Контакт

Црна хроника

Кај Струмица пронајдени седум мигранти, на Меџитлија спречени шестмина Кубанци

Објавено пред

Во близина на угостителски објект на регионалниот пат Валандово – Струмица струмички полицајци во текот на утринските часови на 10 ноември пронашле седум мигранти, од кои шест од Сирија и еден од Ирак.

По преземените мерки, во близина на вештачко езеро во атарот на селото Белотино, биле пронајдени два автомобила „ауди А8“, со скопски регистарски ознаки, и уапсени се двајца скопјани на возраст од 31 и 37 години поради сомнение дека сториле кривично дело шверцување мигранти.

За настанот бил известен јавен обвинител, а увид на местото извршила екипа од СВР Струмица.

Истиот ден, во 17.30 часот, кај манастирот „Свети Илија“, во близина на граничниот премин Меџитлија, полицијата спречила шестмина Кубанци кои се обиделе илегално да ја преминат државната граница од Македонија во Грција.

Истовремено, биле приведени и 37-годишен возач на „фолксваген транспортер“, со кој се превезувале Кубанците, и 51-годишен сопатник, двајцата од Скопје. Кубанските државјани, заедно со Р. Ќ. и Џ. С., биле предадени во СВР Битола за понатамошна постапка.

По целосно документирање на случаите, против учесниците во нив ќе бидат поднесени соодветени пријави.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Тетовец се обидел да нападне лекар

Објавено пред

Тетовец е приведен откако синоќа се обидел да натепа лекар во Клиничката болница Тетово.

„Ј.А.(43) во болницата се однесувал агресивно и се обидел физички да го нападне лекарот“, соопшти МВР.

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Направил сообраќајна несреќа и избегал, кога го нашла полицијата удрил полицаец и продолжил да бега

Објавено пред

Маж се дал во бегство откако направил сообраќајна несреќа на булеварот „Никола Карев“ и го напуштил местото.

По добиени сознанија полицијата го пронашла, но тој продолжил да бега, а приведен е неговиот совозач.

„Полициските службеници го лишиле од слобода совозачот В.Е.(43) од Скопје, додека возачот Р.Р.(45) од Скопје со возилото удрил еден од полициските службеници и се дал во бегство. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, по што ќе биде поднесен соодветен поднесок“, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Дете пукало со ловечка пушка, го застрелало братучедот

Објавено пред

Дете со ловечка пушка на неговиот татко, застрела друго дете во Крушевско. Повредениот, кој е негов братучед, е итно донесен во прилепската болница со тешки телесни повреди.

Инцидентот се случил вчера во семејната куќа на Џ.И.(43), кој во моментот не бил дома.

„Неговиот малолетен син истрелал од ловна пушка, која ја поседувал Џ.И., при што го повредил малолетниот братучед“, велат  од МВР.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија11 час

Со коронавирус се заразиле 96 македонски граѓани по вакцинирањето со втора доза

Од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози вакцини 96 биле позитивни на Ковид-19 по примена втора доза вакцина. Тоа...

Македонија14 часа

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија17 часа

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет17 часа

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија20 часа

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија20 часа

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа20 часа

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт2 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија2 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија2 дена

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет2 дена

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа2 дена

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт2 дена

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ2 дена

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија2 дена

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Досие