Контакт

Топ

Еден возач осомничен дека ја предизвикал сообраќајката на „Првомајска“ во која загинаа две лица, престигнувал на полна линија

Објавено пред

Судот му определи мерки на претпазливост на еден од возачите учесници во тешката сообраќајка што се случи завчера на булеварот Борис Трајковски, поранешна „Првомајска“. Тој е осомничен дека ја предизвикал сообраќајката во која загинаа две лица, а беа повредени седум лица, од кои едногодишно бебе се здобило со тешки повреди.

dobivaj vesti na viber

Според првичните сознанија на обвинителството, осомничениот, 25-годишен жител на село Батинци, скопско, со „хундаи акцент“ возел по левата сообраќајна лента од улицата Борис Трајковски. Кога пристигнал пред крстосница, не почитувајќи ги надолжните ознаки на коловозот (удвоена бела полна линија), почнал да врши престигнување од левата страна на возило „фиат пунто“ кое се движело пред него.

Осомничениот со престигнувањето го попречил сообраќајот од спротивната насока и при тоа се судрил со „мерцедес Е-200“ . Од ударот, возилото на осомничениот се придвижило кон десно и удрило во „фиатот“ што се обидел претходно да го престигнува.

Возилото „мерцедес Е-200“ од ударот се придвижило и отишло на коловозна лента наменета за сообраќај на возилата од спротивната насока, по што бил удрен од два автомобила „фолсфаген пасат“ и „фолсфаген шаран“ и завршило со движењето удирајќи во метална ограда на блискиот тротоар.

Од незгодата со телесни повреди се здобиле шест лица, а со тешки телесни повреди се здобило едногодишно дете.

Во сообраќајната незгода, поради тежината на здобиените повреди, на самото место животот го загубиле две лица, 28-годишен скопјанец – возачот на „мерцедесот“ и жител на село Студеничани на возраст од 50 години, кој управувал со возилото „фолсваген пасат“.

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против осомничениот возач поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот.

До надлежниот суд, обвинителството поднесе предлог за определување мерки на претпазливост против осомничениот, и тоа: забрана за напуштање на живеалиштето, односно престојувалиштето, обврска на осомничениот да се јавува повремено на определено службено лице, привремено одземање на патна или друга исправа за преминување на државната граница и забрана за нејзино издавање и привремено одземање на возачката дозвола и забрана за издавање нова возачка дозвола. Основниот кривичен суд Скопје ги определи предложените мерки на претпазливост на осомничениот.

Свет

(Видео) САД го собори кинескиот шпионски балон

Објавено пред

Американската војска го собори кинескиот шпионски балон кој леташе над Атлантскиот Океан, пренесува „Фокс њуз“.

dobivaj vesti na viber

Овој балон леташе над територијата на САД неколку дена.

Претходно денеска американскиот претседател Џо Бајден рече дека Вашингтон ќе се погрижи за кинескиот шпионски балон.

Пентагон во четвртокот соопшти дека американската војска открила кинески балон за набљудување на голема височина над континенталниот дел на САД. Висок воен претставник рече дека американската влада размислувала да го собори балонот, но одлучила да не употреби воена сила поради потенцијалните ризици.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи вчера изјави дека балонот бил цивилен и се користи за метеоролошки и други научни цели и дека непланирано отстапил од предвидениот курс.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Објавено пред

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот на враќање на довербата меѓу двете земји, се наведува во ставот на бугарското МНР.

dobivaj vesti na viber

Оттаму велат дела Република Бугарија во периодот по 1991 година, постојано демонстрирала искрена желба за развивање добрососедски односи со Македонија. Како и дека по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка во 2017 година, се воспостави практика за заедничко славење на историските личности од нашата заедничка историја, како што е Георги (Гоце) Николов Делчев.

„За жал, прославата на 151-годишнината од неговото раѓање не придонесе за надградба на билатералните односи меѓу Софија и Скопје. Со длабоко жалење забележуваме дека 4 февруари 2023 година ќе влезе во историјата како датум кога властите во Северна Македонија од крајно неубедливи причини и кршејќи ги претходно дадените гаранции не им дозволија на бугарските граѓани да му оддадат почит на Делчев. Министерството за надворешни работи денешниот однос на властите во Северна Македонија го дефинира како понижувачки и неприфатлив кон бугарскиот народ и Република Бугарија“, нагласуваат од бугарското МНР.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тројцата Бугари меѓу кои и пратеник се изведени пред судија, можат да добијат и забрана за влез во Македонија

Објавено пред

Тројцата Бугари кои навредуваа полицајци на граничниот премин „Деве Баир“ се изведени пред судија на претходна постапка, во судот во Крива Паланка. „Макфакс“ дознава дека тие се гонат за сторен прекршок, односно нарушување на јавен ред и мир. Меѓу нив е и пратеникот на „Вазраждане“ Ангел Георгиев.

dobivaj vesti na viber

Од тројцата се бара да одговараат за нарушување на јавниот ред и мир. Засега не е познато дали ќе се бара одговорност и за навредите упатени кон полициските службеници.

