Контакт

Црна хроника

Обвинение за скопјанец, чиј автобус 20 пати поминал граница со фалсификувана лиценца

Објавено пред

Основното јавно обвинителство од Скопје поднелo обвинение против 41-годишен скопјанец, управител на фирма од Рашче, поради тоа што во текот на 2021 година со лажна лиценца за вршење меѓународен патен сообраќај негов автобус преку возачи што го управувале автобусот на фирмата 20 пати ја преминал државната граница.

dobivaj vesti na viber

„По спроведена опсежна претходна постапка и направените детаљни проверки, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен предлог против едно физичко и едно правно лице за продолжено кривично дело фалсификување исправа.

Обвинетиот 41-годишник како управител на правното лице од Рашче, искористувајќи ист траен однос, исти услови и слични околности, преку возачите што управувале автобус во сопственост на фирмата, извршил повеќе временски поврзани дејства и употребувал како вистинска лажна јавна исправа извод од лиценца за вршење јавен превоз во меѓународниот патен сообраќај“, велат надлежните.

Ваквата лиценца за наведениот автобус воопшто не била издадена од Министерството за транспорт и врски, а управителот изготвената лажна јавна исправа им ја давал на возачите што го управувале автобусот и со неа тие ја преминувале државната граница. Во текот на постапката надлежниот јавен обвинител обезбеди докази дека во периодот од 10.1.2021 до 21.11.2021 година автобусот на тој начин 20 пати ја преминал државната граница на разни гранични премини.

Со опишаните дејства обвинетиот сторил кривично дело фалсификување исправа по чл. 378 ст. 3 во врска со ст. 1 во врска со чл. 45 од Кривичниот законик, а правниот субјект сторил кривично дело фалсификување исправа по чл. 378 ст. 4 во врска со ст.3 во врска со ст.1 во врска со чл. 45 од Кривичниот законик.

Прибраните докази во текот на претходната постапка, кои се однесуваат на постапувањето на царинските службеници на граничните премини задолжени за контрола на изводите од лиценци, Основното јавно обвинителство Скопје ќе му ги достави на надлежно постапување на Одделението за гонење кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на затворската полиција при Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција.​



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Повредени три деца во училиштен двор во Скопје

Објавено пред

Вчера во двор на училиште на улицата Серава едно женско лице фрлило тврди предмети и повредило двајца малолетници од Скопје и еден малолетник од с.Љуботен, Скопско, соопшти МВР.

dobivaj vesti na viber

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведени крадци во Скопје, го признале делото, следува пријава

Објавено пред

На 4.10.2022, во 8.50 часот, на булеварот Борис Трајковски во Скопје, полициски службеници од ЕВР Кисела Вода – Одделение за криминалистички работи лишиле од слобода 17-годишник од Скопје, а денеска (6.10.2022) во 9 часот во Полициската станица Кисела Вода бил повикан уште еден малолетник.

dobivaj vesti na viber

Тие се сомничат дека на 16.9.2022 извршиле кривично дело кражба, при што од продажен објект на подрачјето на Кисела Вода одзеле повеќе производи. Со нив бил извршен разговор во присуство на социјален работник и родител, во кој го признале и појасниле начинот на извршување на делото.

За случајот е известен кавен обвинител за малолетници и по целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Поведена постапка против дилер на кокаин од Арачиново

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишното лице од Арачиново поради производство и продажба на дрога.

dobivaj vesti na viber

Осомничениот во повеќе наврати на разни локации во Скопје и на разни лица сведоци им продавал наркотична дрога кокаин во пакувања од 0,28 грама за сума од 2.000 до 2.400 денари за пакување.

Со оглед на тоа што се работи за лице и претходно осудувано за исто кривично дело, надлежниот јавен обвинител оцени дека постои опасност тој да се даде во бегство за да го избегне кривичниот прогон, па до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор.​​

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Зеленски: Мора да се добие војната за да не можат руските тенкови да стигнат до Варшава или Прага

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од европските лидери уште оружје за да ги спречи руските тенкови да стигнат до Варшава...

