Контакт

Топ

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се укаже за можните последици од употребата на петарди и други пиротехнички средства, посебно актуелна пред и за време на новогодишните и божиќните празници.

dobivaj vesti na viber

„ МВР презема и репресивни мерки, со цел санкционирање на употребата на петарди и други пиротехнички средства и ги потсетува граѓаните за законските одредби во кои е санкционирана употребата на пиротехнички средства и нивната нелегална продажба.

Така, Законот за прекршоци против јавниот ред и мир во член 31 предвидува глоба во износ од 200 до 500 евра во денарска противвредност за оној кој неовластено пука од огнено оружје, употребува пиротехнички средства или сличен експлозивен или лесно запалив материјал, или на сличен начин го нарушува мирот и безбедноста на граѓаните“ соопшти МВР.

Согласно Кривичниот законик, во член 396 е предвидено недозволеното изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, при што:

(1) Тој кој што неовластено изработува, држи, продава, набавува или врши размена со огнено оружје, муниција или експлозивни материи, ќе се казни со затвор од три до десет години;
(2) Ако предмет на делото од ставот 1 е поголемо количество на огнено оружје, муниција или експлозивни материи, или огнено оружје, муниција или експлозивни материи кои на граѓаните им се забранети, сторителот ќе се казни со најмалку пет години затвор.

Македонија

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Објавено пред

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да биде технички премиер во период од 100 дена пред изборите, односно од 28 јануари до 8 мај.

dobivaj vesti na viber

„Ми претставува особена чест за доделената доверба од партиските органи и секако можам да кажам дека и оваа функција со должна почит и одговорност ќе биде спроведена од моја страна, како одговор на поддршката од партиските органи и граѓаните“, рече Џафери.

Именувањето на технички премиер кој во предизборниот период ќе дојде од редовите на ДУИ , беше дел од коалицискиот договор меѓу екслидерот на СДСМ, Зоран Заев и на Интегративците, Али Ахмети, а по изборите во 2020 година. На тие избори ДУИ водеше предизборна кампања повикувајќи ги граѓаните да го изберат првиот премиер Албанец.

Прикажи повеќе...

Македонија

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Објавено пред

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе ја преземе функцијата технички премиер од 28 јануари до изборите на пролет.

dobivaj vesti na viber

На состанокот истовремено, Фатмир Бесими е избран за шеф на Централниот изборен штаб за изборите 2024. Се овластува претседателот на партијата да продолжи со разговорите со политичките партии и да одлучува за евентуални коалиции за претседателските и парламентарните избори.

Именувањето на технички премиер Албанец во предизборниот период беше дел од коалицискиот договор меѓу екслидерот на СДСМ, Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети по изборите во 2020 година, откако ДУИ водеше предизборна кампања за премиер Албанец.

Неделава на лидерска средба беше договорено парламентарните избори да се оддржат на 8 мај.

Прикажи повеќе...

Свет

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

Објавено пред

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако е опасен“.

dobivaj vesti na viber

На првото видео кое се рашири на интернет по нападот на Хамас врз фестивалот во Израел, таа носеше црвена марама и заедно со уште десетици други преплашени посетители на фестивалот избезумено трчаа да се засолнат. Потоа се качиле во задниот дел од автомобилот кој ја однел на безбедно.

Светот со недели се прашуваше дали успеала да побегне и да преживее, а сега „Дејли Мејл“ ја пронашол и разговарал со неа.

Станува збор за Влада Патапов, 25-годишна мајка на едно дете, родена во Украина, која сега живее во Ашдод, Израел, каде работи како планер за свадби.

Додека го опишуваше кошмарот низ кој поминала на фестивалот, Влада повремено прснуваше во солзи.

Поголемиот дел од тој ужасен ден, таа била одвоена од нејзиниот партнер Матан, гледајќи ги нејзините пријатели како бегаат од вооружените напаѓачи. Поминале речиси 24 часа пред да се врати дома и конечно да ја прегрне својата тригодишна ќерка Роми.

„Досега навистина не сум зборувала за тоа што се случи, сè уште е многу болно. Со семејството го споделив ужасот од тој ден и сѐ уште му благодарам на Бога секое утро што сум жива“, изјави Влада.

„Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав, додека други не. Она што ми се случи можеби траеше само 18 часа, но за многумина болката сè уште трае и продолжувам да размислувам за заложниците сè уште во Газа. Не смееме да ги заборавиме“, рече таа

Чудно е, вели таа, што воопшто не сакала да оди на фестивалот.

„Матан ги доби билетите, отидовме со пријателка, но цело време имав чувство дека нешто не е во ред. Роми беше многу тивка тој ден, а обично постојано трча наоколу и си игра со своите играчки, но тој ден беше мирна. Сега сум сигурна дека таа претчувствуваше дека нешто страшно ќе се случи“.

По пристигнувањето на местото на фестивалот во Реим, на само неколку километри од границата со Газа, Влада, Матан и нејзината пријателка Маи поставиле шатор и ја поминале вечерта разговарајќи.

„Се сеќавам дека атмосферата беше многу чудна, луѓето се забавуваа и танцуваа, но за мене немаше енергија, не танцував колку што обично танцувам кога одам на вакви фестивали. Беше околу 3 часот наутро и легнав на душекот да спијам“, рече таа.

