Контакт

Црна хроника

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Василево

Објавено пред

Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против Ванчо Стојанов (51) од село Едрениково, Струмичко, поради постоење сомнение за злоупотреба на службената положба и овластувањето и против правното лице ДПТУ „Црвена ружа“ експорт-импорт ДОО Струмица од Струмица и В.М. (51), управител во фирмата поради употреба на исправа со невистинита содржина.

Стојанов, во својство на градоначалник на општина Василево, искористувајќи ја својата службена положба, постапил спротивно на Законот за постапувањето со бесправно изградените објекти на штета на буџетот на Општината. Според полицијата, тој извршил нелегална легализација, односно пренос на правото за легализација, на објект на Ветеринарна станица Струмица, изграден во 1959 година во село Василево, за кој Општината поднела барање за легализација без никаков правен основ и тоа право го пренесува на правното лице со цел стекнување одредена корист.

На тој начин ѝ овозможил на „Црвена ружа“ да стекне противправна имотна корист и во текот на 2015 година да изврши легализација на објект за кој поднел барање за легализација од 2011 година. Подоцна, В.М. како управител на правното лице, со договор за купопродажба го ѝ продал на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кривични за македонски и албански државјани – пренеле 20 килограми марихуана за да ја продаваат

Објавено пред

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истрага против пет лица – двајца македонски и тројца албански државјани.

Петмината, неовластено и заради продажба купувале и пренесувале марихуана.

Како што стои во соопштението, по претходен договор, македонските државјани изнајмиле автомобил со кој требало да се подигне дрогата. Откако била извршена исплата за пратката, еден од осомничените со изнајменото возило се упатил кон договореното место во близина на граничниот премин со Албанија – „Блато“.

Според насоките, тој подигнал две торби што биле оставени од други лица, а во кои била спакувана дрогата и се упатил кон Дебар каде требало повторно да се сретне со двајца од осомничените албански државјани.

Движејќи се низ улиците на Дебар, осомничениот забележал полициски пункт, го оставил изнајмениот автомобил и влегол во такси возило со цел да продолжи кон договореното место за средба, но и таксито било запрено од полицајците. Во присуство на осомничениот, бил извршен претрес на оставениот автомобил каде биле пронајдени 20,2 килограми марихуана.

Од Обвинителството велат дека постои основано сомневање оти лицата сториле кривично дело – „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, обвинител до судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 доставил предлог за определување притвор за сите петмина. Судот го прифатил предлогот и со решение на осомничените им определил притвор во траење од 30 дена.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Неексплодирана граната пронајдена во Батинци

Објавено пред

Неексплодирана граната била пронајдена во скопското село Батинци, соопшти МВР.

Вчера, во 19.45 часот, Н.Н.(35) од село Батинци, пријавил во полиција дека на стариот пат за село Батинци, каде што се врши дотур на земјиште, била пронајдена неексплодирана граната, најверојатно од Првата или Втората светска војна.

Од полицијата информираат дека е известена Дирекцијата за заштита и спасување за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Изгоре куќа во Скопје

Објавено пред

Противпожарната единица на Град Скопје ноќесна интервенира на гаснење пожар во куќа на булеварот Македонска бригада број 3 во Скопје. Пожарот зафатил куќа, при што се опожарени 40 квадратни метри и според првичните процени, предизвика е материјална штета од еден милион денари.

Пожарот бил гаснат од 20.35 до 2.15 часот изутринава. Интервенирано е со 6 возила и 12 пожарникари.

Од МВР информираат дека сопственикот на куќата О.Е. (62) бил приведен затоа што им ја попречувал работата на пожарникарите.

„Бидејќи сопственикот, кој бил под дејство на алкохол и го нарушувал јавниот ред и мир, им ја попречувал работата на припадниците на Бригадата за противпожарна заштита, бил приведен во Полициската станица Аеродром. Увид на местото ќе се врши во текот на денот“, соопштија од МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Миленко Неделковски: Не сум виновен

Новинарот и водител Миленко Неделковски денеска првпат седна на обвинителна клупа како обвинет за ширење расистички и ксенофобичен материјал на...

