Контакт

Топ

Воз прегази маж на пругата Битола – Скопје

Објавено пред

Патнички воз прегази машко лице – пешак на железничката пруга Битола – Скопје, кај железничкиот мост на Маркова Река.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата лицето починало на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од итната медицинска помош.

Извршен бил увид од екипа од СВР Скопје и јавен обвинител по чија наредба телото на починатиот е дадено во Институтот за судска медицина за обдукција. Се преземаат мерки за утврдување на идентитетот на починатото лице.

Македонија

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Објавено пред

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири, кој го изработи вештачењето, ги поврзува партијата ДУИ. Директорот е претседател на разгранокот на ДУИ во Гостивар, а Зеќири е симпатизер на партијата, за што сведочат неговите фотографии на социјалните мрежи. Гостивар, пак, освен со директорот Џафери, се поврзува и со „Дурмо турс“, чиј автобус излета кај Ласкарци, при што загинаа 16 лица – бидејќи тоа е градот во кој се наоѓа седиштето на компанијата. Бирото со кое раководи Џафери е одговорно што една година се чекаше супер вештачењето за „Ласкарци“, а сега, кога тоа стаса, вештакот се разболел, но не доставил документација до судот.

dobivaj vesti na viber

Директорот на Бирото за судски вештачења е претседател на разгранокот на ДУИ, потврдува и самиот за „Макфакс“

„Макфакс“ стапи во контакт со директорот Џафери за кого не е спорно што има партиска функција во ДУИ и раководи со институцијата што го одолжуваше предметот „Ласкарци“ бидејќи доцнеше со супер вештачењето. Директорот додава дека тој го назначил Зеќири да го вештачи предметот заедно со другите вештаци. Знае дека не отишол на денешното судење, но документација ниту тој не добил.

„Тој е надворешен соработник, ме извести дека е во болница. Ќе треба да ја достави документацијата“, рече директорот Валдет Џафери.

На прашањето дали се знае со вештакот Зеќири пред тој да биде ангажиран во Бирото, директорот Џафери одговори: „Што има врска тоа со работата?“ Директорот негира и дека го фаворизирал Зеќири при ангажирањето.

На дополнителното прашање од „Макфакс“ дали го познава вештакот Зеќири од партијата (ДУИ), што влијаело да го ангажира како надворешен соработник, Џафери одговори: „Не, не, не. За да склучи договор со Бирото, треба да ги исполнува условите во согласност со тоа што е предвидено со правилникот и со законот“.

Директорот Џафери беше прашан и дали смета дека е коректно да биде директор и претседател на разгранок, тој одговори: „Тоа го одредува Владата“. Прашан дали ги познава сопствениците на „Дурмо турс“ обвинети во случајот „Ласкарци“, директорот за „Макфакс“ додава: „Ги знам како луѓе. Не се знам лично“.

„Апсолутно нема пристрасност. Тоа не го работи директорот, туку вештите лица. Институцијата делегира кој ќе го работи вештачењето, односно јас како директор“, додава тој.

Освен директорот, поврзаност со ДУИ има и вештакот Зеќири поради кој се одложи денешното рочиште за „Ласкарци“, а со тоа и се одолжува процесот. Тој пред девет години на социјалната мрежа „Фејсбук“ објавил фотографија од партискиот пулт.

И вештакот Зеќири е фотографиран на пултот на ДУИ

„Макфакс“ стапи во контакт и со вештакот Зеќирија Зеќири, кој го работеше вештачењето, а денеска не се појави на судењето. Тој рече дека е во болница и најави оти ќе се јави подоцна. До моментот на објавувањето тој не даде став за тоа дали извршувал функции во ДУИ, поврзаноста со директорот, отсуството од рочиштето, но и за обвинувањата што ги има од страна на семејствата на настраданите.

Родителите и роднините на настраданите остро реагираа на отсуството на Зеќири за кого рекоа дека не го познава предметот иако го работел вештачењето. Благојче Трпески, родител на загинатиот Јовица Трпевски, денеска посочи: „Тој не знае да одговори ни на најосновни прашања“.

По предметот се постапува четири години. Една година се чекаше и супер вештачењето нарачано од судот. Имаше и реакции за начинот на кој се испитуваат вештаци, односно за начинот на кој се даваат одговори. Коалицијата „Сите за правично судење“, која прави судски мониторинг, реагира дека, наместо одговор да дава Зеќири, во хор се објаснувало вештачењето.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Објавено пред

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков.

dobivaj vesti na viber

Рече дека Министерството за надворешни работи ќе му обезбеди привремено сместување додека престојува во Бугарија.

„Тој е загрижен за својот живот доколку се врати во Северна Македонија, па затоа се размислува и за назначување обезбедување“, вели бугарскиот министер,

Милков коментира дека и покрај напорите за затоплување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, досега нема успех. Рече дека треба да се одржат консултации, на кои ќе бидат ставени спорните прашања меѓу двете страни.

„Обидите за надградба, обидите за смирување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, всушност, беа поткопани со одредени конкретни постапки на властите во Скопје. Ова, се разбира, означува нова, уште пониска точка во нашите односи“, истакна министерот.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Објавено пред

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била упатена закана за поставена експлозивна нaправа.

dobivaj vesti na viber

Попладнево стаса веста дека се евакуираат учениците од основното улиште „Љубен Лапе“ во Аеродром по нова дојава за бомба.

Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата.

Во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија3 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија3 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија3 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија4 часа

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија5 часа

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија5 часа

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија6 часа

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа6 часа

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија6 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија6 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија7 часа

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...

Култура8 часа

Почина врвниот хармоникаш и композитор, Милан Завков

Ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот на „Танец“ и долгогодишен раководител на оркестарот, Милан...

Европа8 часа

(Видео) Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само...

Европа19 часа

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија22 часа

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија1 ден

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија1 ден

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион1 ден

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...

Македонија1 ден

Гаревски: Бидете спокојни, земјотресот во Турција со сигурност нема да ја стресе Македонија

Разорниот земјотрес во Турција нема да ја стресе Македонија, уверува професорот Михаил Гаревски, експерт за земјотресно инженерство. Тој за „Макфакс“...