„Мислев дека е чудно да се организира фестивал толку блиску до границата со Газа и дека ракетите веројатно ќе летаат ваму-таму, но заклучив дека организаторите на фестивалот немало да го одржат ако мислеле дека е опасен.

Влада се разбудила во 6.30 часот кога заѕвонила апликацијата за предупредување за воздушен напад на нејзиниот телефон.

„Ги барав Матан и Маи и ​​веднаш слушнав пукање. Беше гласно и многу блиску до нас. Неколку секунди не знаев што се случува, а потоа Матан само извика дека треба да трчаме до автомобилот. Проектилите почнаа да паѓаат и беше наредена евакуација, а луѓето почнаа да трчаат кон нивните автомобили.

„Мислам дека на почетокот луѓето мислеа дека тоа е само еден од оние рутински ракетни напади од Газа и дури подоцна, кога ги погледнавме нашите телефони, сфативме дека тоа е вистинска инвазија и дека овие терористи сакаа да не убијат“, рече таа.

„Дури и до денес не разбирам зошто тоа се случи. Тоа беше само музички фестивал, беше мирно, луѓето играа, а дојдоа и убиваа луѓе, некои од моите пријатели. Зошто?“, прашува Влада.

Додека со автомобил се обидувале да побегнат од фестивалот, здогледале вооружен маж.

„Сите тропаа, јас бев на совозачкото седиште, Маи беше зад, а Матан возеше. Потоа видовме човек во воена униформа пред нас. Мислевме дека е израелски војник и дека сè ќе биде во ред, но потоа излезе еден дечко неколку автомобили пред нас и војникот го уби. Сега знам дека беше терорист“.

„Сите се здрвивме, а куршумите почнаа да ги погодуваат автомобилите околу нас. Не знам како, но не бевме погодени, а Матан успеа да сврти за да се обиде да излезе на другата страна. Беше вистински хаос, напуштени автомобили беа насекаде и успеавме да стигнеме до засолниште покрај патот, каде што еден полицаец ни викаше да продолжиме да возиме на исток ако сакаме да останеме живи. Матан продолжи да вози, но не стигнавме далеку и потоа видовме терористи на автомобили, мотори и камиони како доаѓаат кон нас и пукаат. Се обидовме да го поминеме теренот, но се заглавивме, па сите излеговме и се обидовме да избегаме трчајќи“.

Голтајќи солзи, Влада продолжи: „Некаде се разделив од Матан и не знаев каде е. Почнав да трчам со Маи и ​​стигнавме до некои дрвја. И двајцата плачевме. Не знаевме што да правиме или каде да одиме и единственото нешто на што можев да размислувам беше Роми. Нејзиното лице постојано ми беше пред очи и си реков дека морам да преживеам поради неа“.

„Значи, јас и Маи почнавме повторно да трчаме и тогаш се создаде снимката со црвената марама. После тоа влегов во автомобилот на мојот ангел, човек по име Јосеф Бен Аву. Тој застана и ни рече да влеземе, што и го направивме. Бевме осуммина во автомобилот, тоа беше киа пиканто и сите бевме еден врз друг. Му се јавив на Матан и му кажав дека сум добро, а тој рече дека е безбеден’.

Влада и Маи на крајот стигнале до сигурна воена база во Цеелим, додека Матан отишол во една во Орим, оддалечена 20 минути.

„Целата работа траеше три часа. Чекав во базата пред да ме земат и да ме однесат дома да ја видам Роми, а јас ја прегрнав најсилно досега“.

Минатиот месец локалната уметница Карен Миск претстави слика наречена „Феникс“, која го прикажува моментот кога Влада бега од терористите.

Уметникот до сликата напишал: „Ова е базирано на една од сликите од тој ден. Убави млади луѓе, полни со живот, луѓе кои бегаат од чисти зли дивјаци.

„Посакувам да го знам нејзиното име и се надевам дека се извлекла од тоа, но јас навистина не. Срцето ми се скрши кога ги видов и кога сфатив дека злото пристигна во просторот на најчистата љубов и слобода. Но, знам дека ќе издигнеме како Феникс од оваа пепел“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија16 часа

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет16 часа

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија18 часа

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет19 часа

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...

Топ20 часа

Најдено телото на велешанецот кој беше пријавен за изчезнат – загинал во сообраќајка, автомобилот излетал од патот

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите...

Македонија20 часа

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Полицијата поднесе кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Љупчо Палевски од Белград до Турција поради случајот...

Регион23 часа

Грција и Турција подготвени темелно да ги обноват односите: „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата полуполна“

Атина и Анкара вртат нова страница во односите и потпишаа декларација за билатерална соработка. „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата...

Свет24 часа

Синот на израелски министер е убиен во Газа, се борел во тунелите

Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во...

Македонија1 ден

Учениците се чувствуваат небезбедни, да се внимава на менталното здравје во училиштата, апелира Сојузот на средношколците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања...

Македонија2 дена

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија2 дена

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија2 дена

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија2 дена

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 дена

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија2 дена

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија2 дена

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија2 дена

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија2 дена

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет2 дена

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...