Контакт

Црна хроника

Глоба од 2.000 евра за мајка која не го почитувала решението за изолација за малолетното дете

Објавено пред

Судот поведе постапка за мајка која не го почитувала решението за изолација на малолетната ќерка.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува, наместо во изолација од 14 дена, мајката му го дала детето на таткото, без да го извести за изолацијата, а тој се сретнал со детето надвор од неговиот дом. За одредената задолжителна изолација на ќерката дознал кога на неговиот телефонски број, преку апликацијата Вибер му пристигнало решението на Државниот здравствен и санитарен инспекторат.

„ Обвинетата, како законски застапник на дете родено 2019 година, не постапила според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. Имено, иако со решение на Државниот здравствен и санитарен инспекторат детето било ставено под здравствен надзор и домашна изолација во траење од 14 дена од 11.8.2021 година, обвинетата без да го запознае таткото на детето за настанатата ситуација, од 19 -22.08 му ја дала ќерката за тој да оствари видување на кое имал право со решение на Центарот за социјални работи“, соопшти обвинителството.

Надлежниот јавен обвинител му предложи на Основниот кривичен суд Скопје за обвинетата да одреди парична казна од 100 дневни глоби со поединечна вредност на дневната глоба од 20 евра во денарска противвредност.​​

Топ

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Објавено пред

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново.

dobivaj vesti na viber

Според надлежните, денеска, од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи – Единица за недозволена трговија со дрога, во содејство со Одделот за специјални полициски операции – САЕ „Тигар“, Оперативен тим Потраги при СВР Скопје и СВР Тетово, лишени од слобода се две лица од с. Арачиново, Скопско, при што е спречен транспорт на речиси 35 кг дрога.

Имено, во утринските часови на наплатната станица кај Тетово, на автопатот Гостивар – Тетово, полициски службеници дале знак за запирање патничко возило „ренџ ровер“, со скопски регистарски ознаки, управувано К. А. (32), во кое сопатник бил О. А. (23), двајцата од с. Арачиново, Скопско. Лицата не ја почитувале дадената полициска наредба да го сопрат возилото, туку се дале во бегство, притоа оштетувајќи службено полициско возило, но набргу се запрени и лишени од слобода.

При извршен преглед во багажниот простор на возилото пронајдени се 4 вреќи со марихуана, со вкупна тежина од речиси 35 кг, со вредност од приближно 100.000 евра. На самото место на наплатната станица кај Тетово излезе и јавен обвинител од ОЈО Тетово, кој го раководеше увидот. Малку подоцна, по добиена судска наредба, извршени се претреси и во домовите на двете лица во с. Арачиново, при што пронајдени се предмети поврзани со кривичното дело.

МВР против А. К. подолг временски период преземаше мерки и активности за негово пронаоѓање и лишување од слобода бидејќи за него е распишана централна потерница поради бегство од штипскиот затвор, каде што има за доиздржување затворска казна од речиси 6,5 години, а се барал и по расписи за извршени повеќе кривични дела, како шверцување мигранти и шверц со дрога, соопшти Сузана Прањиќ-Талевска од МВР.

Двете лица се приведени во СВР Тетово и против нив во текот на денот ќе биде поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори по член 215 од Кривичниот законик.

Денешната акција е уште една од низата акции на МВР во последниот период преземени во борбата против недозволената трговија со дрога и наркотични средства, но и многуте мерки и активности за пресметка со сите видови криминал.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Вчера избувнал пожар во помошна котларница во електраната РЕК „Осломеј“

Објавено пред

Пожар бил регистриран во текот на вчерашниот ден во помошна котларница во РЕК „Осломеј“, информира полицијата.

dobivaj vesti na viber

Имено, вчера, во 12.25 часот, во полициското одделение во кичевското село Осломеј било пријавено дека во помошна котларница од електраната РЕК „Осломеј“ извувнал пожар.

Повредени лица нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведена штипјанка, се обидела да размени фалсификувана банкнота

Објавено пред

Во текот на вчерашниот денм околу 9 часот, полициски службеници од Полициската станица Штип ја лишиле од слобода С. Ш. (56) од Штип поради сомнение дека во менувачница во Штип се обидела да размени фалсификувана банкнота од 100 евра.

dobivaj vesti na viber

Банкнотата била одземена за понатамошна постапка.

По целосно документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ1 час

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија2 часа

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец завршил со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба, ова во изјава за „Фокус“...

Македонија3 часа

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...

Македонија5 часа

Обвинители, полицајци и инспектори влегоа во битолската болница за Јана, директорот не може да каже дали има лекарска грешка

Обвинителство, полиција, Инспекторат – ова се трите институции кои од се влезени на контрола во Клиничката болница – Битола откога...

Македонија5 часа

Инспекции ја тресат болницата во Битола по смртта на петгодишното девојче, на семејството не му се јавил никој од здравствените власти

Вонредниот надзор, кој треба да утврди како починало петгодишното девојче од Битола, е во тек, а досега здравствените институции не...

Македонија5 часа

Задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“, велат од „Транспаренси интернешнл“

Од „Транспаренси интернешнл“ гледаат задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“. „Транспаренси интернешнл – Македонија“ од 2012 година...

Свет6 часа

Медведев: „Ќе одиме до Киев“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека ништо не може да се исклучи и дека, доколку...

Европа6 часа

Хил: Бомбардирањето на НАТО на Србија е дипломатски неуспех, граѓаните на Србија никогаш не треба да го заборават

Американскиот амбасадор Кристофер Хил го оцени бомбардирањето на НАТО на Србија како дипломатски неуспех, изрази сочувство до сите семејства на...

Свет7 часа

(Видео) Запалено градското собрание во Бордо на протестите против пензинската реформа во Франција

Градското собрание во францускиот град Бордо беше запалено на протестите што се одржуваат во целата земја против подигање на старосната...

Регион7 часа

На денешен ден почна бомбардирањето на Југославија од НАТО

Сирените се слушаа 78 дена, а вкупниот број на жртвите никогаш не е утврден. Се проценува дека во текот на...

Топ8 часа

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината...

Свет8 часа

(Видео) Пожар во Русија: има опасност пламенот да се прошири на складиште со запалива течност

Пожар избувна во зградата на истражувачко-производствениот комплекс во градот Арамил, Русија, соопшти прес-службата на регионалната главна управа на Министерството за...

Свет8 часа

Турската парламентарна комисија го одобри влезот на Финска во НАТО

Комисијата за надворешни работи при турскиот парламент го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО. Сега претстои предлог-законот да...

Спорт18 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија18 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион21 час

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ23 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија1 ден

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија1 ден

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...