Контакт

Топ

На автопатот „Пријателство“ во камион превезувани 43 мигранти од Бангладеш

Објавено пред

Во близина на бензинска пумпа на автопатoт „Пријателство“, во правец од ГП Табановце- Куманово, синоќа полициски службеници од Полициска станица Сопот, постапувајќи по претходно добиено известување, го привеле Б.Д.(29) од Скопје, кој управувал товарно моторно возило “Ман“, поради постоење основи на сомнение дека со возилото превезувал мигранти.

По преземените активности, полициски службеници во реонот на с.Ваксинце, пронашле 43 мигранти од Бангладеш, коишто биле превезувани во возилото. Лицата –мигранти се сместени во Транзитен центар Табановце, а пријавениот е предаден на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.

Свет

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Објавено пред

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа во нормала.
Ова го соопшти кинеската Национална здравствена комисија, пренесува „Ројтерс“.

Во Вухан, од каде што започна ширењето на новиот коронавирус, не се пријавуваат нови случаи веќе шести ден по ред, продавниците почнаа повторно да се отвораат и граѓаните почнаа да се враќаат во секојдневниот живот по два месеци карантин.

Во тој град повторно е отворен трговскиот центар „Вухан интернешнал Плаза“, во кој се наоѓаат продавници на луксузни брендови како „Картие“ и „Луј Витон“, а на влезот се почитуваат мерките на растојание од 1,5 метар и проверка на температурата.

Прикажи повеќе...

Топ

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95 од нив

Објавено пред

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа, на ниво на цела држава, 242 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 95 лица, опоменати се 37, а за останатите се изготвени записници.

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 109 лица им се издадени решенија за изолација, а 112 лица потпишале изјави за самоизолација.

При извршените полициски контроли над лица во изолација и самоизолација, едно лице не било затекнато во својот дом.

Прикажи повеќе...

Свет

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Објавено пред

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани.

Од 531.902 активни случаи, 505.165 пациенти имаат лесни симптоми, а 26.737 пациенти се во сериозна или критична состојба.

Епидемијата се шири најбргу во САД, при што за 24 часа регистрирани се 15.330 нови случаи, со што вкупниот број достигна 138.908.

Следува Италија со 97.689 случаи, 5.217 повеќе од саботата, Шпанија со 81.439 (5.663 повеќе), Германија со 62.095 случаи (4.400 повеќе) и Франција со 40.174 случаи (2.599 повеќе).

Во моментот во Кина има само 2.691 активен случај, а сите новозаболени се кинески државјани што доаѓаат од други земји.

Италија останува земја со најголем број смртни случаи во светот. Во изминатите 24 часа во таа земја починале 756 луѓе, а вкупно 10.779 од почетокот на епидемијата.

Шпанија вчера објави 636 смртни случаи, со вкупно 6.618. Во Кина од почетокот на епидемијата регистрирани се 3.300 смртни случаи, а само пет во изминатите 24 часа.

Иран има 2.640 смртни случаи, 123 повеќе од претходниот ден, во Франција бројот на починати е 2.606, што е зглемување од 292 од саботата, а во САД починаа 2.438 лица, 218 повеќе од претходните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ31 минута

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95 од нив

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа, на ниво на цела држава, 242 лица не ја почитувале...

Свет2 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет16 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија19 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија20 часа

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија20 часа

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија21 час

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија22 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија22 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија23 часа

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија1 ден

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа2 дена

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија2 дена

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија2 дена

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет2 дена

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Досие