Македонија1 час

Агенцијата за обезбедување СГС доби нов тендер од 113 илјади евра

Агенцијата за обезбедување „Секјурити груп сервисес“ (СГС), која се поврзува со поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, доби нов тендер...

Македонија2 часа

Стразбур ја донесе првата пресуда во корист на девојка од Македонија што го смени полот

Европскиот суд за човекови права во Стразбур, денеска, првпат се произнесе за случај на македонско трансродово лице и пресуди во...

Македонија4 часа

Владимир Талески и 20 обвинети во „Транспортер“ слушаа разговор меѓу Јанкулоска и Ставрески

Во кривичниот суд во Скопје продолжи изведувањето на писмените докази во случајот на СЈО со кодно име „Транспортер“. Претходно беше...

Монструм Монструм
Македонија4 часа

Косово сè уште молчи за екстрадицијата на обвинетите во ,,Монструм”

Министерството за правда сè уште нема добиено одговор од Косово за екстрадиција на двајцата обвинети за петкратното убиство кај Смилковското...

Свет4 часа

(Видео) Пронајдена коса од двегодишното дете што падна во бунар во Шпанија

Спасувачките екипи пронајдоа коса од двегодишното дете што падна во длабок бунар во Шпанија. Со ДНК-тестовите е потврдено дека детето...

Свет4 часа

Тереза Меј подготвена да соработува со опозицијата за да се оствари брегзитот

Британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека на опозицискта Лабуристичка партија ѝ се отворени вратите за преговори за брегзитот, при што...

Вести5 часа

Секој трет вработен во ОН бил сексуално вознемируван

Секој трет вработен во Обединетите нации бил сексуално вознемируван во последните две години, покажува извештај на оваа меѓународна организација, објави...

Свет6 часа

Путин во Белград со двајца двојници

Владимир Путин денеска ќе пристигне во Белград во придружба на 30 најблиски специјалци од Федералната служба за обезбедување, а околу...

Свет7 часа

Исчезната германска туристка пронајдена мртва во австралиската дивина

Телото на една германска туристка, која исчезна претходно овој месец, било пронајдено во средата во пеколно жешката австралиска пустелија, соопшти...

Свет7 часа

Планот на САД за Блискиот Исток: 90 отсто од Западниот Брег за Палестина и поделен Ерусалим

Планот за мирно решавање на кризата на Блискиот Исток, кој го подготвува администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, ќе биде...

Регион17 часа

Ципрас ја доби довербата од Парламентот

Со 151 глас, Владата на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја доби довербата во Парламентот по дебатата која траеше два дена....

Европа18 часа

Преживеа Владата на Тереза Меј

Владата на британската премиерка Тереза Меј вечерва ја доби довербата од Парламентот. 306 пратеници гласаа против Меј, а 325 за неа....

Македонија19 часа

(Видео) Власта и опозицијата се договорија – Антикорупциска ќе има увид во банкарските сметки на функционерите

Прашањето за директен увид во сметките на носителите на јавни функции е затворено, Државната комисија за спречување  корупцијаа ќе има...

Македонија22 часа

Избега еден од осудените напаѓачи на Села, распишана е потерница

Никола Војминовски, кој е осуден на 13 и пол години затвор за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села на...

Економија22 часа

И официјално заврши стечајот за „Фени“, апелација ги одби жалбите

Судот во Велес денес соопшти дека е правосилно одобрен планот за реорганизација на „Фени индустри“ од Кавадарци со што и...

Македонија23 часа

Меѓународна криминална група осомничена за кражби од сефови во македонски банки

Обвинителството отвори истрага против седум лица, и тоа четворица државјани на Украина и по еден државјанин од Молдавија, Казахстан и на...

Македонија24 часа

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност кога младите континуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија24 часа

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската комисија

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија24 часа

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Досие