постапка и не се земени предвид сите околности за да се избере најдобриот кандидат“.

За овој случај, Бајрами предложи да се извести Владата, да се побара од Управниот одбор на Централниот регистар да ја испита постапката за вработување и да се спроведе антикорупциска проверка на вработувањата кои се одвиваат преку агенции за привремени вработувања.

Антикорупционерите објавија дека нема нерегуларности при вработувањата на ќерката на претседателот на собранието Талат Џафери, Бесијана, во ЕЛЕМ и кај вработувањето на синот на пратеникот Горан Мисовски, Кристијан, во Агенцијата за супервизија.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Објавено пред

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат повеќе од 400 новинари, од кои 200 странски и 200 домашни, информираа денеска од Министерството за надворешни работи, од каде на заедничка прес-конференција со премиерот Заев и бискупот Киро Стојановски порачаа дека има огромен интерес за посетата. Очекувањата се дека на плоштадот ќе присусутвуваат повеќе од 15 илјади граѓани, а ќе бидат обезбедени околу две илјади места за седење, како и пунктови за вода. Мисата ќе се одржува на италијански јазик, а ќе има и дел на хрватски, како и на македонски јазик. Венриците кои ќе сакаат да присусутвуваат на плоштадот ќе треба да пристигнат најдоцна до 9 часот поради безбедносни причини, а мисата ќе почне во 11:30 минути.

Папата со специјален лет пристигнува на скопскиот аеродром во 8 часот и 15 минути каде што ќе биде пречекан со највисоки државни почести од претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев.

„Можам да потврдам дека доколку временските услови дозволат, предвидено е користење на специјалното голф-возило или популарно наречено папамобил“, изјави државниот секретар во МНР, Виктор Димовски.

Според агендата, папата во 9 часот ќе биде пречекан во Вила Водно каде што ќе има обраќање и одвоени средби со Заев и Иванов и нивните семејства.

„Доаѓа во важен момент за нашата земја, кога демонстриравме подавање рака, пријателство, вредности кои допираат до вредностите на светите пораки. Оваа благопријатна посета е чест и од мене е сфатена како охрабрување да бидеме подобри луѓе, да нè охрабри дека доаѓаат подобри времиња…“ порача Заев за посетата на папата.

Попладне во католичката црква „Пресвето срце Исусово“ папата ќе се сретне со свештениците, како и со граѓани од ранливите категории, а предвидена е и средба со претставниците на верските заедници.

Папата Франциско доаѓа во време кога се одбележуваат 25 години дипломатски односи со Ватикан. Ова, според бискупот Киро Стојановски, е првата причина за посетата, додека втората причина е тоа што овде има мала, но сепак жива заедница на католички верници, па, како што нагласи бискупот, пастирот доаѓа да го посети своето стадо. Третата причина за посетата е Скопје, родниот град на Мајка Тереза.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија16 часа

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Македонија16 часа

(Видео) Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат...

Македонија17 часа

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите. На...

Избори 201918 часа

(Видео) Заев: Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери

Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери. Некои се оттуѓија од народот, други не ги извршија очекувањата. Најавив...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а...

Топ18 часа

Обвиненија за тројца што силувале дете од Гостиварско, еден од нив го наведувал да нуди и секс на интернет

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвиненија против три лица, кои во март и јули минатата година извршиле обљуба врз...

Македонија20 часа

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија20 часа

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија21 час

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија22 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет23 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија2 дена

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет2 дена

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија2 дена

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ2 дена

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ2 дена

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија2 дена

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија2 дена

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет2 дена

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Досие