Контакт

Црна хроника

Во еден ден полицијата изрече 255 казни за брзо возење

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден (28 ноември) сообраќајната полиција спровела засилена акциска контрола на територијата на државата за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената.

Како што информираат од МВР, при тоа санкционирани биле 255 возачи.

„Од нив, 24 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 85 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 170 надвор од населено место“, се наведува во соопштението од ресорното министерсво во кое се додава дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Црна хроника

Се скарале па ја нападнал поранешната девојка со тврд предмет

Објавено пред

21-годишно момче од с. Грдовци, се сомничи за физичко насилство врз неговата поранешна девојка, соопшти полицијата.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против К.Д.(21) с.Грдовци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“.

На 31.12.2021 во станот на неговата поранешна девојка, тој по претходна расправија физички ја нападнал со тврд предмет.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривични пријави за двајца таксисти од Кичево, превезувале патници без лиценци

Објавено пред

Против две лица од Кичево се поднесени кривични пријави бидејќи истите превезувале патници без лиценци.

Според информацијата од МВР, кичевската полиција има поднесено кривична пријава против Н.Д.(35) и И.Ј.(65), двајцата од Кичево.

При сообраќајни контроли извршени на 14.01.2022 и 20.01.2022 на ул.„Гоце Делчев“ во Кичево, полициските службеници ги затекнале пријавените при вршење јавен такси превоз на патници без да поседуваат соодветни лиценци за вршење превоз на патници, како и извод од лиценци за возило, издадени од надлежен државен орган.

Прикажи повеќе...

Топ

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Објавено пред

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски регистерски ознаки, излетало од коловозот, а во него се превезувале 9 мигранти од Сирија.

Еден од мигрантите се здобил со повреди, констатирани во Медицински центар Гевгелија, а увид на местото на настанот извршила екипа од полициската станица Валандово.

Мигрантите се пренесени во прифатниот центар „Винојуг“ – Гевгелија, а СВР Струмица презема мерки за пронаоѓање на возачот на возилото, кој го напуштил местото на настанот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 5.834 тестови,...

Економија56 минути

Бектеши: Замрзнувањето на цените на основните прехранбени производи да продолжи до крајот на февруари

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил информираше дека е доставен предлог до Владата, мерката за замрзнување цените...

Свет1 час

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет1 час

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион3 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија3 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ4 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет4 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија5 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет7 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет9 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет9 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија23 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Досие