Контакт

Црна хроника

Го намамиле на средба со непозната девојка во Гази Баба, а го дочекале со фантомки и рафални истрели

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против едно лице што се товари дека сторило кривично дело обид за убиство, мотивирано од крвна одмaзда.

Како што информираат од Обвинителството, настанот се случил на 24 септември минатата година, на крстосница меѓу улиците Дурмиторска и Алија Авдовиќ, каде што нападнатиот преку социјална мрежа договорил средба со непозната девојка.

Кога со своето возило пристигнал на договореното место, пред себе забележал друго возило без регистарски ознаки. Од возачката страна на возилото излегло непознато лице со фантомка на главата, а од совозачката страна излегол обвинетиот и со огнено оружје упатил рафални истрели кон автомобилот на оштетениот притоа нанесувајќи му тешки повреди опасни за животот.

На овој начин обвинетиот со умисла се обидел да го лиши од живот оштетеното лице.

Надлежниот јавен обвинител му предложи на судот да ја продолжи претходно изречената мерка притвор за обвинетото лице сметајќи дека постојат околности што укажуваат на опасност од бегство и можност дека ќе го повтори делото.

Притоа обвинителот особено ја истакнал околноста дека утврден мотив за кривичното дело е крвна одмазда и дека тој мотив сè уште постои кај обвинетиот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Излажал старец дека се семејни пријатели и му земал 10 илјади денари

Објавено пред

Седумдесет и осумгодишен скопјанец во полиција пријавил дека бил измамен од непознато лице кое му се претставило како семеен пријател.

Според пријавата на 78-годишникот, измамникот дошол во неговиот дом и се претставил како брат на кумот на неговиот син. Притоа, тој побарал 10.000 денари на заем бидејќи, како што рекол, итно му требале за да плати царина за стока.

Старецот во придружба на измамникот пошол во банка за да извади пари и откако му ги дал, лицето заминало.

Тој подоцна телефонски исконтактирал со сцојот син по што сфатил дека бил измамен. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Топ

Затвореник во „Идризово“ избоден во тепачка со неговиот брат близнак

Објавено пред

Во затворот „Идризово“ во Скопје, во претпладневните часови на 22 март дошло до крвав инцидент меѓу двајца браќа – затвореници.

Како што информираат од МВР, во затворениот дел од амбулантата, на 34-годишен затвореник од Скопје му биле нанесени убодни рани во пределот на стомакот и десната надлактица, од страна на неговиот брат, исто така на возраст од 34-години, кој исто така отслужува казна во затворот.

Повредениот итно бил пренесен во комплексот клинки „Мајка Тереза“ каде му била укажана лекарска помош. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

Објавено пред

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент.

Како што информираат од МВР, 77-годишна прилепчанка се обидела да влезе во куќата на нејзината ќерка и зетот, а по кратка расправија со нејзиниот зет, кој не ја пуштал да влезе, тој во еден момент ја турнал и старицата паднала на скалите пред влезната врата од куќата.

Од падот се здобила со тешки повреди и била хоспитализирана. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Над 30 уапсени на протестите во Париз, против „жолтите елеци“ ангажирана и војската

Повремени судири меѓу демонстрантите и полицијата избиваа денеска на улиците низ Париз и другите француски градови за време на протестите...

Топ3 часа

Затвореник во „Идризово“ избоден во тепачка со неговиот брат близнак

Во затворот „Идризово“ во Скопје, во претпладневните часови на 22 март дошло до крвав инцидент меѓу двајца браќа – затвореници....

Топ4 часа

(Видео) Османи за СЈО: Да продолжат преговорите, но и потрагата по двотретинско мнозинство

Да продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ за заеднички договор за судбината на СЈО, но истовремено да продолжат и разговори со...

Македонија4 часа

(Видео) За Спасовски писмото на ИВЗ е уцена, Османи повикува на дијалог

Македонија е секуларна држава и апсолутно е непримерно во услови кога станува збор за судската власт и постапки пред судовите...

Топ6 часа

Од Вардар извлечено тело на 20-годишно момче

Околу 10 часот утринава од водите на Вардар во близина на Гостивар, е извлечено безживотното тело на 20-годишно момче. Телото...

Свет7 часа

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови...

Свет8 часа

Стотици илјади Британци на протест во Лондон, бараат втор референдум за брегзит

Неколку стотици илјади Британци од цела Велика Британија, денеска на улиците на Лондон бараат нов референдум за брегзит. Се очекува...

Свет9 часа

Противниците на новиот закон за авторски права најавија протести низ Европа

Илјадници демонстранти се очекуваат денеска да излезат на улиците низ Европа во пресрет на одлучувачкото гласање за реформа на законот...

Свет10 часа

Масовна тепачка на плоштад во Берлин – се степаа фанови на две Јутјуб ѕвезди

Спор меѓу две ривалски ѕвезди на Јутјуб каналот, предизвика масовна тепачка на плоштад во Берлин. Повеќе од 100 полицајци учествуваа...

Свет10 часа

Повторно отворени џамиите во Крајстчерч, први влегоа преживеаните од масакрот

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно...

Свет24 часа

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија1 ден

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија1 ден

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија1 ден

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија1 ден

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 20191 ден

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ1 ден

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион1 ден

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион1 ден

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Терористите од ИСИС добија три пати помали казни од осудените за 27-ми април

ВМРО-ДПМНЕ утрово оцени дека е срамота што  терористите од ИСИС, добиле три пати помали казни од осудените за 27-ми април „Срамен...

Досие