Контакт

Топ

Екстелохранителот на Мијалков избегал од куќен притвор

Објавено пред

Драганчо Стоименов, познат како Дацо Белски, поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, избегал од куќен притвор. Како што велат од МВР за „Макфакс“ при последната проверка на полицијата во текот на вчерашниот ден, било утврдено дека тој не е дома. Поради непочитување на мерката на судот, веднаш биле известени надлежните институции и се трага по бегалецот.

„На Белски судот му одредил мерка куќен притвор и според надлежноста полицијата неколку пати во текот на денот прави проверки. При последната проверката извршена вчера е констатирано дека лицето не е дома, односно не ја почитува мерката на судот и за тоа веднаш е известен судот. По наредба на судот веднаш се преземени мерки и активности за пронаоѓање на лицето“, велат од МВР.

Поранешен телохранител на екс-директорот на УБК Сашо Мијалков, по три месеци во бегство, во април годинава им се предаде на органите на прогонот по случајот со пукањето во Драган Здравев во угостителскиот објект „Аква“ во Кочани и неговото ранување. Стоименов во јануари стрелаше и го рани 33-годишниот Драган Здравев – Дач, во кафеана во Кочани.

Јавноста го знае од случајот „Детонатор“ и промената на 13 полициски командири, меѓу кои и тогашниот началник на СВР-Штип.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

Објавено пред

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се сдсмовски, вмровски или некои други, но прашање е дали е тоа коректно, вели Јован Деспотовски, директор на Фондот за иновации и технолошки развој, во интервју за „Макфакс“. Доколку поделиле пари само на пет фирми и тие биле од СДСМ, вели дека би го разбрал обвинувањето.

„Во неколку наврати веќе, дури и во дебати со претставници на опозицијата, прашувам дали сметаат дека е коректно да им залепиме етикета, политичка или партиска, на 320 компании. Домашни компании што хранат 15.000 луѓе“, вели директорот Деспотовски.

За скандалозните грантови на фирми блиски до советничката на премиерот, Цветанка Ласкова, на вицепремиерот Кочо Анѓушев и на уште неколкумина функционери од актуелната Влада, Деспотовски вели дека одговорноста е негова.

„Јас не избегав од одговорност ни тогаш. Јас реков нема проблем, ќе си земам обврска, одговорност, дека на тоа што во тој момент како правилник, како систем, е презентирано, можеби му недостигале одредени елементи. Ние имавме процес на консултации веќе со месеци, тој елемент никој не го посочи како проблематичен, ниту некој го размислувал. Можеби луѓето и не очекувале дека ќе аплицираат фирми на носители на јавни функции, не знам. Меѓутоа, се појави како проблем и го превениравме“, вели Деспотовски.

За 2,5 години откако тој е директор, Фондот доделил 55 милиони евра на домашни компании, кои обезбедиле 1.500-2.000 нови вработувања. Платите на нововработените, според Деспотовски, во просек се над 40.000 денари.

Некои од грантираните иновации веќе се произведуваат. Деспотовски во интервјуто открива дека се во преговори со Град Скопје на граѓаните да им се понуди за користење велосипедот, кој за еден час прочистува воздух колку што создаваат два автомобила со дизел-мотор исто така за еден час.

Директорот Деспотовски ги најави планираните повици за в година. Одлуките за доделување на парите што ги носи Комитетот за инвестиции може да бидат пролонгирани до средината на мај поради изборниот период во кој вели дека нема да имаат повици ниту, пак, да носат одлуки.

Деспотовски, и по изборите, себеси се гледа како директор на Фондот оти сè уште вели дека може да придонесе за грантирањето да стане одржливо, а со тоа и политиките што тој ги спроведува.

Прикажи повеќе...

Македонија

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Објавено пред

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“.

„Од формално-правен аспект не постојат причини за прифаќање на барањето бидејќи таа не е избрана од Собранието“, беше констатирано на попладневното продолжение на седницата во Собранието.

Јанева од притворот во Шуто Оризари испрати барање да ѝ се одреди апанажа. Претседателот на Комисијата, Илија Димовски, минатиот месец образложи дека првиот допис до Комисијата бил испратен од адвокатката Ирена Фрчкоска во име на Катица Јанева, а по неколку дена добиле барање и лично од Јанева.

Ексспецијалната обвинителка е во притвор од 21 август кога беше уапсена како осомничена во случајот „Рекет“. Од Собранието беше разрешена на 14 септември, еден ден пред да ѝ истече мандатот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Објавено пред

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше многу да коментира, а за средбата и проектот меѓу нив двајца и Бојан Јовановски – Боки 13 рече дека станува збор за небитни работи бидејќи тој проект не се реализирал.

Прашањето следуваше кога во судницата Бојан Јовановски го праша што правел во неговиот дом меѓу 15 и 20 март, а Камчев рече дека бил таму зашто го викнале за одредена работа што тој ја одбил. Бизнисменот потврди дека на средбата биле присутни и Зоран Милески – Кичеец и министерот за здравство, Венко Филипче.

Камчев вели дека станувало збор за некако јавно-приватно партнерство што го смислил Бојан Јовановски и им го понудил нему и на министерот Филипче, но дека проектот не држел вода.

„Небитен е проектот бидејќи Бојан Јовановски бладаше. Сè што зборува се глупости. Имаше идеја да прави некакви јавни-приватни партнерства и бла, бла, бла. Беше еден состанок од мене не потврден, исто и од министерот. Беше само еден муабет“, рече кусо Камчев.

Камчев тврдеше дека Филипче не барал ништо од него на тој состанок. На инсистирање од новинарите да даде одговор на прашањето која е конекцијата меѓу него и Филипче, бизнисменот Камчев рече дека тие се пријатели и таа релација ќе остане.

„Ако Венко Филипче барал нешто на тој состанок, да знаете, сигурно ќе беше пријавено. Јас и Венко Филипче со години сме пријатели. Над 20 години. Тој работеше во нашата болница одреден период. Тој ми беше пријател и ќе ми биде пријател. Бојан Јовановски имаше идеја да се прави некое јавно-притватно партнерство за некоја болница. Ние му рековме дека тоа не држи вода иако тој може преку некои негови врски тоа да го лобира. И тоа беше тоа на состанокот“, додаде Камчев по судењето.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија8 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија9 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија9 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија9 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија10 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија11 час

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија12 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија13 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија14 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија15 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет17 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет17 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет17 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет18 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија18 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет18 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија18 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа1 ден

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие