Контакт

Црна хроника

Возило прегази велосипедист во Тетовско

Објавено пред

Возило прегази велосипедист на локален пат за селото Пирок, Тетовско.

Како што информираат од МВР, со возилото управувал С.С.Х.(30) од селото Пирок, а тешко повреден е 60-годишен велосипедист.

Тој по несреќата е пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Двајца Косовци од автомобил во Скопје украле штотуку купен телефон

Објавено пред

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца државјани на Косово за кривично дело – тешка кражба.

Како соизвршители, двајцата косовски државјани на возраст од 37 и 41 година влегле на територијата на државава преку граничниот премин Блаце на 19 април, по што со автомобилот се паркирале на паркинг простор пред маркет на улица „Митрополит Теодосиј Гологанов“ во Скопје.

Излегле од возилото и забележале како еден оштетен го паркира својот автомобил „ауди А6“ на истиот паркинг. Кога оштетениот го заклучувал неговото возило со далечински управувач, еден од обвинетите со пресретнувач го блокирал сигналот на уредот за електронско заклучување.

Откако сопственикот се оддалечил, обвинетите го отвориле возилото и од преградата одзеле нов неупотребен мобилен телефон во кутија, вреден 90.000 денари.

Потоа истиот ден ја напуштиле македонската територија.​​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Пиштол и автоматска пушка пронајдени кај жител на битолско Жабени

Објавено пред

Битолското Основното јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 41-годишен жител на Жабени за кого постои сомнение дека сторил кривично дело неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје.

Осомничениот на 12 мај во својот автомобил држел пиштол „застава“ во калибар 6,35 милиметри и шест куршуми за тој пиштол.

При претрес, пак, во неговиот дом во Жабени биле пронајдени и една автоматска пушка во калибар 7,62 милиметри и 15 куршуми во тој калибар. Оваа пушка претставува оружје чие набавување и поседување е забрането за граѓаните.

На осомничениот му е определен притвор во траење од 30 дена поради опасност од бегство и можност да го повтори делото.​​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тројца малолетници од Тетово краделе од продавници за време на полициски час

Објавено пред

Тетововската полиција целосно расчисти 12 тешки кражби и ќе изготви поднесоци против три малолетни лица од Тетово на возраст од 13 до 16 години.

Тројцата тинејџери се сомничат дека во периодот од февруари до април годинава со употреба на сила влегувале во продажни и угостителски објекти во централното тетовско подрачје и одземале пари или разновидни производи.

Малолетниците истовремено не ја почитувале и забраната за движење за што ќе им биде поднесена пријава за непостапување според здравствените прописи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Грчките гранични служби го отворија преминот „Евзони“ за македонски граѓани

Од 13 часот е започнато да се пропуштаат возила кон Грција, на граничниот премин „Евзони”. По застојот кон настана изутринава...

Македонија1 час

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија1 час

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа4 часа

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет5 часа

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет6 часа

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет7 часа

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија1 ден

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија1 ден

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет1 ден

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија1 ден

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија1 ден

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет1 ден

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет2 дена

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион2 дена

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Македонија2 дена

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија2 дена

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија2 дена

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 дена

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет2 дена

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Досие