Контакт

Црна хроника

Мотоциклист се наоѓа во животна опасност по сообраќајна несреќа во Струмица

Објавено пред

Дваесет и тригодишен мотоциклист се наоѓа во животна опасност по сообраќајната несреќа на регионалниот пат Струмица-с. Куклиш-с. Банско

„На регионалниот пат дошло до судир помеѓу мотоцикл „априлија“ со струмички регистарски ознаки, управуван од С.С. (23) од Струмица, и патничко возило „хонда“ со струмички регистарски ознаки, управувано од П.З. (42) од Струмица. Тешки телесни повреди добил возачот на мотоциклот С.С., кој по укажаната лекарска помош во Медицинскиот центар Струмица, бил префрлен на Ургентениот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје и се наоѓа во животна опасност“, соопшти МВР.

Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и екипа од СВР Струмица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

На балкон од куќа фрлена направа што експлодирала

Објавено пред

Од

Непознато лице фрлило направа што експлодирала на балкон на првиот кат од куќа во сопственост на Ј.Ч. (25) на улицата Коле Канински.

„Од експлозијата била оштетена балконската врата, а повредени нема“, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во Тетово приведен маж по кој се трагало со потерница

Објавено пред

Од

Дваесет и тригодишен маж (Б.А.) од селото Порој, кој се бара со потерница, бил легитимиран при контрола на возило со тетовски регистарски таблички.

По проверката, тој бил приведен во Полициската станица во Тетово, а потоа спроведен во Казнено-поправната установа „Затвор Тетово“.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Вчера во Скопје единаесет сообраќајни несреќи

Објавено пред

Од

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 11 сообраќајни незгоди, од кои пет со лесни телесни повреди и шест со материјална штета.

Во сообраќајните незгоди 11 лица добиле лесни телесни повреди. Од преземените мерки и активности констатирано е дека 58 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 24 возачи, од кои: шест возачи поради тоа што управувале моторно возило под дејство на алкохол, 13 возачи управувале возила без да стекнат право за управување моторно возило, двајца бидејќи биле возачи почетници и три возачи поради сторени други прекршоци.

Исто така, исклучени од сообраќај се и 17 возила: 15 поради истечена важност на сообраќајната дозвола и две возила поради техничка неисправност. Не е санкциониран ниту еден возач поради поминување на крстосница на црвено светло, поради неправилно престројување, недавање првенство на минување на пешаци и поради користење мобилен телефон додека управувале моторно возило. Исто така, не е санкциониран ниту еден пешак. Во текот на изминатиот ден издадени се 207 мандатни платни налози, а 58 возила се подигнати со специјалното возило „пајак“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Архитектите не сакаат да проектираат болница за 12 денари по квадрат, Филипче ги повикува на дискусија

Тендерот што го распиша Министерството за здравство на кој се бара идејно решение за нова градска болница на местото на...

Македонија6 часа

(Видео) Димитров: Сите ја сакаме татковината и сакаме да го зачуваме идентитетот

Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името e пред Комисијата за европски прашања, каде што расправата...

Македонија8 часа

Жителите на Тимјаник го намалиле отпорот за отворање мал групен дом во нивното село

Месното население во Тимјаник, една недела подоцна откако предизвика голем револт кај јавноста бидејќи протестира против отворањето мал групен дом...

Македонија10 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ денес не се враќа на седница

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да учествува во работата на Собранието заради, како што велат, кршење на Уставот и...

Македонија10 часа

(Видео) Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија11 час

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија11 час

(Видео) „Предавник“, извикуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ до Димитров

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во собраниската сала пред пратениците образложи зошто договорот со Грција треба да биде донесен...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија13 часа

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија1 ден

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија1 ден

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија1 ден

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија1 ден

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија1 ден

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија1 ден

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија1 ден

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија1 ден

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Досие