Контакт

Црна хроника

Кривична против директор на училиште, седум години земал поголема плата од утврдената

Објавено пред

Поднесена е кривична пријава против 46-годишниот Т.Д. од Гевгелија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.

„Во периодот од март 2010 година до септември 2017 година пријавениот како директор на ООУ„Климент Охридски“ во село Миравци, гевгелиско, спротивно на колективниот договор за основно образование, како и спротивно на спогодбите меѓу СОНК и Министерството за образование и наука, и утврдените коефициенти за исплата на плати, и наредил на вработената како секретар, благајник и сметководител во училиштето да му биде пресметуван, а со тоа и исплатуван надоместок на личен доход како за директор на основно училиште со обем од 17 до 36 паралелки, наместо да му биде пресметуван и исплатуван надоместок на личен доход за директор на основно училиште од мал обем, до 16 паралелки, во кој ранг спаѓало наведеното училиште“, соопшти МВР.

На тој начин пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 162.393 денари на штета на буџетот на Република Македонија.

 

Црна хроника

Средовечен маж пронајден мртов во својот дом во Кичево

Објавено пред

Од

Маж на возраст од 51 година вчера бил пронајден мртов во својот дом.

Според информациите на МВР, вчера околу 22 часот било пријавено дека во Кичево на улицата 15 ноември во семејниот дом пронајдено е телото на С.С. (51) во фаза на распаѓање.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициската станица Кичево, а по наредба на јавен обвинител телото било предадено во Судска медицина за вршење обдукција по што ќе бидат познати причините за смртта.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Исчезнаа две сестри од Пробиштип

Објавено пред

Од

Жител на Пробиштип вчера пријавил во полиција дека неговите две ќерки два дена не се вратиле дома и дека не знае каде се.

Според информациите на МВР, вчера околу 19:45 часот во Полициската станица Пробиштип М.Т.(55) пријавил дека во саботата, 14 јули, неговите две ќерки, Н.Т.(19) и другата ќерка на возраст од 16 години, излегле од дома и не се вратиле.

Од МВР велат дека се преземаат мерки за пронаоѓање на лицата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Двајца француски државјани упаднале во касарната „Страшо Пинџур“

Објавено пред

Од

Двајца француски државјани упаднале во касарната „Страшо Пинџур“ во Скопје со две агресивни кучиња. Откако одбиле да се легитимираат, дежурниот во касарната испукал куршум во воздух, по што странците биле приведени.

Според информациите на МВР, вчера околу 23:20 часот во касарната „Страшо Пинџур“ вработен кој бил во дежурната служба забележал патничко моторно возило „форд галакси“ со романски регистарски ознаки, во кое биле две лица, и истото запрело во близина на касарната. По кратко време од возилото излегло едно лице кое со две кучиња влегло во просторот на касарната.

Во обид да биде легитимиран од страна на дежурниот, кучињата станале агресивни, по што дежурниот испукал еден предупредувачки куршум во воздух. Лицата се приведени, при што е утврдено дека се работи за М.Д.Б.Д.(22) и Н.М.А(23), двајцата од Франција. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Кирацовски: ВМРО-ДПМНЕ свесно го блокира изборот на ДИК за да нема референдум

СДСМ има обврска да ја обезбеди иднината и нема да дозволиме никој да го кочи членството во ЕУ и НАТО,...

Македонија5 часа

(Видео) Џафери не му даде збор на Димовски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ лупаа на масите

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, неколку минути го убедуваше собранискиот спикер Талат Џафери да добие збор процедурално на седницата на...

Македонија6 часа

Тројцата осомничени за смртта на Саздовски, наместо за насилство, ќе одговараат за убиство

Скопското јавно обвинителство го преквалификува кривичното дело за смртта на Никола Саздовски од „насилство“ во „убиство“. „Наместо за кривично дело...

