Контакт

Црна хроника

Насилници нападнале 21-годишен пар во Аеродром

Објавено пред

Во утринските часови на вчерашниот ден во Полициската станица Аеродром 21-годишник од Скопје пријавил дека во 3 часот во млечен ресторан на булеварот Јане Сандански тој и неговата 21-годишна девојка физички биле нападнати од две непознати лица.

По нападот, насилниците заминале во непознат правец, а девојката за настанот телефонски ги известила родителите на нејзиното момче.

Пред влезот од зградата, каде што чекале родителите на момчето, еден од разбојниците го нападнал и 49-годишниот татко по што побегнал во непознат правец.

Полицијата презема мерки за пронаоѓање на насилниците и за целосно расчистување на случајот.

Црна хроника

Крвава расправија со ножеви во Арачиново

Објавено пред

Од

Деветнаесетгодишно момче од Арачиново е избодено со нож поради сообраќајна расправија. Според полицијата, вчера околу 15.30 часот во скопското село Арачиново-Скопје на улицата.“10“ во близина на џамијата, поради расправија за движење по улицата, Р.Б. од Арачиново со нож го нападнал соселанецот Е.Р. (19), кој бил во друштво со И.М. (18) од селото Сингелиќ.

Притоа Р.Б. на му нанел расекотина на момчето и побегнал. Според полицијата, на Е.Р. му е укажана лекарска помош во ГОБ “Наум Охридски“, каде му се констатирани телесни повреди, по што е пуштен на домашно лекување. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тетка ја однела внуката на биоенергичар, тој сексуално ја нападнал

Објавено пред

Од

Тетка ја однела внуката на биоенергичар во Битола, но тој сексуално ја нападнал. Според полицијата, случајот бил пријавен вчера во 14.40 часот во СВР Битола.

Истиот ден околу 11 часот, 16-годишна девојка од Скопје со нејзината тетка од Битола, отишла кај М.Н. – биоенергичар од Битола, кој врз неа извршил полови дејствија допирајќи ја во пределот на градите, телото и интимните делови.

СВР Битола презема мерки за расчистување на настанот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кај Богородица приведени 37 мигранти

Објавено пред

Од

Патрола од Полициската станица за граничен надзор Богородица вчера околу 16 часот забележала поголема група на лица кои се движеле од брана Паљурци кон селото Фурка.

На дадена усна наредба од страна на униформирани полициски службеници да застанат, непознатото лице кое било на чело на групата се дало во бегство, а групата од 37 лица (мигранти) е сопрена. Во ПС Богородица се приведени 37 мигранти за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ49 минути

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет2 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа2 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија3 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава6 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура15 часа

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа18 часа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија21 час

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет22 часа

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија23 часа

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија1 ден

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ1 ден

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија1 ден

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток2 дена

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток2 дена

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија2 дена

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ2 дена

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Македонија2 дена

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името,...

Досие