Економија4 часа

Владата ја ограничи маржата на млечните производи

На предлог на Министерството за економија, Владата ја замрзна маржата и за млечните производи: урда, крајво бело сирење и мешано...

Македонија5 часа

МНР повика на зрело и достоинствено однесување по најавените протести поради бугарскиот клуб во Охрид

По повод најавеното отворање на бугарскиот културен клуб во Охрид, како и повикот за протест, Министерството за надворешни работи упати...

Македонија5 часа

Ковачевски-Мицотакис: Заедничките стратешки проекти се од голема важност за долгорочната енергетска независност

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, оствари билатерална средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, во Прага. Ова е втора средба која...

Македонија7 часа

(Видео) Ковачевски во Прага: Солидарноста е неопходна за да се надмине енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски во Прага, во рамки на првиот состанок на Европската политичка заедница, учествува на лидерската тркалезна маса посветена...

Македонија7 часа

Маричиќ: Помалку емоции, а повеќе факти во градењето на добрососедските односи

На денешниот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет помеѓу Северна Македонија и ЕУ, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан...

Регион7 часа

(Видео) Вучиќ: Загреб нема да ја води политиката на Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Прага изјави дека Хрватска сама се пофалила дека е одговорна за тоа што Западен Балкан...

Македонија9 часа

Премиерот Ковачевски официјално пречекан од чешкиот премиер Фијала во Прага

Со официјален пречек на шефовите на држави од страна на премиерот на Чешка, Петр Фијала, почнува првиот состанок на Европската...

Македонија10 часа

Мицкоски повика на масовен протест поради отворањето на бугарскиот културен клуб во Охрид

На 7 октомври во Охрид ќе се отвори втор бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар...

Регион11 час

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да...

Свет11 час

Сируп против кашлица причина за смрт на над 60 деца во Африка, СЗО апелира на претпазливост

Индија чека докази од Светската здравствена организација за поврзаноста помеѓу индискиот сируп за кашлица и смртта на десетици деца во...

Свет11 час

Познат мотивот за масакрот на Тајланд: убиецот дошол да си го земе детето, а збеснал кога дознал дека го нема

Полицијата спроведува опсежна истрага за масакрот што се случи денеска во градинка во североисточниот дел на Тајланд. Во нападот на...

Европа12 часа

(Видео) Мајки врескаат, се бројат жртви, се појавија снимки од пред градинката на Тајланд

На социјалните мрежи се појавија првите видеа од пред градинка на Тајланд, каде што имало масовно пукање. Според последните податоци,...

Европа14 часа

Премиерот на Чешка: Целта на самитот во Прага е само пробен договор за безбедност, енергија и клима

Премиерот на Чешка, кој претседава со Европската Унија, Петр Фијала, го најави денешниот прв самит на 44 шефови на држави...

Свет14 часа

Северна Кореја лансира балистички ракети, шести пат за помалку од две недели

Северна Кореја лансира две нови балистички ракети, шести пат за помалку од две недели, јавуваат агенциите во светот. Пјонгјанг објави...

Свет15 часа

Мексико: Вооружени напаѓачи убиле 17 лица, меѓу нив и градоначалник

Вооружени напаѓачи го убиле градоначалникот, татко му и уште 16 лица во државата Гереро во јужниот дел на Мексико, соопштија...

Европа15 часа

Претседателот на Австрија: „Путин ме измами“

Претседателот на Австрија, кој се кандидира за нов мандат, Александар ван дер Белен, вели дека било грешка да не се...

Европа1 ден

Шолц: Имаме проблем со работната сила, потребна е функционална миграциска политика

Германскиот канцелар Олаф Шолц потврди дека Германија има проблем со работната сила и коментираше каква заедничка миграциска политика би сакал...

Европа1 ден

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен одговор

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во...

Економија1 ден

Време е за одговорно однесување со енергенсите, поддршка за ранливите граѓани, порача владиниот економски совет

Денес во Владата се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата, Артан Груби, вицепремиерот...