Контакт

Црна хроника

Наставничка ја удрила директорката на основното училиште во Зелениково

Објавено пред

Наставничка вработена во основно училиште во скопското село Зелениково ја удрила директорката во училиштето. Полицијата информира дека на инцидентот што се случил вчера претпладне во училиштето „Мaрко Цепенков“ му претходела расправија меѓу двете колешки.

Додека се расправале во ходникот пред канцеларијата на директорката, наставничката ја удрила директорката, а случајот веднаш бил пријавен во полиција. Полицијата го расчистува насилството по што ќе биде поднесена пријава.

Црна хроника

Кривична пријава против едно лице за три кривични дела „тешка кражба“

Објавено пред

Од

Секторот за внатрешни работи во Скопје до Основното јавно обвинителство поднело кривична пријава против 30 годишен скопјанец, поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела ,,тешка кражба“.

Како што информираат од полицијата, лицето првото дело го извршил во месец март годинава отакако со употреба на сила и погоден алат влегол во куќа и одзел телевизор, паричник со пари и други предмети, по што побегнал во непознат правец.

Втората кражба ја извршил истиот период, велат од МВР и додаваат дека 30 годишниот маж со употреба на сила влегол во Заводот за рехабилитација на слух, говор и глас и одзел телевизор, по што повторно побегнал.

Во третото кривично дело како што додаваат од МВР лицето при влез во куќа одзело два лап-топ компјутери, еден таблет, еден мобилен телефон и еден ранец.

Со извршените дела 30 годишниот скопјанец се стекнал со вкупна противправна имотна корист од околу 125.000 денари. По неколку месечна потрага лицето било пронајдено и приведено.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

64 годишен државјанин на Турција уапсен на граничниот премин „Деве Баир“

Објавено пред

Од

64 годишен државјанин на Турција бил задржан на граничниот премин „Деве Баир“ поради фалсификувани зелени карти, соопшти полицијата.

Од МВР додаваат дека 64 годишниот маж управувал товарно возило „Рено“ со полуприколка со турска национална ознака, а отакако бил задржан при контрола и увид во приложените меѓународни зелени карти за осигурување од автоодговорност, било констатирано дека се работи за фалсификувани зелени карти.

Лицето веднаш било лишено од слобода и предадено на полициски службеници од полициката станица во Крива Паланка за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Фрлен молотов коктел кон куќа во Скопје, се запалил комарникот

Објавено пред

Од

Непознато лице фрлило молотов коктел кон куќата во сопственост на 29 годишно лице од Скопје, на улицата „Зендел Џемаил“.

Од МВР велат дека како последица од молотовиот коктел, опожарен бил само комарникот од влезната врата, а пожарот бил изгаснат од страна на екипа од противпожарната бригада.

Нема повредени лица во инцидентот.  Увид ќе се врши во текот на денешниот ден.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 минути

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и...

Свет2 часа

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците...

Свет3 часа

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по рихтер го погоди Фиџи

Силен земјотрес со јачина од 8,2 степени според рихтеровата скала е регистриран во реонот на Фиџи, соопшти Геофизичкиот институт на...

Европа6 часа

(Фото и Видео) Најмалку три лица загинаа, а 38 се повредени во автобуска несреќа во Полска

Најмалку три лица загинаа, а 38 се повредени во автобуска несреќа што се случила доцна синоќа во југоисточниот дел на...

Европа7 часа

Матарела бара гаранции дека сите патишта во земјата се безбедни

Италијанскиот претседател, Серџо Матарела побарал гаранции од надлежните дека сите национални патишта се безбедни. Ваквото барање на Матарела следува по...

Економија7 часа

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за...

Свет7 часа

Нов силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според рихтеровата скала денеска го погоди индонезискиот остров Ломбок, соопшти американскиот геолошки институт....

Македонија8 часа

На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини Богородица и Табановце се...

Свет9 часа

Oд понеделник во Гана еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на ОН

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации...

Македонија1 ден

Кривична против двајца малолетници за палењето на палмата пред „Жан Митрев“

Против две лица на возраст од 17 години, поднесена е кривична пријава поради палењето на палмата пред клиниката „Жан Митрев“,...

Македонија1 ден

На воениот стадион во Скопје изложба на оружје и воена опрема на АРМ

По повод одбележувањето на Денот на АРМ, денеска, на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, од 10 до 14...

Скопје, плоштад, фонтана, Воин на коњ Скопје, плоштад, фонтана, Воин на коњ
Македонија1 ден

Претежно сончево време со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево, попладне во планинските подрачја на места облачноста ќе се зголеми. Вредноста на УВ-индексот ќе...

невреме, Охрид невреме, Охрид
Македонија2 дена

Општина Охрид апелира до граѓаните да пријават штети по невремето

Општина Охрид апелира до сите граѓани да информираат за сите локации каде им е потребна помош и има поголемо задржување...

Вести2 дена

Присуството на Путин на свадбата на министерката ги скара политичарите во Австрија

Очекуваното присуство на рускиот претседател, Владимир Путин, на свадбата на шефицата на австриската дипломатија, Карин Кнајсл, им создава проблеми на...

Македонија2 дена

Инсулинот во Македонија е со уреден рок на употреба, велат од Министерството за здравство

Инсулинот во Република Македонија, без исклучок, е со уреден рок на употреба, уверува Министерството за здравство откако во јавноста се...

Македонија2 дена

„Врти им на Војче и на Љубинка од антикорупциска да отворат предмет за Б.Ц.“, бара Јанкулоска од Котевски

Во разговор од 2011 година ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на експомошник-министерот во МВР, Иво Котевски, му дава нарачки...

Македонија2 дена

Заев се сретна со членовите на ДИК: Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со претседателот на ДИК,...

Европа2 дена

Меркел-Марковиќ: Германија и Црна Гора се согласни да нема промена на границите на Балканот

Црна Гора и Германија се согласиле да нема промени во границите на Балканот, ова била главната порака по средбата меѓу...

Свет2 дена

(Фото) Багери ги расчистуваат урнатините од надвозникот во Џенова, потрагата по исчезнатите и натаму е во тек

Багери почнаа да ги расчистуваат урнатините од надвозникот во италијанскиот град Џенова. И три ден по несреќата, потрагата по лицата што...

Македонија2 дена

„Копиле скапано“, вели Протоѓер за адвокатот на Мијалков, Шврговски

Во една од бомбите што беше пуштена во судницата, Мартин Протоѓер на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ѝ вели...

Досие