Контакт

Црна хроника

Двајца Турци биле физички нападнати кај Гимназијата „Ј.Б.Тито“

Објавено пред


Двајца турски државјани завршиле на Ургентниот центар Скопје, по физички напад во Близина на Гимназијата „Ј.Б. Тито“ во центарот на градот.

МВР соопшти дека презема мерки за расчистување на овој случај.

Црна хроника

Градежни работници претепани во Долна Матка

Објавено пред

Од

Двајца градежни работници биле нападнати и претепани вчера во 14.30 часот во селото Долна Матка, Скопско, во близина на автобуска постојка кај ХЕЦ „Матка“. На местото каде што се вршеле градежни работи работниците И.М. (24) и Ш.Н. (33) од скопското село Цветово биле физички нападнати од две непознати лица, кои биле со патничко возило „голф 5“ со скопски регистарски ознаки.

И.М. и Ш.Н. им кажале на лицата во возилото да почекаат малку да завршат со работа, па да поминат со возилото, но тие излегле од возилото и физички ги нападнале. Повредените работници биле префрлени во градската општа болница „Св. Наум Охридски“. Кај И.М. биле констатирани телесни повреди и бил пуштен на домашно лекување, а Ш.Н. бил задржан на понатамошно лекување. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Опожарени две камп-приколки на езерото Треска

Објавено пред

Од

Две камп-приколки се опожарени на езерото Треска. Како што информира МВР, вчера околу 9 часот било пријавено дека на езерото Треска во Скопје биле опожарени две камп-приколки и еден помошен објект. Сопственик на едната приколка е С.З. (44) од Скопје, а на другата сè уште не се знае сопственикот. Се преземаат мерки за утврдување на причините за настанување на пожарот, како и за висината на материјалната штета.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

За едно деноноќие 13 сообраќајки во Скопје

Објавено пред

Од

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле вкупно 13 сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни повреди, шест со лесни телесни повреди и шест со материјална штета. Во сообраќајните незгоди едно лице се здобило со тешки телесни повреди, а седум лица со лесни телесни повреди.

Од преземените мерки и активности констатирано е дека 10 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 27 возачи, а од нив: четворица поради тоа што управувале моторно возило под дејство на алкохол, 17 возачи управувале возила без да се стекнат со право за управување моторно возило и шестмина затоа што биле возачи почетници.

Исто така, санкционирани се двајца возачи поради поминување на крстосница на црвено светло, десетмина – поради неправилно престројување, двајца возачи неправилно престигнувале, тројца не дале првенство на минување на пешаци и десет возачи се санкционирани поради неносење заштитен шлем (кацига). Покрај ова, од сообраќај се исклучени 24 возила бидејќи биле нерегистрирани, а две возила поради претовареност. Санкционирани се и четворица пешаци затоа што поминале коловоз надвор од пешачки премин, а тројца пешаци затоа што поминале коловоз на црвено светло. Во текот на изминатиот ден издадени се 261 мандатни платни налози,  додека 57 возила се подигнати со специјално возило „пајак”.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Грчкото МНР: Хан да не дава погрешна слика за преговорите за името

Грчкото Министерство за надворешни работи преку соопштение го повика еврокомесарот Јоханес Хан да не создава погрешна слика за спорот за...

Македонија11 час

(Видео) Заев не верува дека спорот за името ќе се реши за две недели

Посакувам, но не верувам, дека спорот за името со Грција ќе биде решен за две недели, изјави премиерот Зоран Заев...

Македонија12 часа

(Видео) Формирана групата „Охрид“ за интеграција на Македонија во НАТО

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со поранешниот генерален секретар на НАТО, лорд Џорџ Робертсон, изјави дека е составена...

Македонија12 часа

(Видео) Робертсон: Македонија во 2001 беше пред распад, но сега е пред портите на ЕУ и НАТО

Последен пат во Скопје давав изјава пред 17 години, но тогаш бев присутен во државата во време на криза, а...

Македонија13 часа

Хан: Решение за спорот меѓу Македонија и Грција за 15 дена

Спорот меѓу Македонија и Грција би можел да се реши во следните 15 дена, вели еврокомесарот за проширување Јоханес Хан...

Македонија16 часа

(Видео) Сервер: Можеби звучи болно, но македонскиот пат за НАТО и ЕУ минува преку Атина

Познавачот на Балканот, Даниел Сервер, на седницата на Комисијата за eвропски прашања пред присутните истакна дека САД сака сите земји...

Македонија16 часа

(Видео) Тунтев: Неизвесно е дали ќе има решение за проблемот со Грција

Во Македонија се вратија надежта и перспективата за развивање општество, вели координаторот на СДСМ, Томислав Тунтев, според кого извештајот од...

Македонија17 часа

(Видео) Заев: Преговорите за членство во ЕУ ќе ги водат најдобрите луѓе од институциите

Премиерот Зоран Заев преку седницата на Комисијата за европски прашања вели дека по одлуката за почнување преговори за членство во...

Македонија17 часа

(Видео) Жбогар до политичарите: Интеграцијата во ЕУ не е техничка вежба со мапи

Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, смета дека извештајот го потврдил напредокот на Договорот од Пржино, како и...

Македонија17 часа

(Видео) Груби: Свесни сме дека годинава нема да станеме дел од ЕУ и НАТО

Свесни сме дека оваа година нема да станеме дел од ЕУ и НАТО, но треба да почнеме преговори, истакна Артан...

Свет18 часа

(Видео) Напаѓачот од Торонто барал од полицајците да го застрелаат за време на апсењето

Агентите кои го истражуваат нападот со комбе во Торонто, во кој во понеделникот беа убиени 10, а повредени 15 лица,...

СЈО18 часа

(Видео) Тачи и Мијалков се сретнаа во судница

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот прв човек на тајната служба Сашо Мијалков се сретнаа во судницата на кривичниот...

Македонија19 часа

Заев домаќин на поранешниот генерален секретар на НАТО, Робертсон

Висока делегација од истакнати дипломати, предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, денеска ќе престојува во Скопје. Делегацијата...

Свет20 часа

Уапсен напаѓачот кој прегази десет луѓе во Торонто

Возачот кој со комбе прегази десетмина пешаци во Торонто е приведен. Според последните информации, станува збор за 25-годишниот Алек Минасиан....

Македонија21 час

Димитров ќе се обрати на Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска ќе има обраќање на априлската сесија на Парламентарното собрание на...

Македонија2 дена

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија2 дена

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија2 дена

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија2 дена

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија2 дена

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Досие