Контакт

Црна хроника

Затекнати малолетници во угостителски објекти во Прилеп при конзумирање алкохол

Објавено пред

На 05/06.08.2022, согласно планот на СВР Битола-Отсек за превенција во рамки на проектот „Безбедно лето“, во содејство со Надворешната канцеларија за криминалистички работи и Полициската станица Прилеп, на подрачјето на Прилеп беше реализирана превентивна активност „Соседска патрола“ во која учествуваа родители, педагошки служби од основни училишта и др.

dobivaj vesti na viber

Притоа беше извршена контрола и посета во повеќе угостителски објекти, паркови и други јавни простори каде има присуство на малолетници во ноќните часови.

Притоа, во два угостителски објект биле затекнати пет малолетници од Прилеп кои конзумирале алкохол. По целосно документирање на случајот против одговорните лица ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Целта на ваквите активности е родителите на малолетниците да добијат претстава на какви ризици се изложени нивните деца и како да се препознаат и превенираат ризиците од вакви појави на девијантно однесување.

Црна хроника

Жена и дете повредени кога со автомобил излетале од патот

Објавено пред

Жена и дете се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат с. Горно Седларце – с. Синичане.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, несреќата се случила кога автомобилот со хрватски национални ознаки, управуван од С. З. (26) од с. Камењане, излетал надвор од патот. Во несреќата тешки телесни повреди добила С. З., а телесни повреди добил малолетен сопатник, констатирани во Клиничката болница во Тетово.

Извршен бил увид од екипа на СВР Тетово.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Малолетници од Скопје краделе во продавници во Кавадарци и Велес

Објавено пред

Двајца малолетници од Скопје извршиле кражби во неколку продавници во Кавадарци и Велес.

dobivaj vesti na viber

Тие во 20.50 часот извршиле кражба од продажен објект во Кавадарци, а пред тоа во друг продажен објект одзеле од касата пари. По преземените мерки и активности, констатирано е дека 1.7.2022, на подрачјето на Полициската станица Велес, во маркет во Велес, од сеф во канцелариска просторија од продажен објект одзеле пари, а истиот ден во уште една продавница во Велес извршиле кривично дело кражба во обид.

Тие се приведени во полициска станица и при извршен службен разговор со нив го појасниле начинот на извршување на делата и по целосно документирање на случаите, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Топ

Кривична пријава за самовластие за вработената во „Комунална хигиена“ по инцидентот со новинарска екипа

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи информира дека во врска со пријавено кривично дело самовластие, пријавено на 8.8.2022 од страна на Ф. С., новинар од ТВ „Клан“, а сторено од А. М. Б., вработена во ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, во просториите на јавното претпријатие преземени се соодветни мерки и активности и случајот е расчистен, информираа надлежните.

dobivaj vesti na viber

Од страна на полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал, биле преземени мерки и активности за документирање на кривично-правниот настан, при што на 9.8.2022 во просториите на ЕНК ОНК при СВР Скопје била повикана А. М. Б., која ѝ го одзела мобилниот телефон на оштетениот Ф. С. и со неа бил извршен службен разговор во врска со пријавеното кривично дело.

Исто така, на 9.8.2022 година, во просториите на ЕНК ОНК при СВР Скопје повикан е С. К., вработен во ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, кој бил присутен за време на настанот, соопшти полицијата.

По извршената консултација со ОЈО Скопје, против А. М. Б. ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија2 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа2 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата Велт...

Свет3 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Топ3 часа

Кривична пријава за самовластие за вработената во „Комунална хигиена“ по инцидентот со новинарска екипа

Министерството за внатрешни работи информира дека во врска со пријавено кривично дело самовластие, пријавено на 8.8.2022 од страна на Ф....

Македонија4 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет5 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет5 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет5 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет5 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет5 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет19 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет20 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија20 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија23 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија1 ден

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...