Контакт

Топ

Запленети над 2.000 пиротехнички средства во Тетово

Објавено пред

Полицијата вчера запленила над 2.000 пиротехнички средства.

Синоќа, во продавница во тетовското село Долно Палчиште биле пронајдени и одземени 1.380 разни видови пиротехнички средства.

Претходно, околу 18.20 часот, пред угостителски објект на градскиот плоштад во Тетово биле пронајдени 691 петарда. По целосно расчистување на случаите, ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Македонија

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Објавено пред

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 5.446 теста, а регистрирани се 1.861 нов случај на Ковид-19: Скопје – 908, Битола – 115, Кавадарци – 100, Куманово – 88, Тетово – 75, Прилеп – 69, Велес – 54, Струмица – 50, Гостивар – 45, Охрид – 41, Штип – 37, Гевгелија – 34, Неготино – 32, Свети Николе – 23, Кичево – 22, Струга и Ресен – по 20, Радовиш – 18, Кочани и Крива Паланка – по 16, Валандово – 15, Делчево – 11, Богданци – 9, Виница, Македонска Каменица, Демир Капија и Пехчево – по 5, Берово, Дебар и Македонски Брод – по 4, Пробиштип и Демир Хисар – по 3, Кратово и Крушево – по 2, Дојран – 1.

Од вкупниот број позитивни (1.861), регистрирани се 242 реинфекции, од кои една е втора реинфекција.

Регистрирани сe 7.273 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 4.208, Битола – 582, Прилеп – 317, Охрид – 302, Струмица – 176, Куманово – 170, Тетово – 143, Кавадарци – 136, Струга – 107, Гевгелија – 105, Велес – 92, Крушево – 84, Гостивар – 82, Кичево – 72, Валандово – 71, Штип – 67, Ресен – 66, Неготино – 59, Делчево – 58, Кочани – 57, Радовиш – 54, Крива Паланка – 41, Берово – 34, Кратово – 31, Свети Николе – 25, Демир Хисар – 24, Богданци – 23, Македонски Брод – 17, Виница – 16, Македонска Каменица – 15, Пробиштип – 12, Пехчево – 9, Демир Капија – 8, Дојран – 7, Дебар – 3.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 22 починати лица: 9 од Скопје (68, 73, 77, 81, 82, 84, 84, 86 и 87), по 3 од Кавадарци (69, 78 и 88) и Битола (66, 67 и 73) и по едно починато лице од Демир Капија (73), Куманово (86), Неготино (87), Прилеп (22), Струга (76), Струмица (73) и од Тетово (58). Од пријавените лица, 21 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се 5 починати лица од: Охрид (2), Скопје (1), Прилеп (1) и од Гевгелија (1) на возраст од 39 до 90 години. Пријавените се починати во периодот од 17.1.2022 до 25.1.2022. Од пријавените лица, три се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Од вкупниот број починати лица (n=27), шест се целосно вакцинирани, а кај 24 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 5.446 теста преку: ИЈЗ – 451, ЦЈЗ Скопје – 84, ЦЈЗ Битола – 89, ЦЈЗ Прилеп – 55, ЦЈЗ Тетово – 16, ЦЈЗ Куманово – 100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 16, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 176, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 169, „Авицена“ – 196, „Биотек“ – 273, „Систина“ – 109, лабораторија „Лаор“ – 109, „Синлаб“ – 42, „Ремедика“ – 20, „Плодност“ – 83, „Генеа“ – 25, „Никоб лаб“ – 690, „ВФВ медикал“ – 73, „Ели медика“ – 74, „Ројал медика“ – 18, „Спектра-ММ“ – 24, „Рапид лаб“ – 38, „Жан Митрев Струмица“ – 12, „Нова лаб дијагностика“ – 25, „Рамус“ – 46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 2.433.

Досега во земјата се направени вкупно 1.767.491 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 263.206, бројот на оздравени пациенти е 238.452, на починати е 8.312, а бројот на активни случаи изнесува 16.442.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 119.472, Активни 8.507
Куманово 14.578, Активни 680
Прилеп 12.586, Активни 538
Битола 12.490, Активни 1224
Тетово 12.232, Активни 476
Кавадарци 8.711, Активни 671
Гостивар 8.675, Активни 312
Велес 8.329, Активни 421
Охрид 7.833, Активни 370
Штип 7.438, Активни 299
Струмица 7.078, Активни 355
Кичево 4.869, Активни 259
Кочани 4.561, Активни 218
Струга 4.324, Активни 177
Гевгелија 3.668, Активни 368
Неготино 3.077, Активни 231
Свети Николе 2.395, Активни 124
Ресен 2.312, Активни 208
Радовиш 2.190, Активни 160
Крива Паланка 2.168, Активни 84
Делчево 1.734, Активни 130
Берово 1.630, Активни 73
Дебар 1.496, Активни 18
Валандово 1.329, Активни 118
Виница 1.274, Активни 47
Пробиштип 1.243, Активни 31
Кратово 870, Активни 30
Богданци 843, Активни 79
Крушево 814, Активни 48
Демир Хисар 761, Активни 54
Македонски Брод 625, Активни 29
Македонска Каменица 492, Активни 36
Демир Капија 483, Активни 26
Пехчево 418, Активни 30
Дојран 208, Активни 11

Прикажи повеќе...

