Контакт

Топ

Млада жена почина на Гинекологија во Чаир

Објавено пред

Синоќа, на Гинекологија „Мајка Тереза“ во Чаир во бесвест била донесена 24-годишна девојка од скопското село Студеничани.

Според пријавеното, бил направен обид за реанимација, но во 23 часот била констатирана смрт кај А. Р..

По консултација со јавен обвинител, телото било предадено во Институтот за судска медицина на обдукција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Објавено пред

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното одделение при Општата болница во Куманово по претходно добиени сознанија за примање поткуп и злоупотреба на службената положба од страна на лекарката Е. С.

Како што информираат од МВР, освен во работните простории, со обезбедена судска наредба претрес бил извршен и во автомобил „опел астра“, паркиран во кругот на болницата.

При претресот во очното одделение на болницата од медицинската сестра биле одземени 18.000 денари, а при претрес во возилото, сопственост на лекарката Е. С., биле одземени речиси 98.000 денари.

Лекарката Е. С. е приведена и против неа ќе биде поднесена соодветна кривична пријава до ОЈО Куманово.

Имено, Е. С. се товари дека ја злоупотребила службената положба и овластувањето и примала поткуп од пациенти, т0ака што правела хируршки интервенции во службени простории на Општата болница во Куманово и за интервенциите противправно зела по 12.000 денари, иако пациентите биле здравствено осигурени преку ФЗО и за истата интервенција би требало да платат само партиципација, но партиципација не им била наплаќана.

Парите пациентите ѝ ги давале лично на пријавената непосредно пред да се изврши хируршката интервенција, а за што не добивале документ за платената услуга.

Прикажи повеќе...

Македонија

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19, од кои во: Скопје – 232, Куманово – 41, Штип – 26, Велес – 20, Битола – 19, Охрид – 17, Кавадарци – 16, Прилеп – 15, Струмица – 14, Свети Николе и Кратово по 10, Кочани и Радовиш по 8, Гостивар и Кичево по 7, Гевгелија и Валандово по 6, Струга и Берово по 5, Ресен – 4, Тетово и Пробиштип по 3, Крива Паланка, Виница и Демир Хисар по 2 и по еден заразен од Неготино, Делчево и Македонски Брод.

Пријавени се 16 смртни случаи: 8 починати лица од Скопје (88, 82, 82, 76, 72, 72, 71 и 64 години), тројца починати од Куманово (80, 71 и 65 години) и по еден починат од Струмица (71), Тетово (61), Охрид (85), Штип (86) и од Берово (45).
Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 6 смртни случаи со датум на смрт во период од 14 до 20 септември годинава. Од нив, по двајца се починати од Скопје и Штип и по од Струга и Кичево. Починатите се на возраст од 54 до 83 години, од кои 3 лица починале во болнички, а 3 во домашни услови.

Регистрирани сe 416 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 214, Струмица – 70, Куманово – 23, Тетово – 16, Штип – 12, Кочани и Кичево по 10, Гостивар – 9, Битола – 8, Велес и Кавадарци  по 7, Прилеп и Свети Николе  по 5, Крива Паланка и Богданци по 3, Охрид, Кратово, Радовиш и Пробиштип по 2 и по еден оздравен во Гевгелија, Валандово, Ресен, Македонски Брод, Македонска Каменица и Дојран.

Направените 3.747 теста се преку: ИЈЗ – 363, ЦЈЗ Скопје – 69, ЦЈЗ Битола – 63, ЦЈЗ Прилеп – 47, ЦЈЗ Тетово – 74, ЦЈЗ Куманово – 63, Судска медицина – 2, Институт за микробиологија – 158, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 135, „Авицена“ – 168, „Биотек“ – 290, „Систина“ – 77, лабораторија „Лаор“ – 176, „Синлаб“ – 30, „Ремедика“ – 31, „Плодност“ – 64, „Генеа“ – 16, „Никоб лаб“ – 350, „ВФВ медикал“ – 72, „Ели медика“ – 64, „Ројал медика“ – 26, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.409.

Досега во земјата се направени вкупно 1.261.880 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 188.113, бројката на оздравени пациенти е 169.116, на починати е 6.511, а бројот на активни случаи изнесува 12.486.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 81.663, Активни 5.709
Куманово 11.116, Активни 920
Тетово 10.767, Активни 971
Прилеп 8.944, Активни 285
Гостивар 7.932, Активни 507
Битола 6.977, Активни 257
Велес 6.077, Активни 297
Охрид 5.844, Активни 559
Кавадарци 5.777, Активни 212
Струмица 5.632, Активни 405
Штип 5.593, Активни 236
Кичево 3.895, Активни 423
Струга 3.763, Активни 540
Кочани 3.158, Активни 133
Гевгелија 2.367, Активни 78
Неготино 2.300, Активни 44
Свети Николе 1.838, Активни 109
Ресен 1.518, Активни 105
Радовиш 1.489, Активни 112
Дебар 1.444, Активни 127
Крива Паланка 1.361, Активни 57
Берово 1.200, Активни 37
Делчево 1.111, Активни 67
Виница 1.011, Активни 47
Пробиштип 900, Активни 43
Валандово 794, Активни 34
Богданци 544, Активни 17
Кратово 541, Активни 57
Крушево 518, Активни 15
Македонски Брод 463, Активни 32
Демир Хисар 428, Активни 18
Демир Капија 406, Активни 4
Пехчево 310, Активни 8
Македонска Каменица 293, Активни 20
Дојран 139, Активен 1

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Објавено пред

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче.

Како што посочува тој, пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај граѓаните, ќе бидат дистрибуирани до вакциналните пунктови во земјата со цел да се обезбеди непречен процес на вакцинација.

„Само со вакцинација можеме да го сочуваме личното здравје, но и да дадеме придонес за зачувување на колективното. Вакцините се безбедни и ефикасни и претставуваат единствен начин да се стави крај на пандемијата. Целосната вакцинација ја намалува шансата од заболување од Ковид-19, развивање тешка форма на болеста, хоспитализација и смртен исход“, пишува министерот за здравство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија4 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија5 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија7 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија8 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија8 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија9 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион9 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија9 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион10 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија12 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија12 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет13 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет13 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие