Контакт

Црна хроника

Кривична пријава за 67-годишен жител на село Крајници поради производство и продажба на дрога

Објавено пред

Секторот за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против 67-годишен жител на село Крајници, Чашка поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

„При претрес во неговиот дом биле пронајдени и одземени околу 12 килограми марихуана, додека на имотот на пријавениот засадени со други земјоделски култури биле пронајдени 130 садници од растението „канабис сатива““, стои во соопштението на МВР.

 

Од министерството додаваат дека од страна на судија при Основен Суд во Велес на 67-годишниот маж му е изречена мерка притвор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Девојка била физички нападната од поранешниот дечко пред угостителски објект

Објавено пред

Утрово околу 3.30 часот, 26-годишна девојка од Скопје пријавила дека пред угостителски објект во селото Марино била физички нападната од нејзиниот дотогашен партнер.

Според пријавата, 31-годишниот скопјанец ја нападнал бидејќи ја прекинала врската со него.

Уште еден случај со напад врз девојка, синоќа бил пријавен во Илинден. Во вториот случај жртва е 18-годишна девојка која пријавила дека во населбата пред пекара била физички нападната од С.М. со кого се познавала од претходно и имале недоразбирања во неколку наврати.

МВР соопшти дека работи на расчистување на двата случаи.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Скопјани се степале во Стар Дојран поради паркинг

Објавено пред

Синоќа по полноќ дошло до физичка пресметка помеѓу четворица скопјани во близина на плажата Свети Никола во Стар Дојран.

МВР соопшти дека во пресметката, од едната страна, учествувале две лица на 31 и 42-годишнна возраст со иницијали А.К. и Љ.М., a од другата страна две лица на 21-годишна возраст со иницијали Б.А. и И.М.

На тепачката, како што соопшти полицијата, претходела расправија околу паркирање на возилото.

МВР против учесниците во инцидентот ќе поднесе соодветни поднесоци.

Инаку, викендов голем број скопјани заминаа во посета на Дојран каде неколку години по ред, во овој период од годината, се одржува музички фестивал.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Еден повреден во сообраќајка на патот Маврово – Галичник

Објавено пред

Едно лице е повредено во сообраќајна несреќа која се слушила вчера околу 14,30 часот на регионалниот пат с.Маврово-с.Галичник. Во несреќата учествувале „опел корса“ со скопски регистарски ознаки управувана од С.Б (38) од Скопје и ,,дачија логан“ со скопски регистарски ознаки, управувана од В.Ф (57) од Скопје.

В.Ф. се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен е во болницата во Гостивар. Увид извршила увидна екипа на ПС-Гостивар.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт7 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа8 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт9 часа

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет9 часа

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт9 часа

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Македонија13 часа

Лидерската средба е неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на...

Култура14 часа

(Видео) Огнен и Марина ја крунисаа љубовта на 46-тата Галичка свадба

Во Галичник денеска се одржа 46-то издание на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, која повеќе од 4 децении ги негува...

Европа14 часа

На парадата во Париз се појави „летачки војник“

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Фреки Запата...

Македонија15 часа

Два земјотреси ја стресоа Грција, почувствувани и во делови од земјава

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна...

Македонија15 часа

,,Како не ти е срам” му порача Милчин на Адеми поради дивоградбите во Охрид

,,Како не ти е срам” му порача професорот, Владимир Милчин  статус на Фејсбук на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по...

Свет17 часа

(Видео) Њујорк во мрак, претставите од Бродвеј се преселија на улиците

Менхетен синоќа остана неколку часа без струја поради голем дефект, поради што престана да работи метрото, запреа лифтовите, се исклучија...

Свет18 часа

Протести во Чикаго против имиграционата политика на Трамп

Неколку илјади луѓе маршираа во центарот на Чикаго протестирајќи против имиграционата политика на претседателот Доналд Трамп, а слични протести се...

Регион20 часа

Во Хрватска во јули има 90 илјади помалку туристи од лани

Во првата недела од јули во Хрватска има 90.000 гости и 400.000 ноќевања помалку отколку во истиот период минатата година....

Свет20 часа

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија. Како што соопшти Агенцијата за геолошко истражување на...

Топ20 часа

Рачна бомба пронајдена во битолското село Брусник

Синоќа во 20 часот, пиротехничар од Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од селото Брусник, општина Битола...

Свет1 ден

Рекордна казна за Фејсбук, треба да плати пет милијарди долари

Федералното регулаторно тело на САД одобри рекордна парична казна од 5 милијарди долари за компанијата Фејсбук во рамки на истрагата...

Топ1 ден

(Видео) САД: Тропската бура Бери се движи кон брегот, без струја останале 30.000 лица

Тропската бура Бери продолжува да се движи кон Луизијана, а метеоролозите предвидуваат дека ќе прерасне во ураган. Flooding near Barataria....

Свет1 ден

(Видео) Судири меѓу полицијата и демонстрантите на протест во Хонг Конг

Неколку илјади луѓе протестираа во Хонг Конг против кинеските трговци, при што дојде до судир меѓу полицијата и демонстрантите. “He...

Регион1 ден

Силен земјотрес го погоди западниот дел на Грција

Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот од Грција, а според првичните податоци нема...

Македонија1 ден

Се екипира Агенцијата за национална безбедност, во тек јавен повик за селекција на кадри од УБК

Комисијата за селекција и избор на работници на Управата за безбедност и контраразузнавање, согласно член 186 став 7 од Законот...

Досие