Контакт

Црна хроника

Во скопски трговски центар со смртни закани се обиделе од маж да изнудат 10 илјади евра

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против две лица за сторено кривично дело изнуда поради тоа што во скопски трговски центар на 14 декември минатата година со умисла се обиделе да присилат оштетено лице да им даде 10.000 евра.

Двајцата обвинети, заедно со уште едно лице, кое е во бегство, дејствувале како група со намера да изнудат пари и употребиле сериозна закана за животот на оштетениот.

Како што информираат од Обвинителството, обвинетите неколку дена претходно телефонски му се јавиле на оштетениот и го принудиле на средба на која агресивно се однесувале и упатувале закани за неговиот и за животот на членовите на неговото семејство барајќи да им исплати 10.000 евра.

Оштетениот се согласил да се сретне со нив на 14 декември 2018 година во еден скопски трговски центар и да им ги даде парите, но намерата ја пријавил во полиција, од каде што му биле дадени обележани банкноти.

Групата се упатила на договорената средба и пред трговскиот центар се раздвоиле. На оштетениот му пристапил еден од обвинетите, а другите двајца го чекале во близина.

Но, разбојникот што разговарал со оштетениот ги забележал полициските службеници задолжени да го чуваат, па почнал да бега и заминал во непознат правец. Другите двајца обвинети биле затекнати во близина на местото на настанот и задржани од страна на полицајците поради што не успеале да го довршат делото.

Во текот на истражната постапка било утврдено дека една од обвинетите во периодот од 17 октомври 2016 година до 21 јули 2017 година со умисла во повеќе наврати зела парични средства од истото оштетено лице.

Таа му се заканувала на оштетениот дека за него ќе открие нешто што може да му наштети на неговата чест или неговиот углед и со тоа го присилила да ѝ даде 10.500 евра и уште 450.000 денари.

Така, обвинетата сторила продолжено кривично дело уцена, па обвинителниот акт за неа се однесува и на ова кривично дело.

За двајцата обвинети, надлежниот јавен обвинител до судот доставил и предлог за продолжување на мерката притвор ценејќи дека и натаму постојат сите околности поради кои и претходно им била изречена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Сообраќајка на патот Скопје-Велес, сообраќајот е во прекин

Објавено пред

Од 13:15 часот на автопат Скопје-Велес, поради случена сообраќајна незгода на 2 километри по наплатната станица Петровец, сообраќајот е во прекин, соопшти Автомотосојузот на Македонија.

Како што јави АМСМ, сообраќајот се пренасочува по стариот пат.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Обвинителство: Кумановецот бил под дејство на алкохол кога удрил во полициското возило

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Куманово ја расчистува сообраќајната несреќа во која животот го загуби полициски службеник. Надлежен јавен обвинител заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи изврши увид на местото каде синоќа се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице, а неколкумина се повредени.

,,Патничко моторно возило управувано од осомничениот, жител на Куманово кој бил видно под дејство на алкохол, удрило во двајца полициски службеници. Од тежината на повредите на лице место еден од полициските службеници починал. Возачот потоа продолжувајќи со управувањето со возилото, удрил во друго патничко моторно возило во кое биле три лица и на сите им нанел телесни повреди. Возилото продолжило со движење, но од брзината и ударите се превртело, при што и возачот се здобил со телесни повреди. Сите повредени лица се згрижени во медицинска установа и им се укажува помош.

Надлежен јавен обвинител донесе nаредба за вршење обдукција на телото на починатиот. Донесена е и nаредба за прибирање траги од лице место, фотографирање и скицирање како и натамошно вештачење со кое ќе бидат утврдени фактите во предметот”, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Моторџија удрил во 82-годишен скопјанец и побегнал

Објавено пред

Вчера во 19.40 часот во СВР Скопје, од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив со повреди од сообраќајна незгода бил донесен Ј.М.(82) од Скопје.

Во разговор со полициските службеници тој изјавил дека истиот ден околу 18 часот на улица „Маџари“ бил удрен од мотоцикл со непознати регистарски таблици, кој го напуштил местото на настанот. Се работи на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 201927 минути

До 13 часот гласале 284.942 гласачи, одѕивот е 20,45 отсто

Од обработени 75,50 отсто од избирачките места, до 13 часот на гласање излегле 284 942 гласачи или 20,45 отсто од...