Свет

НАТО со нови барања до Москва

Објавено пред

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото го направија и претставниците на НАТО.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека претставниците на таа алијанса во координација со САД испратиле барања до Москва, кои можат да се сумираат во три области, кои се однесуваат на односите НАТО-Русија, европската безбедност и контролата на вооружувањето.

Во контекст на односите НАТО-Русија, Столтенберг рече дека Русија ги прекинала дипломатските односи со НАТО и уште повеќе го отежнала дијалогот.

„Треба повторно да воспоставиме канцеларии во Москва и Брисел. Исто така, треба да ги подобриме каналите за комуникација меѓу силите на НАТО и руската војска со цел да промовираме транспарентност во нашата работа, но и да ги намалиме ризиците. Русија исто така треба да ги повлече своите сили од Украина и Грузија и Молдавија, каде во моментов се распоредени без согласност на овие земји“, рече Столтенберг.

Кога станува збор за контролата на вооружувањето, генералниот секретар на НАТО посочува дека историјата покажала дека практичните мерки во оваа област можат да направат значителна разлика и да ги подобрат односите меѓу земјите.

„ Предлагаме заеднички состаноци за вежби и нуклеарна политика да се дискутираат на Советот НАТО-Русија. Исто така, неопходно е да се модернизира Виенскиот документ за воена транспарентност и да се работи на намалување на киберзаканите“, рече Столтенберг.

Тој исто така истакна дека Русија и НАТО мора да водат сериозни разговори за контрола на вооружувањето.

„Сојузниците се подготвени да одржат состанок што е можно поскоро. НАТО е одбранбен сојуз и ние не бараме конфронтација. Сепак, не можеме и нема да правиме компромиси за принципите на кои е заснована нашата безбедност, безбедноста на Европа и САД“, рече Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО се осврна и на распоредувањето дополнителни трупи на НАТО во Источна Европа и порача дека дипломатијата е приоритет, но дека сите земји треба да бидат подготвени за најлошата опција.

„Паралелно со нашите дипломатски напори, ја зголемуваме подготвеноста на нашите сили. Го зголемивме нашето присуство во областите на Балтикот и Црното Море со повеќе бродови и авиони. Имаме и дополнителни трупи за поддршка кои можат да бидат распоредени на клучните позиции во краток рок. Но за нивното распоредување потребна ни е одлука на Северноатлантскиот совет“, рече генералниот секретар на НАТО.

На крајот, Столтенберг рече дека не е тајна дека позициите на Русија и Западот сè уште се многу далеку.

Прикажи повеќе...

Македонија

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Објавено пред

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко присуство и барем во првите две недели наставата да биде онлајн. Претседателот Јаким Неделков смета дека сегашната епидемиолошка слика укажува на можноста школите д станат опасен кластер за ширење на коронавирусот.

„Барем првите две недели од февруари бараме наставата да се одвива онлајн, период во кој ќе се анализира дали бројките ќе одат во нагорна линија, па дури тогаш, во зависност од епидемиолошката слика, да се донесе одлука за настава со физичко присуство доколку состојбата се стабилизира. Со над 2000 новозаразени на дневна основа школите можат да бидат опасен кластер за ширење на вирусот“, изјави претседателот Неделков за „А1он“.

Тој смета дека е побезбедно наставата да почне онлајн за што наставниците се веќе обучени, а на учениците им е познат тој начин на учење.
Официјален предлог за повлекување на одлуката за почеток на школската година до Владата, Неделков вели дека нема да испрати во интерес на времето.

„Ако почнеме официјална административна процедура, второто полугодие ќе почне, а предлогот нема да стигне до тој што треба. Затоа одлучивме ова да го побараме преку медиумите“, објасни претседателот Неделков.

Одлуката второто полугодие да почне со физичко присуство Владата ја потврди вчера, но не образложи кои се показателите кои укажуваат дека физичко присуство на учениците е безбедно во овој момент. На 17 јануари распустот, кој требаше да заврши на 20 јануари, беше продолжен до 1 февруари, со тоа што Владата најави дека повторно ќе ја разгледа епидемиолошката состојба пред почетокот на второто полугодие. Од 17 јануари навака во пораст се и бројот на новозаразени и бројот на хоспитализирани, но Владата сепак, по препорака на Комисија за заразни болести и УНИЦЕФ одлучи наставата да продолжи со физичко присуство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет7 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија8 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ11 час

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа11 час

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија13 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа14 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа15 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија1 ден

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 ден

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет2 дена

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија2 дена

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие