Контакт

Топ

Десетина повредени во судир на автомобил и минибус во Прилеп

Објавено пред

Десетина луѓе се повредени во сообраќајна несреќа, што се случила синоќа на улицата Александар Македонски во Прилеп помеѓу автомобил „фиат пунто“ и минибус „мерцедес спринтер“.

Според информациите од МВР, во судирот тешко повредени се возачот на автомобилот, сопатникот во истото возило и уште девет патници во минибусот.

На сите повредени им била укажана лекарска помош во Градската општа болница Прилеп. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициската станица Прилеп и јавен обвинител.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Објавено пред

Поради повреда на коленото на обвинетиот Метуш Шабани, која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното рочиште за предметот на СЈО, ,,Тортура”.

Судијката констатира дека за новинарката Оливера Трајковска нема уредна достава на судската покана. Трајковска, како што образложи судијката, не се јавувала на вратата. За експортпаролот на МВР, Иво Котевски, кој исто така е повикан како сведок нема доказ за уредна достава на поканата за сведочење.

Бизнисменот Орце Камчев ја примил поканата за сведок на петти јуни, но денеска не дојде да сведочи пред судот. Обвинителот од СЈО, Љубомир Лапе, побара Камчев да биде донесен стражарно со полиција. Ако Камчев го оправда отсуството, ќе биде повлечена наредбата за стражарно приведување.

Во предметот „Тортура” на СЈО, обвинети се ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на единицата „Алфи“ Ивица Антевски-Пуки и уште петмина припадници на единицата за мачење и изживување врз лидерот на „Обединети за Македонија“, Љубе Бошкоски.

На 6 јуни 2011 година, ден по парламентарните избори, Бошкоски беше уапсен „алфите“, под сомнение дека незаконски користел финансиски средства за изборната кампања. Според обвинението, со апсењето на Бошкоски му била нанесена душевна и физичка болка, страдање, срам и понижување било по нарачка на Мијалков поради дискриминација по основ на поинаква политичка определба.

Предметот е во фаза на доказна постапка. Првото рочиште за овој случај се одржа на 28 февруари 2018 година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Канада го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

Објавено пред

Канада е најновата во низата земји кои го ратификуваа Протоколот за членство на земјава во НАТО алијансата.

„Денес Канада со задоволство го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Се радуваме што во блиска иднина ќе и посакаме добредојде на Северна Македонија како 30-та членка на алијансата“, се вели во објавата на твитер-профилот на канадското министерство за надворешни работи.

Со ова, Канада сатна 18-та земја членка на Северноатланската алијанса која го ратификуваше Протоколот, откако пред десетина дена тоа го направија Германија и Естонија.

Во меѓувреме, во тек е постапката за ратификација и во Сенатот на САД, а се очекува ратификацијата на Протколот во Вашингтон да се случи до крајот на летово.

Со ратификацијата на Протоколот од 29-те земји сојузници во Алијансата, Северна Македонија и официјално ќе стане 30-та членка на НАТО.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Осумката од ВМРО-ДПМНЕ бара место во работните групи за Изборниот законик

Објавено пред

Осумката од Независната група од ВМРО ДПМНЕ бара место во работните групи за измени на Изборниот законик ,,со цел демократизација на општеството и со тоа позадоволни граѓани”.

,,Функцијата на Собранието во парламентарна демократија каква што е и РС Македонија треба да се надоградува. Во таа насока, време е за прашања значајни како Изборниот законик да се зборува транспарентно и со учество на повеќе страни. Пратеници, граѓански сектор, јавноста, треба да бидат дел од овој процес за истиот да заврши позитивно и како што е најдобро за демократијата. Никој нема ексклузивно право над овие значајни прашања, а нашето учество ќе го обогати процесот и ќе допринесе за поквалитетно решение”, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

(Видео) Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Поради повреда на коленото на обвинетиот Метуш Шабани, која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното...

Македонија42 минути

Канада го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

Канада е најновата во низата земји кои го ратификуваа Протоколот за членство на земјава во НАТО алијансата. „Денес Канада со...

Македонија2 часа

Осумката од ВМРО-ДПМНЕ бара место во работните групи за Изборниот законик

Осумката од Независната група од ВМРО ДПМНЕ бара место во работните групи за измени на Изборниот законик ,,со цел демократизација...

Македонија2 часа

Културните работници со апел до Заев: ,,Метлата” нека го одмине МКЦ

Поголема група на културни работници испратија отворено писмо до премерот Зоран Заев во кое се противат на најавените промени во...

Регион3 часа

„Вечерњи лист“: И Мирослав Шкоро во трката за претседател на Хрватска

Хрватскиот „Вечерњи лист“ објави дека пејачот Мирослав Шкоро неделава официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска. Шкоро...

Македонија14 часа

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ20 часа

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ20 часа

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет21 час

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет22 часа

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија22 часа

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија23 часа

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ23 часа

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет23 часа

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет1 ден

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет1 ден

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија2 дена

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет2 дена

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ2 дена

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија2 дена

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Досие