Контакт

Црна хроника

Лажел дека е функционер во МВР и зел над 1000 евра за посредување за пензија

Објавено пред

Седумдесет и деветгодишен скопјанец пријавил во полиција дека бил измамен од страна на човек кој му ветил дека ќе му среди работа да земе предвремена пензија за неговата сопруга.

Според информациите на МВР, лицето Х.Ф., кој се претставил дека е висок функционер во МВР и дека има блиски контакти со високи функционери од Владата, во два наврати за истото му зел на оштетениот 76 000 денари и го довел во заблуда дека ќе издејствува неговата сопруга пред време да земе пензија.

Откако оштетениот извршил проверки во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, видел дека барање за пензија на неговата сопруга не е поднесено и сфатил дека е измамен. Се преземаат мерки за расчитување на случајот.

Црна хроника

Битолчанка тешко повредена откако ја удрил автомобил

Објавено пред

На битолската улица „Столарска“ по полноќ на 16 јануари, автомобил „мицубиши“ со битолски регистарски ознаки удрил во 58-годишна битолчанка која пешачела.

Како што информираат од МВР, возилото го управувал 36-годишен жител на селото Дедебалци, а 58-годишната жена при ударот се здобила со тешки повреди.

Бидолчанката била пренесена во Клиничката болница во градот, а увид на местото извршила полициска екипа.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

За еден ден во Скопје 18 возачи исклучени од сообраќај

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје се случиле шест сообраќајни незгоди, од кои во две двајца скопјани добиле телесни повреди, а четири биле со причинета материјална штета, информираат од полицијата.

Од преземените мерки и активности констатирано е дека 49 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 18 возачи, од кои 15 управувале возила без да стекнат право за управување моторно возило, еден возач затоа што бил возач почетник и двајца затоа што управувале возила под дејство на алкохол.

Исто така, исклучени од сообраќај се и 10 возила бидејќи биле нерегистрирани, посочуваат од МВР.
Санкционирани се тројца возачи поради поминување крстосница на црвено светло, двајца поради недавање првенство на минување пешаци, двајца поради неправилно престројување, двајца поради непоседување пропишана зимска опрема, пет возачи поради недавање првенство на минување возила на крстосница, четворица поради неносење сигурносен појас при управување моторно возило и 19 поради користење мобилен телефон при управување возило.

Во однос на пешаците, санкционирани се седум пешаци поради поминување коловоз надвор од пешачки премин и еден пешак затоа што поминал коловоз на црвено светло. Во текот на изминатиот ден издадени се 71 мандатен платен налог и 68 возила се подигнати со специјалното возило „пајак“, велат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тетовец и тројца албански државјани уапсени со 20 килограми марихуана во Дебар

Објавено пред

На дебарската улица Александар Илиќ, во вечерните часови на 15  јануари, при контрола на автомобил „фолксваген поло“, со тетовски регистарски ознаки, полицијата пронашла две торби со 20 килограми марихуана.

Возилото било управувано од 45-годишен тетовец, кој бил уапсен и приведен во полициската станица во Дебар.

Од МВР информираат дека во врска со овој случај на граничниот премин Блато бил приведен 41-годишен државјанин од Република Албанија, а на граничниот премин Ќафасан биле приведени уште двајца Албанци на возраст од 33 и 31 година.

Овие три лица исто така биле предадени и задржани во полициската станица во Дебар, а по целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николовски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион1 час

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Плешевица, се сериозно повредени,...

Македонија1 час

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион2 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести2 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија2 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет3 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет3 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет4 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет5 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет15 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион15 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион16 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија19 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања20 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура21 час

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија22 часа

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија22 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести23 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие