Контакт

Црна хроника

Кривична за жител на Студеничани поради шверц на мигранти

Објавено пред

Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против 35-годишник од скопското село Студеничани поради сомнение за сторено кривично дело шверцување мигранти.

Како што информираат од МВР, на 11 септември во Гевгелија на истоимениот булевар било сопрено патничко моторно возило „бмв“, управувано од 35-годишниот В.Ф., кој се обидел да го напушти местото на настанот, но од страна на полицајците бил навреме фатен и уапсен.

При проверка во возилото пронајдени биле 10 лица, илегални мигранти на возраст од 16 до 35 години од Пакистан и Авганистан. Пријавениот лицата ги превезувал од гевгелиското село Негорци со намера да ги одведе до српската граница.

Од страна на судија за претходна постапка на пријавениот му е определена мерка притвор во траење од 30 дена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кратовец со пушка го застрелал соседот, по што извршил самоубиство

Објавено пред

Во кратовското село Луково во попладневните часови на 17 април се случил грозоморен инцидент на убиство и самоубиство.

Како што информираат од МВР, 57-годишен кратовец, кој имал здравствени проблеми, отишол до куќата на својот 66-годишен сосед и со неговата ловечка пушка, што ја поседувал со дозвола, испукал еден куршум и го застрелал соседот, кој починал на местото на настанот.

Потоа 57-годишникот со пушката заминал пред својата куќа и во дворот се самоубил.

По наредба на Јавен обвинител телата на починатите биле предадени во Институтот за судска медицина – Скопје за обдукција. Извршен бил увид од страна на Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Кратово и се работи на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Четворица гостиварци, од кои двајца малолетници, уапсени откако во нивното возило била најдена дрога

Објавено пред

Во гостиварското село Топлица во попладневните часови на 17 април полициски службеници запрале автомобил марка „бе-ем-ве“ при што кај лицата кои биле во него била пронајдена марихуана.

Како што информираат од МВР, во возилото со гостиварски регистарски таблици, што го управувал 22-годишник, биле уште и 20-годишник и двајца малолетници на возраст од 16 и 17 години, сите од село Топлица.

Поради пронајдената дрога, четворицата биле уапсени и задржани во Полициската станица Гостивар.

Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

 

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Мигранти фатени во автомобил, а возачот побегнал

Објавено пред

На автопатот Скопје – Гевгелија, кај клучката Демир Капија, вчера утрото од страна на полициски службеници бил даден знак за запирање на автомобил „мерцедес“ со албански национални ознаки, при што возачот продолжил со движење.

По преземени мерки, возилото било запрено, а возачот се дал во бегство, додека во возилото биле пронајдени шест мигранти од Пакистан.

За настанот бил запознат Јавен обвинител и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 20198 часа

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија9 часа

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Македонија10 часа

Од утре теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Избори 201911 час

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија12 часа

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија13 часа

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет14 часа

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет15 часа

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет17 часа

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија17 часа

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет17 часа

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа18 часа

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Свет1 ден

(Видео) Светските знаменитости во боите на Франција

Многубројни светски споменици минатата ноќ светнаа во боите на Франција како знак на поддршка и солидарност по повод трагичниот пожар...

Македонија1 ден

Вклучен аларм во училиштата по случаите на деца што се самоповредувале поради интернет-игри

Во врска со информациите поврзани со учеството на ученици во игри објавени на глобалната интернет-мрежа, кои се карактеризирани како ризични...

Македонија1 ден

(Видео) Антикорупциската ќе поднесе прекршочни постапки против градоначалниците Бочварски и Георгиевски

ДКСК делумно ги прифати приговорите на ВМРО-ДПМНЕ против општините Гази Баба и Штип и одлучи да поведе прекршочни постапки за...

Македонија2 дена

Епидемија на морбили има, вакцини во Кичево нема

Речиси цел месец во Здравствениот дом во Кичево нема вакцини против морбили. Родителите реагираат бидејќи иако сакале да ги вакцинираат...

Македонија2 дена

(Видео) Фазлиу: Градоначалниците да објават како ги трошат парите на нивните веб-страници

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, им порача на градоначалниците дека ќе бара одговорност доколку парите ги трошат недомаќински и...

Македонија2 дена

(Видео) Франција треба да каже како да ѝ помогнеме

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција...

Крвав четврток2 дена

До крајот на мај, обвинение за организаторите на крвавиот четврток

Вилма Рускоска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, рече дека најдоцна до крајот на мај очекува да...

Македонија2 дена

(Фото) Барокниот летниковец на плоштадот стана нужник

Барокниот летниковец од проектот „Скопје 2014“ стана нужник. Околу летниковецот, кој чинеше 350 илјади евра и се наоѓа меѓу недоизградените...

Досие