Контакт

Црна хроника

Обвинение против Албанец, Македонец и Косовец за кражба на марихуана од фабрика во Алданци

Објавено пред

По сеопфатна истражна постапка надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против еден албански, еден македонски и еден косовски државјанин. Тројцата се обвинети дека сториле кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

dobivaj vesti na viber

Имено, обвинетиот Л.С., кој е недостапен на органите на прогонот, заедно со В.К., Т.С. и Р.К. опфатени во обвинителниот акт, во периодот од 16 до 19 декември минатата година како повеќе лица, неовластено заради продажба пренеле 58.980 грама наркотична дрога марихуана и волумен од околу 900 милилитри хашиш масло. Наркотичната дрога била подигната од објект што го користело лиценцирано правно лице Друштво за производство, трговија и услуги 5 Летерс ДОО Скопје, чија дејност е одгледување канабис за медицинска намена и производство на екстракт од канабис лоциран во с.Алданци, Крушевско, и истата била пренесена до изнајмен објект – викенд-куќа во атарот на с.Врбоец. Обвинетиот Л.С., кој моментално е недостапен на органите на прогонот, неофицијално бил назначен за управител на правниот субјект ДПТУ 5 Летерс ДОО Скопје и му биле доверени клучевите од безбедносниот сеф каде што се чувала сувата материја. Еден месец пред критичниот настан неформално го ангажирал обвинетиот В.К. и го назначил како одговорно лице во фабриката за да ги контролира и координира вработените. При контрола на магацинскиот простор В.К. утврдил дека одредена количина на наркотична дрога марихуана не е внесена во евиденциите на правното лице и се договориле со Л.С. истата да ја сокријат во таванот над магацинот и во погоден момент да ја изнесат од правниот субјект со цел неовластено да ја продадат.

В.К. по насоки на Л.С. ги ангажирал обвинетите Т.С. и Р.К. кои непријавени работеле во правното лице ДПТУ 5 Летерс ДОО Скопје без регулиран статус и сите заедно направиле план за безбедно изнесување на наркотичната дрога. Обвинетиот В.К. од магацинскиот простор каде што се чува екстракт од канабис изнел и една тегла хашиш масло со волумен од 900 милилитри и му ја предал на обвинетиот Т.С. кој неовластено ја држел во мотелска соба во која престојувал. Наредниот ден Л.С., во непосредна близина на фабриката, во атарот на село Врбоец, закупил викенд-куќа каде што обвинетите требало да ја пренесат и да ја чуваат наркотичната дрога марихуана. Секој обвинет добил конкретни инструкции и задачи од обвинетиот Л.С., па за време на пауза на вработените предизвикале прекин во мониторинг-системот од безбедносните камери, ја симнале марихуаната спакувана во проѕирни најлонски кеси од таванот и ја сместиле во шест големи црни најлонски вреќи, а потоа ја натовариле во ПМВ џип марка „лексус“ со швајцарски регистарски ознаки и ја пренеле и сместиле во изнајмената викенд-куќа. По завршување на работното време Л.С. со ПМВ марка „тојота“ ги пренел обвинетите во викенд-куќата каде што обвинетиот Т.С. требало да остане да ја чува дрогата до наредниот ден кога требало да биде преземена. На 19.12.2020 година при претрес на викенд-куќата од страна на овластени службени лица дрогата со вкупна нето-маса од 58.980 грама е пронајдена, а лицата лишени од слобода, при претрес на други локации каде што престојувале обвинетите се пронајдени помали пакувања на наркотична дрога спакувани за неовластена продажба.

Имајќи го предвид начинот и мотивот на извршување на кривичното дело, неговиот меѓународен елемент во извршувањето и поврзаноста на извршителите, како и фактот што обвинетиот Л.С. не е достапен на органите на прогонот, со цел обезбедување присуство на обвинетите и спречување на повторување на кривичното дело, со обвинителниот акт предметниот јавен обвинител поднесе и посебен предлог со кој му предложи на Основниот кривичен суд – Скопје спрема обвинетите да ја продолжи мерката притвор.​©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Изгоре возило натоварено со слама

Објавено пред

Товарно возило натоварено со бали слама изгорело вчера помеѓу селата Средно и Долно Коњари.

dobivaj vesti na viber

„На 3 јули, во 14.42 часот, во СВР Скопје, Р. С. (33) од с. Света Петка, Скопско, пријавил дека помеѓу селата Средно и Долно Коњари, додека управувал товарно возило натоварено со бали слама, избувнал пожар, при што изгореле сламата и возилото“, информираат од МВР.

Од екипа на Бригадата за противпожарна заштита Скопје пожарот бил изгаснат, а повредени лица нема. Извршен бил увид.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Скопјанка нападната поради сообраќајно недоразбирање

Објавено пред

Скопјанка пријавила дека била нападната од страна на сосед поради недоразбирање во сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

„На 3 јули, во 17.42 часот, во Полициската станица Аеродром, В. В. (48) од Скопје пријавила дека во 17 часот на подрачјето на Аеродром, по претходно недоразбирање во сообраќајот, била физички нападната од нејзиниот сосед З. В. (46) од Скопје“, велат од МВР.

Се работи на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

30 санкции за непрописно вградени фолии

Објавено пред

Во периодот од 27.6.2022 до 3.7.2022 Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на неисполнување на пропишаните услови во однос на затемнувањето на стаклата на возилата, соопштија надлежните.

dobivaj vesti na viber

При контролата санкционирани биле 30 учесници во сообраќајот. На сите прекршители им биле изготвени соодветни поднесоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, најави полицијата и апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија2 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет3 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија3 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија4 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија14 часа

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија17 часа

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија18 часа

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија19 часа

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет22 часа

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија22 часа

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...

Македонија23 часа

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „Не се...

Македонија1 ден

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...

Македонија1 ден

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со...

Свет1 ден

(Видео) Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – најавени се поинтензивни врнежи

Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град...

Свет1 ден

(Видео) Очевидци за крвавиот настан во Копенхаген: Ги мамеше луѓето да му се приближат

Напаѓачаот од Копенхаген се обидел да ги намами жртвите велејќи им дека неговото оружје е лажно, за да ги натера...

Свет1 ден

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет1 ден

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...