Контакт

Топ

Во тешка сообраќајка во Штип загина 21-годишна девојка

Објавено пред

Во тешка сообраќајка во Штип, утрово животот го загуби двесет и едногодишна девојка од Свети Николе.

Сообраќајката се случила на булеварот „Гоце Делчев“, а според информациите од МВР до несреќата дошло кога возило од марката „ауди“ удрило во електричен столб и преминало на другата страна на булеварот.

Во возилото заедно со девојката имало и 21-годишно момче кое со повреди било пренесено во штипската Клиничка болница.

Во тек е увид од страна на основен јавен обвинител и полиција за да се утврди причината за несреќата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Архитектите не сакаат да проектираат болница за 12 денари по квадрат, Филипче ги повикува на дискусија

Објавено пред

Тендерот што го распиша Министерството за здравство на кој се бара идејно решение за нова градска болница на местото на Мајчин дом во Аеродром, ги налути архитектите. Тие сметаат дека наградите од 5000, 2000 и 1000 евра за трите најдобри решенија се понижувачки и го обезвреднуваат трудот на архитектите. Пресметале дека за 12 денари по квадратен метар треба да проектираат објект со намена болница, а забелешки имаат и за дадениот рок од 35 дена во кој треба да го подготват решението.

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) во петокот електронски испратила допис до Министерството за здравство во кој бараат продолжување на рокот и зголемување на наградниот фонд, а вчера дописот го доставиле и на хартија. Се уште немаат одговор од Министерството.

Министерот за здравство Венко Филипче во изјава за „Макфакс“ вели дека е подготвен да ги слушне барањата на архитектите.

„ Спремни сме за дискусија. Ние го распишавме огласот заедно со луѓе кои што членуваа во нашата мини работна група кои се членови на здружението на архитекти. Финансиските можности ни се ограничени, не располагаме со неограничени средства, така да спремни сме да разговараме апсолутно“, рече министерот Филипче.

Претседателот на ААМ, Мартин Пановски смета дека требаат измени не само во овој тендер туку и законски за да се вреднува трудот на архитектите.

„Не може на ист начин да се бара вреќа компири и архитектонско решение. Ова е можеби и побезболен начин за архитектите оти ако се оди на јавна лицитација уште повеќе може да падне цената оти се пријавуваат не архитекти туку градежници и фирми кои немаат врска со архитектура и ја намалуваат цената, а критериумот најчесто е најниска цена. За овој објект конкретно, нормален износ за прва награда би требало да биде околу 10.000 евра, а рокот место 35 дена треба да биде два месеци, поради сериозноста на зафатот“, вели Пановски.

На местото на Мајчин дом во Аеродром ќе се изгради петкатница за новата градска болница

Новата градска болница треба да се гради на местото на Мајчин дом во Аеродром, за кој се планира уривање. Болницата ќе биде петкатница, односно ќе има приземје и четири ката со вкупна површина од 18.640 квадратни метри. Во тендерот стои дека архитектите треба да предвидат сместување за 240 пациенти и простор за работа на 280 медицински лица, 110 лица технички персонал и 30 лица кои ќе работат администрација.

Во нејзе ќе се пресели персоналот од сегашната болница „Св. Наум Охридски“ сместена во центарот на градот во близина на Собранието на Република Македонија. Сегашниот објект пак се размислува да се продаде како деловен простор.

„ Тоа е само една од опциите. Се разгледува како вредно земјите што може да го инвестираме како сума на пари кога тоа би се издало или продало за изградба на новата болница. Старата градска болница треба да функционира до моментот додека новата биде спремна да ги преземе сите пациенти кои ќе бидат таму третирани. Тоа е планот и така ќе направиме, а се друго во однос на сегашната градска болница ќе дојде после тоа “, вели министерот Филипче.

Иако во оваа фаза е тешко да се каже, министерот очекува новата болница да биде комплетирана за две до три години.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Димитров: Сите ја сакаме татковината и сакаме да го зачуваме идентитетот

Објавено пред

Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името e пред Комисијата за европски прашања, каде што расправата се одвива без присуство на опозицијата.

Во своето излагање министерот за надворешни работи, Никола Димитров, истакна дека ако сакаме да направиме сè што можеме за да го фатиме европскиот воз, потребно е навреме да ја информираме Грција за да го извести Советот на ЕУ дека ги повлекува забелешките.

„Земја кандидат сме од 2005, станавме експерти во чекање. Могерини и Хан присуствуваа на потпишувањето зашто очигледно ја отклучуваме таа врата. Лично сум вклучен во прашањето од 2003 година. Додека бев амбасадор во САД, бев ангажиран да бидеме признаени под уставното име. Ова е мој трет најголем предизвик да бидам дел од Влада која во очи му погледна на проблемот“, рече Димитров во обраќањето пред Комисијата.