Македонија7 часа

Градот Скопје троши половина милион евра годишно за одржување на фонтаните

Градот Скопје годишно троши од 25 до 30 милиони денари годишно или околу половина милион евра за одржување на фонтаните...

Македонија7 часа

Власта го забрза изборот на ДИК, бара изборни измени со ЕУ знаменце

Предлогот кој Владата го достави до Собранието за измени на изборниот законик е со европско знаменце, а во образложението се...

Македонија8 часа

Владата предлага ДИК да се бира со апсолутно мнозинство

Владата пратила предлог до Собранието за измени во изборниот закон со кои бара составот на Државната изборна комисија да се...

Македонија9 часа

Кочан: „Покрај сувото гори и суровото“ – Случајот „Труст“ пред пресуда

Првообвинетиот во предметот „Труст“, бизнисменот Сеад Кочан, во завршните зборови во кривичниот суд денеска рече дека покрај сувото гори и...

Македонија9 часа

(Видео) Никола Попоски: Власта и опозицијата да си го сменат менталитетот

Власта и опозицијата да си го сменат менталитетот, самите да направиме скриниг на институциите, порача денеска претседателот на Националниот совет...

Македонија10 часа

Мајката што го остави бебето пред Домот за доенчиња во Битола кривично ќе одговара

Полицијата поднесе кривична пријава против 17-годишната мајка од Желино која на почетокот на овој месец го остави своето новороденче пред...

Македонија10 часа

Разочарани сме дека Владата останува на ставот Водно да биде колатерална штета, порачаа граѓански активисти

Граѓанските активисти остануваат на ставот дека се против изградба на гасоводот низ парк-шумата Водно. Тие порачуваат дека не можат со...

Македонија11 час

Русија да разбере дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ и НАТО, порача Заев

По вчерашната информација на премиерот Зоран Заев дека руски бизнисмени ги финансирале насилните протести против промена на името, денеска премиерот...

Македонија12 часа

(Видео) Хан ги повика граѓаните да гласаат на референдумот

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, ги повика граѓаните да гласаат на референдумот за името. Тој порача дека...

Македонија12 часа

Османи назначен за шеф на преговарачкиот тим со ЕУ

Вицепремиерот Бујар Османи е назначен за шеф на делегацијата и главен преговарач за Европската Унија, соопшти утрово премиерот Зоран Заев...

Македонија12 часа

Иван Савидис негира дека им дал 300 000 евра на македонски политичари и навивачи

Рускиот бизнисмен Иван Савидис демантира каква било вмешаност во протестите против договорот за името во Скопје и негира дека платил...

Македонија12 часа

Иванов во официјална посета на Молдавија

Претседателот Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Молдавија. Иванов во...

Македонија23 часа

(Видео) „Комитите“ побараа обвинението за смртта на Саздовски да се смени од насилство во убиство

Навивачката група „Комити“ на денешниот марш за Никола Саздовски порачаа дека очекуваат обвинението да се смени од насилство во убиство....

Македонија23 часа

Важно е да нема местенки и правдата да излезе на виделина, порача таткото на Саздовски

Полицајците не се виновни. Ве замолувам на една минута молк за Никола и мирно да си заминеме, порача денеска од...

Свет1 ден

Трамп и Путин ја оценија средбата корисна и успешна – „Лошите односи се променија пред четири часа“

Рускиот претседател, Владимир Путин, и неговиот американски колега Доналд Трамп се согласија дека денешните разговори во Хелсинки биле многу корисни....

Македонија1 ден

Опожарено возилото на директорот на ЈП „Водовод“ – Битола

Возилото кое рано утрово во Битола било опожарено е во сопственост на директорот на ЈП „Водовод“ – Битола, Горан Козаров,...

Македонија1 ден

Лидерска средба до крајот на неделава

Запрени се преговорите меѓу политичките партии за Законот за финансирање на партиите, изборот на ДИК и за техничка влада. Овие...

Досие