Контакт

Црна хроника

Кривична пријава за двајца државни правобранители на подрачјето на Велес 

Објавено пред

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против П. Н. (64) од Прилеп, со живеалиште во Скопје, и Б. П. (45) од Велес, двајцата вработени како државни правобранители на подрачјето на Велес поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела несовесно работење во службата и злоупотреба на службената положба и овластувањето.

Првопријавениот П. Н. постапил спротивно на одредбите од Законот за државното правобранителство и не обезбедил согласност – известување од Владата на РС Македонија за натамошно застапување, која бил должен да ја обезбеди во случаите кога, од една страна, ги штити имотните права и интереси на РС Македонија, а од друга, како законски застапник ги штити имотните права и интереси на државните органи. Станува збор за предмет во кој како тужители се јавуваат правниот субјект „Павор“ извоз-увоз, „Орце“ ДООЕЛ Скопје и лицето О. П. од Велес, а како тужена странка во постапката се РС Македонија, Министерството за финансии, Управата за јавни приходи – Регионална дирекција Прилеп и Трговското друштво за вработување инвалидни лица за производство на апарати за домаќинство „Динамо – Хит“ ДОО Велес.

Пред Основниот суд Велес од страна на тужителите бил оспорен записник од втора продажба на имот со јавно наддавање од 5.12.2005, изготвен од страна на првотужениот РСМ – Управата за јавни приходи, според кој „Динамо – Хит“ ДОО Велес купил земјиште со површина од 26.077 м2 на подрачјето на Велес во рамките на извршната постапка за присилна наплата на долг кој произлегува од даночните обврски на должникот „Лозар – Агросервис“ АД Велес бидејќи должникот бил корисник на предметното земјиштето, кое било во сопственост РС Македонија и тоа не може да биде предмет на присилна наплата затоа што во согласност со законските прописи извршување се спроведува само од имот што е во сопственост на должникот. Тужителите исто така го оспориле и неоснованото запишување на горенаведениот имот на име на „Динамо – Хит“ ДОО Велес од страна на Агенцијата за катастар на недвижностите, при што од страна на Основниот суд Велес по изведените докази и утрдувањето на фактичката состојба во постапката била донесена првостепена пресуда од 5.3.2018, со која било констатирано дека предметното земјиште е во сопственост на државата, а не во сопственост на даночниот должник „Лозар – Агросервис“ АД Велес.

Првопријавениот П. Н., наместо да ја прифати пресудата од 5.3.2018 на Основниот суд Велес, со која било утврдено дека земјиштето било и останало во сопственост на РС Македонија, на 22.3.2018 вложил жалба на оваа пресуда, а подоцна на 15.5.2019 и вонреден правен лек – ревизија, а второпријавениот Б. П. на 22.3.2018 година ја потпишал жалбата на пресудата од 5.3.2018 на Основниот суд Велес, без да ги ценат правните интереси на РС Македонија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Двајца скопјани пронајдени починати во нивниот дом

Објавено пред

Две лица од Скопје биле пронајдени починати во својот дом, информираaт од Министерството за внатрешни работи.

Вчера, во 17.45 часот, во СВР Скопје било пријавено дека во сопствениот дом на улицата Босна и Херцеговина биле пронајдени починати А. М. (58) и С. М. (57).

Смрт констатирал лекар од итната медицинска помош, а по наредба на јавен обвинител, телата на починатите биле предадени во Институтот за судска медицина на обдукција.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во возило „сканија“ откриени мигранти од Либија

Објавено пред

Вчера, во 14 часот, во Полициската станица за граничен премин Богородица било пријавено дека на царинскиот терминал биле откриени илегални мигранти во товарно моторно возило „сканија“, со гевгелиски регистарски ознаки, натоварено и пломбирано, а управувано од Р .Ш. (29) од Богданци.

По преземените мерки, во приколката биле откриени пет лица мигранти од Либија и било констатирано дека церадата била пресечена.

Според информации од МВР, по извршениот разговор со возачот и мигрантите, на возачот со возилото му бил дозволен влез во државата, а мигрантите се однесени во Прифатниот транзитен центар – Гевгелија за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Неготинец загина откога се превртел со трактор

Објавено пред

Жител од Неготино починал откога се превртел со тракторот што го управувал.

Утрово, во 7.40 часот, во Полициската станица Неготино било пријавено дека на локалниот пат Неготино – с. Курија, Т. П. (58) од Неготино, управувајќи трактор, изгубил контрола, се превртел и починал на местото на незгодата.

Лекар од итната медицинска помош констатирал смрт, а по наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било дадено на обдукција.

Увид бил извршен од екипа на Полициската станица Неготино.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија7 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија7 часа

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија8 часа

Во Македонија 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица, а оздравеа 768 пациенти,...

Македонија9 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија9 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија10 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија11 час

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија14 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет15 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион15 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија15 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион15 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет15 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија1 ден

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија1 ден

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија1 ден

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 ден

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија2 дена

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Досие