Министерот додаде дека сите се патриоти, и оние што се согласуваат со договорот и оние против него.

„Да прифатиме дека сите ја сакаме татковината и сакаме да го зачуваме идентитетот“, рече Димитров, кој додаде дека не сме доволно свесни за одговорноста за неносење одлуки.

„Чувме дека во минатото можеше да има и подобри решенија. Но, должност е на тие што ја водат земјата да видат дали може да чекаме уште пет години. Одговорноста од пропуштање на шансата е преголема“, предупреди министерот.

На Комисијата се присутни повеќе амбасадори, меѓу кои холандскиот, албанскиот и косовскиот, како и Луиза Винтон, координаторка на ОН и постојан претставник на УНДП во Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Жителите на Тимјаник го намалиле отпорот за отворање мал групен дом во нивното село

Објавено пред

Месното население во Тимјаник, една недела подоцна откако предизвика голем револт кај јавноста бидејќи протестира против отворањето мал групен дом за згрижување деца со пречки во развојот, според надлежните, има поинаков став по преземените мерки за едукација и секојдневна комуникација со претставници од Општина Неготино и во соработка со Министерството за труд и социјална политика и УНИЦЕФ.

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, иако на протестите најави дека по една недела, повторно ќе го посети Тимјаник, поради други обврски, ја одложила посетата за идната недела. Од Министерството ни рекоа дека во меѓувреме отпорот на населението се намалил и се надеваат дека до конечната преселба на дечињата во домот сите проблеми ќе бидат надминати.

„Во соработка со надлежните од Општината преземавме мерки за поголема информираност на населението, кое се противеше на одлуката домот да биде направен во објектот до училиштето. Не отстапивме од одлуката и веруваме дека реакцијата на населението беше можеби поради нивната неинформираност“, ни рекоа од Министерството за труд и социјална политика.

Претседателот на Советот на Општина Неготино, Диме Витанов, ни рече дека во интензивни и секојдневни разговори со населението добиле впечаток дека реакциите и протестот на населението во Тимјаник било предизвикано од недоволна информираност на населението и дека тие делумно се чувствуваат одговорни за тоа.

„Посветивме многу време во разговори со населението. Тие не знаеле точно за што станува збор и мислам дека кога ја разјаснивме одлуката на Министерството и намерата за згрижување на овие дечиња во мал групен дом, атмосферата се смени. Тие не се чувствуваат загрозени од оваа одлука и мислем дека набргу ќе биде сè во ред и дечињата ќе бидат сместени каде што беше предвидено и ќе бидат прифатени од населението“, ни рече Витанов.

Пред една недела стотина жители на селото Тимјаник порачаа: „Сакаме градинка, а не дом за деца со попреченост“.

Тие на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која со претставници на Делегацијата на ЕУ и со претставници на УНИЦЕФ и УНДП го посети отворениот нов групен дом во Неготино, ѝ порачаа дека не се против децата со попреченост, но дека нема да дозволат на оваа локација да се гради дом.

Жителите на селото што се противеа на ваквата одлука сметаа дека тоа претставува закана за иднината на нивните деца.

Групниот дом за деца со попреченост треба да се отвори во просториите на старата амбуланта во центарот на Тимјаник, каде што ќе бидат префрлени деца од Специјалниот завод од Демир Капија.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Архитектите не сакаат да проектираат болница за 12 денари по квадрат, Филипче ги повикува на дискусија

Тендерот што го распиша Министерството за здравство на кој се бара идејно решение за нова градска болница на местото на...

Македонија6 часа

(Видео) Димитров: Сите ја сакаме татковината и сакаме да го зачуваме идентитетот

Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името e пред Комисијата за европски прашања, каде што расправата...

Македонија8 часа

Жителите на Тимјаник го намалиле отпорот за отворање мал групен дом во нивното село

Месното население во Тимјаник, една недела подоцна откако предизвика голем револт кај јавноста бидејќи протестира против отворањето мал групен дом...

Македонија10 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ денес не се враќа на седница

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да учествува во работата на Собранието заради, како што велат, кршење на Уставот и...

Македонија10 часа

(Видео) Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија10 часа

(Видео) Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија10 часа

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија11 час

(Видео) „Предавник“, извикуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ до Димитров

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во собраниската сала пред пратениците образложи зошто договорот со Грција треба да биде донесен...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија13 часа

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија1 ден

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија1 ден

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија1 ден

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија1 ден

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија1 ден

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија1 ден

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија1 ден

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија1 ден

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Досие