Контакт

Црна хроника

Жена искасана од кучиња на „Партизанска“

Објавено пред

Кучиња скитници искасале жена на булеварот Партизански одреди.

Според информациите на МВР, инцидентот се случил завчера околу 18.25 часот. В.Б.(34) од Кавадарци пријавила дека била касната во пределот на левата и десната натколеница од две улични кучиња, при што ѝ биле нанесени видливи повреди.

Црна хроника

Возач на притворен бизнисмен се обидел да изнуди 150.000 евра од неговата сопруга

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело изнуда. Пријавениот во текот на ноември ѝ упатувал сериозни закани преку телефон на оштетена тврдејќи дека поседува документи со кои би можел да го извади од притвор нејзиниот сопруг.

„За да ѝ ги достави тие документи, осомничениот од неа барал да му исплати сума од 150 илјади евра, а истовремено ѝ се заканувал дека доколку пријави, ќе постави бомба и дека ќе биде лошо за неа и за нејзините внуци.

Притоа осомничениот го искористил фактот што извесен период во текот на 2018 година работел како личен возач на нејзиниот сопруг и имал доста информации за животот на оштетената и нејзините блиски“, се наведува во соопштението.

Осомниченото лице е приведено и ќе биде изведено пред судија на претходна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Притвор за струмичанецот што изврши обљуба врз немоќно лице

Објавено пред

Триесет и двегодишниот струмичанец, кој е осомничен дека вчера во село Муртино, Струмичко, околу 10.30 часот ја нападнал оштетената – лице со пречки во развојот и, како што соопштија од ОЈО, мажот притоа извршил и обљуба, доби 30-дневен притов, соопштија од Обвинителството.

„Тој како вработен во претпријатие за собирање отпад претходно се сретнал со оштетената, при што ја спознал нејзината состојба, како и домот во кој живее. Во момент кога жртвата била сама, осомничениот го извршил делото. По пријава од родител на жртвата, осомничениот веднаш ле ишен од слобода“, соопштија од ОЈО.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе наредба за спроведување истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело обљуба врз немоќно лице од член 187, став 2 од Кривичниот законик.

„Истовремено, обвинителот ценеше дека се исплонети законските основи, па до Основниот суд Струмица достави предлог за определување на мерката притвор. Судот го прифати предлогот на осомничениот и со решениe му определи притвор во времетраење од 30 дена“, стои во соопштението на ОЈО.​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Две лица под истрага, ја запалиле кафеаната „Мечка“ во Дебар Маало

Објавено пред

Основното јавно обвинителство побара притвор за две лица, кои се сомничат дека стојат зад пожарот во кафеаната „Мечка“ во Дебар Маало, што се случи минатиот месец. Семејството на сопственикот на кафеаната беше на вториот кат во објектот за време на пожарот.

„Надлежниот јавен обвинител утврди дека постои основано сомнение дека лицата како соизвршители на 26 ноември со пожар предизвикале значителна опасност по животот на еден оштетен и неговото најблиско семејство, како и поголема имотна штета на објектот – индивидуална станбена куќа и ресторан во скопско Дебар Маало, во сопственост на оштетениот“, се вели во соопштението на Обвинителството.

Како што велат оттаму, осомничените набавиле едно шише запалива течност, а потоа едниот осомничен чувал стража, додека другиот со течноста го полеал внатрешниот дел од оградата на терасата на ресторанот и го запалил. Пожарот за многу кратко време се проширил до вториот кат на објектот, каде што престојувало семејството.

Како што беше претходно објавено, со оглед на тоа што ресторанот се наоѓа спроти главниот влез во ГШ на АРМ, огнената стихија прв ја забележал еден од војниците кои биле дежурни на пријавницата. Тој ги алармирал колегите, кои заедно учествуваа во спасувањето на шестчленото семејство.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Тереза Меј останува премиерка, го преживеа гласањето недоверба

Со 200 гласа „за“ наспроти 117 „против“ британската премиерка, Тереза Меј, вечерва го преживеа гласањето недоверба. На Меј ѝ е сигурна...

Европа5 часа

Уапсени најблиските на терористот од Стразбур, се претпоставува дека тој е во Германија

Германската полиција е во лов на двајца браќа, Чекат и Сами Шериф, по придружувањето на операцијата на француските колеги, кои...

Македонија6 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет7 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски7 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски11 час

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија14 часа

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Македонија15 часа

(Видео) Власта ќе бара 80 пратеници за продолжен мандат за СЈО

Министерката за правда, Рената Треневска-Дескоска, изјави дека двата предлог-закона за специјалното јавно обвинителство и за Јавното обвинителство се достапни за...

Македонија15 часа

Обвинителството нема да го гони сопственикот на менувачницата што уби двајца крадци

Обвинителстото ја отфрли кривичната пријава против сопственикот на менувачницата во Кисела Вода кој лани уби две лица при обид за...

Македонија15 часа

Непознато лице до Јанакиески: 500 евра дневно ни одат за честење неопределени по кафулиња

Во една од СМС-комуникациите помеѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески со непознато лице направена на 3 април...

Бегството на Груевски15 часа

(Видео) Рускоска: Синоќа ја видов фотографијата со Груевски, ќе видиме кој ја сликал и од каде потекнува

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, рече дека синоќа ја видела фотографијата со Груевски од Будимпешта....

Топ16 часа

Мајка моли да се пронајде нејзиниот син, исчезнал пред два дена во Скопје

Дваесет и шестгодишно момче исчезнало во Скопје, откако пред два дена заминало од дома, по што не се вратило. Семејството...

Топ16 часа

Експлозивна направа, куршуми, оружје и дрога пронајдени во неколку куќи во Скопје

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје во текот на вчерашниот ден по издадени наредби од Основен суд Скопје 1...

Македонија17 часа

Стара градска ќе го намалува бројот на пациенти, нов обид за реновирање

Старата градска болница, односно ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, ќе го намалува бројот на пациенти оти...

Европа18 часа

Терористички напад во Стразбур – убиени најмалку четири, а ранети 12 лица

Четири лица загинаа, а 12 се повредени во нападот во Стразбур, за кој надлежните сметаат дека е терористички чин. Напаѓачот...

Македонија19 часа

Посебен сообраќаен режим за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за внатрешни работи информира дека поради протестот што го најави ВМРО-ДПМНЕ ќе има посебен сообраќаен режим на дел од...

Свет1 ден

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски1 ден

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток1 ден

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток1 ден

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Досие