Контакт

Црна хроника

Малолетничка од Кочани тешко повредена откако непознато возило удрило во неа и побегнало

Објавено пред

Непознато патничко возило удрило во малолетен пешак во Кочани и побегнало од местото на несреќата, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Имено, вчера во 17:10 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул. Страшо Ербапче непознато патничко возило удрило во малолетен пешак од Кочани и го напушило местото на несреќата.

Малолетничката се здобила со тешки телесни повреди, констатирани во Јавната здравствена установа Кочани.

Извршен бил увид од екипа од Полициската станица Кочани и се работи на расчистување на случајот.

Црна хроника

Приведен малолетник, кој се заканувал на скопско средно училиште, полицијата открила како се праќани пораките

Објавено пред

Денеска, Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против 15-годишник од Скопје за сторено кривично дело тероризам предвидено и казниво по член 394-б став 2 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

Пријавениот малолетник на 24.2.2023, користејќи го својот мобилен телефон, креирал електронска адреса и истиот ден, користејќи го својот лаптоп од својот дом, испратил порака со заканувачка содржина на службената електронска адреса на едно средно училиште во Скопје за која, по извршените проверки, било утврдено дека е лажна. Притоа, со цел да ги прикрие своите активности при испраќање на поракaта, малолетникот користел VPN-апликација.

По преземени мерки и активности од страна на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика, утврдена е користената ИП-адреса, чиј сопственик е таткото на малолетникот, а врз основа издадена наредба за претрес на домот од Основниот кривичен суд Скопје извршен е претрес во домот на родителот на малолетникот, од каде што привремено се одземени мобилен телефон, СИМ-картичка и лаптоп, што ги користело малолетното лице.

Од извршеното вештачење утврдено е дека истата електронска адреса е користена за да се испраќаат пораки со заканувачка содржина до неколку училишта на територијата на град Скопје од мобилен телефон и од лаптоп во повеќе наврати.

На 3.3.2023, во присуство на негов родител, инспектор за малолетници и семејно насилство од СВР Скопје и адвокат, во полициска станица е извршен службен разговор со малолетникот, во текот на кој тој го појаснил начинот на извршување на кривичното дело.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

25-годишна девојка починала, а уште едно малолетно лице е потешко повредено кога „мерцедес“ излетал од патот

Објавено пред

На регионалниот пат Битола – Кичево, кај местото наречено Белимост, во текот на вчерашниот ден патничко моторно возило „мерцедес“, со демирхисарски регистарски ознаки, управувано од Б. Г. (33) од с. Белче, Демирхисарско, излетало од патот.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата од добиените повреди на местото починала сопатничката Ј. Г. (25) од с. Белче, Демирхисарско, додека малолетен сопатник добил тешки телесни повреди констатирани во Клиничката болница Битола.

Увид извршила екипа на СВР Битола, а по наредба на јавен обвинител, телото на починатата било дадено на обдукција.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Жител од Кичево починал кога возилото во кое се наоѓал излетало од патот

Објавено пред

Вчера, во 15.20 часот, во Полициската станица Кичево било пријавено дека на регионалниот пат Кичево – Македонски Брод, патничко моторно возило „југо“, со кичевски регистарски ознаки, управувано од С. Т. (40) од с. Вранештица, Кичевско, излетало од коловозот.

dobivaj vesti na viber

На местото на несреќата починал сопатникот Б. Б. (56) од Кичево, а смрт констатирал лекар од итната медицинска помош.

Тешки телесни повреди добил возачот констатирани во Медицинскиот центар Кичево.

Извршен бил увид од јавен обвинител и екипа од Полициската станица Кичево.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија2 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија3 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Свет3 часа

(Видео) Шји на заминување од Москва: Доаѓа промена каква што немало во последните 100 години

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг на заминување од Москва му рекол на рускиот колега дека доаѓаат промени. „Доаѓа промена што не...

Македонија4 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија4 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ5 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија6 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа6 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет7 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет7 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет7 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа8 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа8 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа8 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа8 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија20 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...

Македонија23 часа

Два месеци се ковал планот за бегство од „Идризово” преку тунел кој бил копан под стари објекти

Затворениците осудени на високи казни со месеци го подготвувале планот за бегството од „Идризово“. Управата за извршување на санкциите информираше...

Македонија23 часа

Дете од Скопје натепано од дефектолог, модриците ги пријавиле родителите

Родители од Скопје забележале повреди околу ушите кај нивната малолетна ќерка. Осомниечна е дефектолог која му држела приватни часови на...

Македонија1 ден

(Видео) Снимка од тунелот во Идризово, полицијата со детали како осум осудени спремале бегство

Полицијата објави видео од тунелот и детали за планот за бегство на затворениците осудени на високи казни. Според информациите од...