Контакт

Црна хроника

Жител на Порој му се заканувал на соселанец со гасен пиштол и воздушна пушка

Објавено пред

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М. А. (36) од тетовското село Порој поради постоење загрозување со опасно орудие при тепачка или караница и неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.

На 3.1.2020 во с. Порој, Тетовско, на регионалниот пат Тетово – Јажинце, по претходна расправија, поради нерасчистени долгови, пријавениот со гасен пиштол и воздушна пушка упатувал закани кон Б. И. (26) од истото село и неговото семејство. Набргу потоа на регионалниот пат Тетово – Јажинце полициски службеници извршиле преглед над лицето и возилото и оружјето било пронајдено.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

На преминот „Св. Наум“ уапсен дилер од Албанија

Објавено пред

На граничниот премин „Св.Наум“ на влез во замјава на 27 февруари при извршена контрола бил уапсен 31-годишник од Албанија кој бил на полициската „стоп листа“.

Тој патувал со автомобил „опел зафира“ со албанска регистрација, а на листата се наоѓал поради сомнение дека сторил кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

Албанецот бил уапсен и предаден на полициски службеници за понатамошна постапка.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Уапсен скопјанец кој сексуално се задоволувал пред случајни минувачи

Објавено пред

Единицата за насилен криминал при скопската полиција до скопското Основното јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 26-годишник кој во неколку одвоени случаи сексуално се самозадоволувал пред други граѓани.

Како што информираат од МВР, скопјанецот за релативно краток временски период во неколку наврати извршил задоволување на полови страсти пред случајни минувачи, и тоа на 20 јануари и 3 февруари годинава на булеварот Кочо Рацин и на 25 февруари на улицата Мито Хаџивасилев – Јасмин.

Против 26-годишникот ќе биде поднесена кривична пријава поради сомнение дека е сторител на кривично дело задоволување полови страсти пред друг.

По неговото лоцирање и апсење, од страна на оштетените извршено е позитивно препознавање во присуство на Јавен обвинител.

 

Прикажи повеќе...

Топ

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Објавено пред

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети.

Како што јавија од Обвинителството, на 13 јануари, од една од канцелариите на Факултетот за ветеринарна медицина одзел машки паричник во кој имало 16.000 денари, две кредитни картички, лични документи и други предмети. Истиот ден тој употребил една од противправно стекнатите кредитни картички во маркет и направил трансакција од 666 денари.

На 15 јануари обвинетиот влегол во просториите на ПЗУ Ремедика и со употреба на физичка сила ја скршил бравата од шкаф за чување лични работи на еден од лекарите вработени во оваа здравствена установа. Од шкафчето тој одзел паричник во кој имало 4.000 денари, три платежни картички и други документи. Истиот ден, во рок од половина час, со картичките направил седум трансакции во различни маркети во вкупен износ од 4.325 денари.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетиот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Македонија2 часа

Филипче предлага да се забранат сите јавни собири за најмалку седум дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција од вирусот во пресрет...

Регион3 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ3 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија3 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет4 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет4 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет4 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа14 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа15 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион16 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа18 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија18 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија21 час

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија23 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија23 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија24 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија24 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија1 ден

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Досие