Од претходни искуства, извори за „Макфакс“ велат дека тие покрај тоа што можат да добијат казна до 150 евра, не се исклучува можноста да добијат и забрана за влез во државата и до година дена.

За потсетување, полицајци уапсија три лица поради тоа што повеќе часови додека чекаа на границата упатуваа навреди кон нив.

„Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З (35),А.Х(50)и Р.Х(54) бугарски државјани кои најпрво вербално, дрско и недолично со најпогрдни зборови се однесувале а потоа се обиделе и физички да ги нападнат полициски службеници кои преземале службени дејства,при што се приведени и се работи на целосно расчистување на случајот“, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) САД го собори кинескиот шпионски балон

Американската војска го собори кинескиот шпионски балон кој леташе над Атлантскиот Океан, пренесува „Фокс њуз“. Овој балон леташе над територијата...

Регион3 часа

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот...

Македонија5 часа

Тројцата Бугари меѓу кои и пратеник се изведени пред судија, можат да добијат и забрана за влез во Македонија

Тројцата Бугари кои навредуваа полицајци на граничниот премин „Деве Баир“ се изведени пред судија на претходна постапка, во судот во...

Македонија6 часа

(Видео) Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години...

Регион8 часа

Џамбаски: Омразата продолжува да расте на секој можен начин

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени...

Регион9 часа

(Видео) Бугарски портали: Македонските полицајци го тепаа бугарскиот пратеник Георгиев

На граничниот премин меѓу Бугарија и Северна Македонија – Гуешево-Деве баир македонските полицајци му се заканувале и го тепале пратеникот...

Македонија9 часа

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите да бидат пуштени во Македонија

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев положи венец со цвеќе на гробот на...

Регион9 часа

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РСМ и Бугарија

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на Бугарија и РС Македонија. Ова го напиша Бојко...

Македонија10 часа

Приведени тројца Бугари по пцостите кон македонската полиција

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Македонија12 часа

(Видео) Бугари со пцости до македонските полицајци – тензично на границата Деве Баир

Дел од граѓаните од Бугарија кои се уште се заглавени на граничниот премин Деве Баир со пцости кон македонските полицајци...

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски до бугарските новинари: Вашите политичари стануваат естрадни циркузанти и нѐ вратија во среден век

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски посочи дека не гледа проблем Бугари да дојдат и да го слават Гоце Делчев, но...

Македонија15 часа

(Видео) Засилени полициски контроли на возила со бугарски таблици на патарината кај Куманово

Полицијата врши контрола на секое возило со бугарски таблици на патарината кај Куманово во очекување на поголема група од 150...

Македонија15 часа

(ВИДЕО) Владата им кажува на новинарите како да работат, караници пред платото на Свети Спас

Владата одредува каде снимателите ќе снимаат за време на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. На новинарите, пак,...

Македонија15 часа

(Видео) Надлетува хеликоптер, стотици полицајци, барикади и проверки пред Свети Спас за чествувањето на Гоце Делчев

Стотици полицајци, неколку точки за преглед и проверка, претреси на чанти. Вака изгледа влезот во црквата Свети Спас утрово. Пристапот...

Македонија1 ден

Власт и опозиција, Бугари и Македонци – дел ќе стигнат до гробот на Делчев, други ќе останат на улица

Под строги протоколи и со акредитации ќе тече прославата за 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Македонски,...

Македонија1 ден

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

„Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица,...

Македонија1 ден

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Со македонски знамиња, знамето со сонцето од Вергина и транспаренти, група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон...

Македонија1 ден

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Пациентите со цистична фиброза кои ја чекаат државата да им го набави скапиот лек, утре излегуваат на протест, во 12...

Македонија1 ден

МВР направи план кого ќе пушти на граница: на секој што пријавил делегација, ќе му биде дозволено да оддаде почит

Министерството за внатрешни работи при одлучувањето кому ќе му биде дозволен влез во државата за да оддаде почит на гробот...

Македонија1 ден

(Видео) Сведок на Рашковски: Од Кабинетот на Зеќири даваа насоки како да се одговори на барања за документи

Зорица Стојановиќ, вработена во Владата, сведочеше во случајот „Софтвери“, каде што обвинет е Драги Рашковски. Таа работела како помошник-раководител на...