Контакт

Црна хроника

Момче од Куманово пазарело со фалсификувани пари

Објавено пред

Деветнаесетгодишно момче од Куманово купувало во продавници и плаќало во ресторани со фалсификувани пари.

Според информациите на МВР, М.И. (19) на 3 октомври платил на две места за производи и услуги со фалсификувани банкноти од по 1.000 денари.

Истиот ден, врз основа на судска наредба, полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот на ул.„143“ во Куманово, при што пронашле 11 фалсификувани банкноти и тоа 10 банкноти во апоени од 500 денари и една банкнота во апоен од 1.000 денари.

М.И. бил приведен и задржан во полициска станица. По целосно расчистување и документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Црна хроника

Зоран Роџер бара помош, исчезнал неговиот син Давид

Објавено пред

Скопјанецот Зоран Илиев, познат во јавноста како Зоран Роџер бара помош за да го пронајде неговиот син Давид, за кого вели дека исчезнал изутринава.

Давид има 28 години, висок е 182 сантиметри, слаб, со смеѓа коса, облечен во црн капут.

,„Случајот е пријавен во полиција, ги молам сите кои што имаат информација за син ми, да се јават на телефонските броеви 071 229 903 и 075 363 665. Давид исчезна во Скопје, јас сум моментално во Австралија“, вели Илиев во изјава за медиумите.

На социјалната мрежа Фејсбук попладнево се шири апел во кој се бара помош од скопјани з ада го пронајдат Давид.

„Исчезнат е синот на Роџер Илиев Зоран. Зоран и неговото семејство се во Австралија за жал и не можат нисто да направат од таму! Затоа овој апел е до сите нас од Скопје! Оставете се и почнете да го барате Давид! Почнете од Вардар, кејот на Вардар околу Аеродром, околните паркови во Аеродром и да го превртиме цело Скопје! Ве молам, ургентно е, можеби од нас зависи се во моментов!

Децкото за жал бил во депресија во последениов период. Исчезнат е од утринава од 10 часот во населба Аеродром! Пријавено е во полиција, но според законите полицијата ќе чека да изминат 24 часа! Затоа ќе мора да реагираме сите ние веднаш! Да станеме сите и да ја почнеме потрагава! Му требаме на семејството!

П.С. Не го вознемирувајте семејството непотребно, освен ако немаме сигурна информација ве молам!Доколку има некое инфо јавете на 071229903 или 075363665“, се вели во апелот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Државјани на БиХ со летви тепале семејство во Гостивар

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Гостивар отвори постапка против две лица осомничени за насилство.

Осомничените, од кои едниот со двојно државјанство на Република Северна Македонија и на Босна и Херцеговина, а другиот државјанин на Босна и Херцеговина, на 18 октомври влегле во дворот на семејната куќа на едно лице од гостиварското село Неготино. Притоа, најпрвин започнале да тропаат на вратата, а откако од куќата излегле три лица – сопственикот, неговата сестра и неговиот внук, осомничените со дрвени предмети – летви започнале да ги удираат оштетените, нанесувајќи им повреди.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот јавен обвинител побара за двете лица да биде определена мерка притвор. Судот го прифати ваквиот предлог и на осомничените им определи притвор во траење од осум дена.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Отворена истрага за тетовци кои нападнале малолетник и му одзеле пари и телефон

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Тетово донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица поради основано сомнение дека го извршиле разбојништво.

Двајцата тетовци на возраст од 22 и 21 година, на 14 октомври, со сила и закана употребена врз оштетениот, 17-годишен нивен сограѓанин, одзеле подвижни предмети со намера противправно да ги присвојат.

Откако сторителите го пресретнале оштетениот на улица, го сопреле и го удирале со тупаници, по што со закана од него одзеле 1.000 денари кои ги имал со себе и мобилен телефон марка „ајфон 5“.

Надлежниот обвинител му предложи на судот да определи мерка притвор за осомничените лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија4 часа

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија5 часа

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија5 часа

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Македонија6 часа

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Македонија6 часа

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија7 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет8 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет9 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион9 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет9 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион9 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион22 часа

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Свет23 часа

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија1 ден

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ1 ден

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија1 ден

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија1 ден

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Досие