Свет1 час

Осма експлозија ја стресе Шри Ланка, над 180 мртви

Осма експлозија одекна во Шри Ланка, јави „АФП“. Експлозијата се случила само половина час откако експлозивна направа била активирана покрај...

Топ1 час

Полицаец загина, а четири лица се повредени откако кумановец со ,,мерцедес” направил две сообраќајни несреќи

На 21.04.2019 во 00.45 часот на регионален пат Куманово – Свети Николе во близина на крстосница со населбата Ајдучка Чешма,...

Избори 20192 часа

Едно лице приведено во Аеродром, го фотографирало гласачкото ливче

Едно лице е приведено во Скопје за време на гласањето на претседателските избори, бидејќи го фотографирало гласачкото ливче, потврдуваат од...

Регион5 часа

Двајца загинати во авионска несреќа во Бугарија

Пилотот и патник на мал приватен авион вчера загинаа во Бугарија, кога воздухопловот се урнал во јужниот дел на земјата....

Свет5 часа

(Видео) Експлозии за католички Велигден во Шри Ланка, најмалку 50 мртви

Најмалку 50 лица загинаа, а повеќе од 200 се повредени во Шри Ланка во повеќе експлозии на неколку локации, вклучувајќи...

Избори 20196 часа

Изборите ќе ги следат 3.094 домашни и 419 странски набљудувачи

Гласањето за претседателските избори денеска и на 5 мај ќе го следат 3.094 се домашни набљудувачи, а 419 од странство....

Избори 20196 часа

Граѓаните бираат претседател на државата

На 3.480 избирачки места денеска 1.808.131 граѓани со право на глас по шести пат ќе бираат претседател на државата. Гласачите...

Свет17 часа

Поглед во внатрешноста на аеродромот во Сингапур – домот на највисокиот водопад во светот

По четиригодишна изградба и огромен медиумски интерес, долгоочекуваниот аеродром ,,скапоцениот камен” Чанги во Сингапур е официјално отворен. Аеродромот се протега...

Избори 201917 часа

ДИК: Гласањето помина без проблеми

Државната изборна комисија вечерва излезе со оценка дека денешното гласањето поминало тековно и без проблеми. Ден пред претседателските избори во...

Европа18 часа

Париз: Уапсени 126 лица на протестите на ,,Жолтите елеци”

На протестите на,,Жолтите елеци” во Париз се уапсени 126 лица, а полицијата со демонстрантите, кои подметнуваа и мали пожари, се...

Регион18 часа

САД ќе и испорачаат три хеликоптери ,,Блек Хок” на Албанија

Соединетите Американски Држави (САД) ќе испорачаат три хеликоптери ,,Блек Хок” во Албанија, со цел да ги зајакнат нивните воени капацитети,...

Регион20 часа

Трговски центар во Сараево евакуиран поради дојава за бомба

Трговски центар во Сараево беше евакуиран попладнево откако во сараевската полиција пристигнала дојава за поставена бомба. Со брза реакција на...

Регион1 ден

Во Косово вратени со авион десетици жени и деца на џихадисти од Сирија

Дестици жени и деца, членови на семејствата на косовски џихадисти кои војувале во Сирија, со авион биле вратени во Косово,...

Избори 20191 ден

Поради изборите МВР ќе издава лични карти денеска и утре

Министерството за внатрешни работи соопшти дека сите одделенија за управни работи ќе работат и денеска и утре. Сите барања за...

Топ1 ден

Трактор и три возила се судрија кај Струмица

Сообраќајка помеѓу трактор и три возила се случила синоќа на магистралниот пат Струмица-Граничен премин „Ново Село“, на место викано „Леска“. МВР...

Топ1 ден

Сообраќајна несреќа на улица во Скопје, меѓу повредените и деца

Пет лица со повреди биле пренесени во болница по сообраќајна несреќа што се случила вчера на улицата „Кемал Сејфула“ во...

Свет1 ден

Брачен пар осуден на доживотен затвор, ги злоставувале нивните деца

Брачен пар од Калифорнија кој ја призна вината за повеќегодишното злоставување на нивните 12 деца, е осуден на доживотна казна...

Европа1 ден

Јункер: Постои страв дека ќе дојде до брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, побара од Велика Британија да го искористи шестмесечното одложување на брегзит за разработка на...

Свет1 ден

Во Египет референдум за продолжување на мандатот на претседателот

Египѓаните на референдум ќе гласаат за амандманите за продолжување на мандатот на претседателот Абдел Фатах ал Сиси. Одлуката за распишување...

Досие