Контакт

Црна хроника

Крадци во Скопје ги напаѓале жртвите и им се заканувале со воздушен пиштол

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе oбвинителен акт против едно лице за разбојништво од член 237 став 1 и разбојничка кражба од член 238 став 1 од Кривичниот законик. Против него и негова соизвршителка е поднесен и обвинителен предлог за кражба од член 235 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик.

Обвинетиот на 11 мај, во влезот на станбена зграда на улицата „Радика“, со употреба на закана дека ќе ја нападне, на оштетената и одзел ранец во кој имало пари и други предмети во вкупна вредност од 26.600 денари. Тој влегол во влезот на зградата по оштетената и и се заканил со пиштол наменет за исфрлање синтетички топчиња под дејство на компромитиран воздух.

Тој побарал таа да му ги даде сите предмети кои ги имала кај себе, а потоа и го побарал и клучевите од станот и од возилото. Кога се спротивставила, на сила и ги одзел клучевите и го напуштил местото.

На 15 мај, пред влезот на станбена зграда на улицата „Варшавска“, обвинетиот заедно со неговата помошничка забележале жена како стои со количка за бебе и дека лифтот во зградата се сервисира. И понудиле да и помогнат и да и ја качат количката до катот каде што живее.

Оштетената ја прифатила понудата и се качиле на третиот кат. Кога таа започнала да ја отклучува вратата од станот, забележала дека и го нема мобилниот телефон кој се наоѓал во количката и веднаш се упатила кон обвинетиот кој тргнал да си оди, барајќи да и го врати телефонот. Затечен во кражба, тој започнал да ја турка и да ја удира во ѕидовите од влезот, а во еден момент го извадил и пиштолот за исфрлање синтетички топчиња. Притоа се заканил дека ќе ги убие и оштетената и нејзината малолетна ќерка која за цело време ја држела во рацете. По ова побарал да ја отвори влезната врата од станот и да му ги даде сите предмети кои што се вредни, но оштетената се спротивставила и започнала да вика. Тогаш излегле соседите од нејзиниот кат, по што обвинетиот избегал од местото.

На 25 мај, пак, од стан на улицата „Драгиша Мишовиќ“, двајцата обвинети одзеле патики и чизми во вкупна вредност од 32.600 денари. Со оштетениот се познавале од претходно, па додека првообвинетиот разговарал со него за да му го одвлече вниманието, второобвинетата останала во ходникот и ги одзела предметите со намера противправно да ги присвои. Надлежниот јавен обвинител со Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за првообвинетиот, бидејќи постои опасност од бегство и можност тој да ги повтори делата што му се ставаат на товар.​©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Стружанец ограбил бензиска пумпа, па нападнал сведок

Објавено пред

Против 34-годишен стружанец од селото Радолишта поведена е кривична пријава за разбојништво и попречување на правдата.

Од полицијата информираат дека тој минатиот месец на вработен во бензиска пумпа во близина на струшкото село Теферич му упатил сериозни закани за неговиот живот. Му барал пари по што украл поголема количина цигари и избегал.

Сето тоа го видел 22-годишен жител на Радолишта. Крадецот се обидел да влијае врз него барајќи да даде лажен исказ за стореното разбојништво, а потоа и физички го нападнал.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Жена тешко повредена во сообраќајна незгода во Скопје

Објавено пред

Вчера, во 9.30 часот, било пријавено дека на улицата Боро Кралевски во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „ситроен“, со скопски регистарски озанки, управувано од Г. Ј. (46) од Скопје, и „форд“, со скопски регистарски ознаки, управувано од В. З. (44) од Скопје. Во незгодата тешки телесни повреди добила Г. Ј., констатирани во комплексот клиники „Мајка Тереза“. Извршен бил увид на местото на настанот од екипа на СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Скопјанка ограбила стружанец во тоалет

Објавено пред

Полициски службеници од СВР Скопје – ЕВР Аеродром и Драчево ја приведоа Д. С. (31) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека на 27.9.2020 во 20 часот, во угостителски објект на улицата Иван Хаџиниколов во Скопје, украла пари од Н. Р. (48) од с. Мороишта, Струшко.

Според пријавеното, таа во тоалетот на угостителскиот објект од Н. Р. одзела 500 евра и 3.000 денари. Набргу потоа, по преземените мерки, Д. С. била пронајдена и кај неа биле и парите. Таа била лишена од слобода и по целосно документирање на случајот, против неа ќе биде поднесена соодветна пријава, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет2 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија3 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија4 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија4 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија4 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија5 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет5 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија6 часа

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ7 часа

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија7 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет8 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет8 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија8 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет8 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа9 часа

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт18 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион20 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет22 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет22 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Досие