Контакт

Црна хроника

Загина маж во сообраќајна несреќа, двајцата сопатници со тешки телесни повреди

Објавено пред

На локалниот пат кај село Групчин-село Седларево, поточно на влезот во селото Седларево во Тетово, 34-годишен маж, управувајќи патничко моторно возило со тетовски регистарски ознаки, се излизгал од коловозот, удрил во дрво и се превртел.

Од добиените повреди возачот на автомобилот починал на местото на настанот, а двајцата сопатници, кои биле на возраст од 37 и 23 години, добиле тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во Клиничкиот центар Тетово, тие се пренесени во комплекс клиниките „Мајка Тереза“.

По несреќата, полицијата извршила увид на местото на настанот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Уапсен дрвокрадец што дрвата ги превезувал во автомобил без регистарски таблички

Објавено пред

На регионалнот пат Тетово-Скопје, пред влезот во Ново Село, во попладневните часови на 11 ноември, полициски службеници од Тетово запреле автомобил „опел астра“ без регистарски таблички, управуван од 62-годишник од скопското село Бојане.

Во автомобилот тој превезувал огревни дрва без потребните документи.

Како што информираат од МВР, автомобилот и дрвата биле одземени и предадени на Шумската полиција за понатамошна постапка, а 62-годишникот бил уапсен.

Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Две торби со марихуана најдени кај Ќафасан

Објавено пред

Две торби со марихуана се пронајдени во зелениот појас во близина на граничниот премин Ќафасан.

Според информациите на охридската полиција, вчера околу 19 часот, на зелениот граничен појас во близина на граничниот премин Ќафасан, полицијата пронајде две торби со 46 пакувања марихуана, со вкупна тежина од 50 килограми.

На местото каде што се пронајдени двете торби извршен е увид по што тие се подигнати, а дрогата е предадена на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје.

Полицијата презема мерки за целосно документирање и расветлување на настанот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Казнети 138 возачи поради пребрзо возење

Објавено пред

Во текот на изминатите денови на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 31 сообраќајна незгода, од кои три со тешки телесни повреди, 11 со телесни повреди и 17 со материјална штета.

При сообраќајните незгоди три лица добиле тешки телесни повреди и 17 лесни телесни повреди. Потоа, 138 возачи се санкционирани бидејќи се движеле со поголема брзина од дозволената. Исто така, исклучени се и 95 возачи бидејќи 40 го управувале возилото под дејство на алкохол, 43 возачи управувале возило пред да стекнат право на управување моторно возило и 12 биле возачи почетници.

Од сообраќај се исклучени 32 возила бидејќи 31 возило било нерегистрирано и едно технички неисправно. Исто така, санкционирани се и пет возачи што поминале на црвено светло, тројца не дале првенство на минување пешаци, тројца неправилно се престроиле, двајца неправилно престигнувале и еден не дал првенство на минување возила. Во текот на изминатите денови издадени се 189 мандатни платни налози, а исто така 119 возила се подигнати со „пајакот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија8 часа

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по...

Македонија10 часа

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на веб-страницата во делот „Потраги“. „Никола Груевски, од...

Македонија10 часа

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Засега нема информации каде е Груевски,...

Македонија11 час

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ13 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија14 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија15 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет16 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија16 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа17 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион20 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија21 час

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија2 дена

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија2 дена

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија2 дена

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа2 дена

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Досие