Контакт

Топ

Кривична пријава за стружанец оти одгледувал канабис под пластеници

Објавено пред

Стружанецот М.К. (52) од селото Корошишта доби кривична пријава отккао полиција во неговата фарма под пластеници нашла 10 стебла канабис. Од СВР Охрид информираат дека поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга, до надлежното Јавно обвинителство поднела кривична пријава против М.К.

„На 23-ти август оваа година, при извршен претрес на фарма во атарот на селото Корошишта, под пластеници од најлонски фолии пронајдени се 10 стебла со висина од 2,5 метри од растението Cannabis. Садниците, кои биле засадени покрај останатите земјоделски култури во фармата, сопственост на сега пријавениот, се одземени по што е извршено вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје“, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња.

Тој вели дека имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, бидејќи е коалициски партнер на СДСМ за да му ги презентира слабостите што досега ги увиделе.

„Сите коалициони партнери имаме право да даваме свои коментари. Ваквата рашомонијада од изјави која можеме да ја слушнеме од одредени високи функционери на ДУИ на крајот ќе биде поткрепена, па ќе видиме која е таа вистина за која зборуваме. Кога ќе ги дадам предлозите за промени во парламентот, Груби заедно со нивната пратеничка група ќе може да се изјасни. Затоа имав средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети, за да знаат кој чекори ќе ги превземам, а во партијата да си ги разгледаат кои одлуки ќе ги донесат. Штом ќе ги донесам одлуките одма ќе ги соопштам, немам намера да лицитирам со имиња“, рече Заев коментирајќи ја изјавата на Груби кој претходно денеска порача дека ветингот на ДУИ нема врска со метлата на Заев.

Заев не сакаше да каже дали актуелниот министер за екологија, Садула Дураку, ќе биде прв министер во новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците.

„Кадровските промени не ги коментирам. Штом ќе ги донесеме одлуките, ќе ги соопштиме за сите“, рече Заев.

Запрашан дали може да разреши функционери од ДУИ, Заев рече: „Да почекаме уште неколку дена, па да видиме“.

„Ги почитувам сите луѓе, опонетите, сите. Слабостите кога се присутни, тие се кај луѓе. Тие доаѓаат од политички партии. Ќе дојде времето, ќе видиме дека ќе бидат опфатени од сите полтички субјекти“, додаде Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Објавено пред

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на  Регулаторна комисија за енергетика до јуни 2018 година, С.Ј. (61), вработена како член на Регулаторна комисија за енергетика, В.К. (65), вработен како член на  Регулаторна комисија за енергетика до март 2017 година и Е.М.В. (51), вработена како член на  Регулаторна комисија за енергетика до декември 2017 година.

Кривичните пријави се поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело  злоупотреба на службена положба и овластување.

Четворицата противправно дале лиценци на три правни субјекти за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија, сите на „Балкан енерџи“ ДООЕЛ, на кои подоцна им се признавал трошок поголем од дозволениот. Со тоа им било овозможено да остварат приход поголем од регулираниот дозволен максимален приход.

„Со носење одлуки спротивно на Законот за енергетика, на Правилникот за лиценци за вршење енергетски дејности и на Правилникот за цени и системски услуги, Д.П., С.Ј., В.К. и Е.М.В. му овозможиле на правното лице Дистрибуција на топлина  ‘Балкан енерџи’ ДООЕЛ, а на штета на граѓаните – да оствари противправна имотна корист во вкупен износ од 409.549.941 денари или 6.659.349 евра“, соопшти МВР.

Лиценците на  трите правни субјекти ги доделиле во 2012 година, без да бидат исполнети условите и критериумите објавени во ноември 2012 година со јавен повик за избор на носител на лиценца за регулиран производител на топлинска енергија, јавен  повик за избор на носител на лиценца за дистрибуција на топлинска енергија и јавен  повик за избор на носител на лиценца за снабдување на топлинска енергија.

„Покрај тоа, пријавените во 2013, 2014, 2015, 2016 и 2017 година, противправно и спротивно на правилникот за цени и системски услуги, донеле одлуки за утврдување на регулиран максимален приход за производство на топлинска енергија за греење, надоместок за системски услуги и системска резерва и тарифен став за произведена топлинска енергија, Одлуки за утврдување на регулиран максимален приход и тарифни ставови за вршење на енергетската дејност снабдување со топлинска енергија и одлука за утврдување на регулиран максимален приход за вршење на дејноста дистрибуција на топлинска енергија, со што на правните субјекти на кои претходно, противправно, им доделиле лиценци за вршење  енергетски дејности им се признавал трошок поголем од дозволениот“, извести одделот за сузбивање организиран криминал во МВР.

Прикажи повеќе...

Македонија

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Објавено пред

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле Богоевски за кого се обелодени аудиоснимка дека наводно нарачува психотропни супстанции, 66,4 проценти од анкетираните одговориле дека тој треба да даде оставка од функцијата.

Анкетата беше објавена вчера на 13 веб-страници и траеше 24 часа. Во овој период гласале 4.672 лица.

Над 16 отсто од испитаниците сметаат дека Богоевски треба да направи наркотест за да се утврди дали е тој уживател на психотропни супстанции, а 12,6 отсто од анкетираните сметаат дека Богоевски не треба да поднесе оставка бидејќи тоа е негова лична работа. Само 4,4 проценти од испитаниците се изјасниле дека треба да се пронајде возачот на такси-возилото што наводно го снимил телефонскиот разговор на Богоевски.

Од анкетираните 4.672 испитаници, според податоците на истражувачкиот центар на „Макфакс“, 65 отсто биле мажи, најголем дел на возраст од 25 до 44 години. Повеќе од 86 проценти гласале од Македонија, а другите од Германија, Швајцарија, Австралија, Велика Британија и од други држави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија2 часа

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија4 часа

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија5 часа

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија5 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија6 часа

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија7 часа

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија8 часа

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет8 часа

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа8 часа

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет9 часа

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Европа10 часа

Меј: Парламентот ќе одлучи за нов референдум за брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, синоќа изјави дека на Парламентот ќе му биде дадена можност да гласа за тоа дали ќе...

Македонија1 ден

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија1 ден

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава1 ден

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Македонија1 ден

Претседателот ги потпиша указите за 21 закон

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување 21 закон, кои не беа потпишани од поранешниот претседателел Ѓорге Иванов. Меѓу потпишаните...

Македонија1 ден

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на судските службеници од 2016 година

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на вработените во судската служба од 2016...

Свет1 ден

САД привремено ја укинаа забраната за „Хуавеј“ за 90 дена

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја стави компанијата „Хуавеј“ на црната листа за тргување со американските компании,...

Македонија1 ден

(Видео) Независните од ВМРО-ДПМНЕ не кажуваат дали ќе гласаат за одземање на мандатот на Груевски

Независната група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не кажува како ќе гласа на седницата за одземање на мандатот на експремиерот и пратеник,...

Регион1 ден

Србија воведе доживотна затворска казна

Српските пратеници ги усвоија измените на Кривичниот законик, со кои се укинува затворската казна од 30 до 40 години и...

Досие