Контакт

Црна хроника

Кривични пријави за пуштање бомби на разглас

Објавено пред

Полицијата поднесе кривични пријави против четири лица за пуштање бомби на разглас. Кривичната пријава следува бидејќи на 4 април за време на изборната кампања тие во Прилеп организираа мал собир на кој на разглас пуштија неколку нелегално прислушувани разговори.

Прилепската полиција до Обвинителството поднесе кривична пријава против Љ. П. (55) од Тетово, Г. Н. (49) од Прилеп, Т. М. (44) од Битола и Г. Т. (51) од Прилеп поради неовластено прислушување и тонско снимање предвидено и казниво по чл. 151, ст.2 од КЗ на РСМ.

„На 4 април годинава, околу 19 часот, во Прилеп, на улицата Мице Козар се одржал ненајавен протестен собир организиран од страна на движењето ‘Бојкотирам’ од Скопје. Првопријавениот одржал говор каде што во еден момент побарал од второпријавениот Г. Н. да пушти на лаптоп, кој бил приклучен на озвучување, тонска снимка од разговор помеѓу две лица, најверојатно, телефонски, за која постои основа на сомнение дека е неовластено тонски снимана.

Втората аудиоснимка од страна на првопријавениот е пуштена последователно на ист начин. Предметните тонски снимки се пуштени за преслушување за присутните учесници на собирот, како и за лицата што по пат на интернет на социјалната мрежа „Фејсбук“ во живо го следеле настанот кој бил пренесуван од второ, трето и четвртопријавените преку нивните мобилни телефони во реално време“, соопшти полицијата.

На 5 април Љ. П., Г. Н. и Т. М. се задржани во полициската станица во Прилеп. Со наредби за претрес од Основниот суд Прилеп, кај Г. Н., Т. М. и Г. Т. извршени се претреси во нивните домови, а за првопријавениот извршен е претрес на неговото возило „ситроен Ц4 кактус“, кое сам го донел во кругот на ПС-ОН Прилеп. Одземените предмети (нивните мобилни телефони, мемориски картички, УСБ и друга електронска и компјутерска опрема) се доставени за вештачење во МВР на РМ – ОКТИВ Скопје. Истовремено, од страна на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при БЈБ на МВР доствен е прилог ДВД со документирани профили на социјалната мрежа „Фејсбук“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Еден мигрант загина, а 12 се повредени во несреќата кај Демир Капија, возачот побегнал

Објавено пред

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.

Возачот кој управувал со возилото во кое биле мигрантите, побегнал од местото на несреќата, јави МВР.

Во возилото се превезувале 13 лица, од кои 10 од Пакистан и три од Бангладеш. Починатиот бил на возраст од 20 години, додека четири лица-мигранти се здобиле со тешки телесни повреди и биле пренесени во комплексот клиники ,,Мајка Тереза” во Скопје, а осуммина од мигрантите се здобиле со телесни повреди и им била укажана помош во болницата во Кавадарци.

Во несреќата, покрај возилото со странските државјани, учествувале и товарно моторно возило со приколка со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од Љ.Д. (61) од Кавадарци и патничко моторно возило со српски национални ознаки, управувано од С.Ч.(52) од Република Србија.

Увид на местото на настанот извршил јавен обвинител и екипа од Полициската станица Неготино и се преземаат мерки за расчистување на случајот. По наредба на јавен обвинител телото на починатиот е дадено на обдукција.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Маж повредил полицаец со врата од „југо“

Објавено пред

Полициски службеник заврши со повреди на раката при вршење службена должност во Прилеп.

Како што информираат од МВР, вчера на улицата Браќа Ламескимај при обид на полициските службеници да легитимираат едно лице кое било во патничко возило „југо“, возачот го стартувал возилото и со отворената врата удрил еден полициски службеник.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Семејна драма во Скопје – жена ја нападна својата маќеа

Објавено пред

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Џ.Н.(48) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка телесна повреда.

Како што соопшти МВР, пред неколку дена во домот на таткото на пријавената во Скопје, таа физички ја нападнала В.П.А.(68) од Скопје, која живеела во заедница со нејзиниот татко, при што ѝ нанела тешка телесна повреда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Германски државјанин што се барал со потерница, живеел со лажен идентитет на Попова Шапка

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава....

Македонија24 минути

Еден мигрант загина, а 12 се повредени во несреќата кај Демир Капија, возачот побегнал

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир...

Македонија2 часа

Владејачката партија најавува за 5 отсто повисоки плати во образованието од септември

Платите во основното, средното и високото образование, како и кај јавните високообразовани установи растат за 5 отсто, почнувајќи од исплатата...

Македонија3 часа

До вторник во попладневните часови ќе врне дожд

Од денеска до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Метеоролозите најавуваат услови...

Свет15 часа

Домородец од Амазонија: Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума...

Македонија19 часа

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија22 часа

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија23 часа

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија24 часа

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија24 часа

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет1 ден

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија1 ден

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион1 ден

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет1 ден

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет1 ден

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија2 дена

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија2 дена

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа2 дена

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ2 дена

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ2 дена

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Досие