Контакт

Црна хроника

Италијанец признал дека извршил тешка кражба во Скопје

Објавено пред

Од страна на полициски службеници од Одделението за криминалистички работи вчера во затворот „Идризово“ бил извршен службен разговор со 31-годишен Италијанец со иницијали И.Р, со престој во Скопје.

dobivaj vesti na viber

За него постоело сомнение дека на 9 септември минатата година на паркинг на улицата „Христо Татарчев“ извршил кривично дело тешка кражба.

И.Р. во целост го признал делото и го појаснил начинот на извршување, а по документирање на случајот против него ќе биде поднесена кривична пријава по член 236 од Кривичниот законик.

Црна хроника

Кривична пријава за двајца скопјани, ја злоупотребиле службената положба

Објавено пред

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против К. Н. (32) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на службената положба и овластувањето и фалсификување службена исправа и против Б. Х. (30) и Ш. Х. (29), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело употреба на исправа со невистинита содржина.

dobivaj vesti na viber

Првопријавениот К. С., во својство на службено лице, вработен во подрачно одделение за матично работење во Скопје при Управата за водење на матичните книги во Министерството за правда, по претходен договор со второпријавениот и третопријавената, на 4.11.2021, без примено писмено барање за издавање извод од Матичната книга на родените и без доказ за уплатена административна такса за издавање извод, изготвил и издал извод од Матичната книга на родените за нивното малолетно дете, во кој внел податоци од друго малолетно дете.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

178 казни за брзо возење

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден (30.1.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање возила што се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 178 возачи.

dobivaj vesti na viber

Од нив, 21 возило се движело со над 50 километри на час повеќе од дозволената брзина, а едно се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Притоа 88 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 90 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен бегалец од затвор

Објавено пред

На 30.1.2023, на улицата Гоце Делчев во с. Кривогаштани, Прилепско, полициски службеници од СВР Битола – Полициско одделение Кривогаштани, го привеле П. М. (36) од с. Кривогаштани.

dobivaj vesti na viber

Тој бил баран по потерница по наредба на Казнено-поправната установа „Затвор Прилеп“ поради бегство од затворот.
Лицето било спроведено во установата за доиздржување казна затвор во траење од две години и три месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Османи: Имаме искрени намери со Бугарија да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на годишната конференција „Година на нови можности“ нагласи дека надворешната политика останува фокусирана во...

Економија1 час

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Во втората половина на февруари ќе биде распишан јавниот повик за изградба на интерконекторот за природен гас со Република Грција,...

Европа2 часа

Борис Џонсон: Путин го отвори патот за членство на Украина во НАТО

Со децении користевме дипломатска реторика со две сечила на тема НАТО и Украина и тоа резултира со целосна катастрофа, пишува...

Македонија3 часа

ИНТЕГРА алармира – се инфилтрира моќна странска служба која работи на спречување на евро-атлантската траекторија на Македонија

„Случајот со претепаниот Христијан Пендиков е само вовед во провокациите што ќе следуваат како што се доближуваат 4 февруари и...

Македонија3 часа

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија4 часа

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа4 часа

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија4 часа

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа ‘Скопје’ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет6 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец 15 кита заринкаа на источниот брег на САД, а 7,6-метарски грбав кит заринка на бреговите на американската...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија7 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет7 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони „Ф16“ во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони „Ф16“ во Украина, пренесе „Ројтерс“. Минатата недела западните...

Македонија7 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија18 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа19 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа22 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ22 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија1 ден

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија1 ден

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија1 ден

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...