Контакт

Црна хроника

Ограбени продавници во Битола и Скопје, куќа во Пробиштип, викендица во Банско…

Објавено пред

Разбојник во вторникот нападнал и претепал вработена во продавница на улица Даме Груев во Битола, соопшти МВР.

dobivaj vesti na viber

Според истиот извор, сторителот влегол во продавницата и со дрвена рачка ја нападнал вработената, удирајќи ја по главата, при што истата паднала на подот и ја изгубила свеста. После тоа сторителот одзел 12.000 денари од дневниот промет и побегнал во непознат правец.

Вработената била пренесена во Клиничка болница Битола каде и биле констатирани телесни повреди. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Битола.

Истиот период, но во Скопје, на улица Кемал Сејфула, три непознати лица извршиле разбојништво над вработените во продавница за бела техника. Сторителите со закана го одзеле дневниот промет, по што го напуштиле местото на настанот и побегнале во непознат правец.

Во периодот од 17.01.2017 до 24.01.2017 година во с.Бучиште, пробиштипско, непознат сторител извршил тешка кражба во куќа сопственост на П.Д. (64) од Пробиштип. Сторителот насилно ја отворил вратата,влегол внатре, извршил пребарување по собите и одзел ловечка пушка марка ,,Баикал” калибар 12мм, малокалибарска пушка марка ,,Восток” калибар 22 ЛР, ловечка пушка „Застава“ калибар 12 мм, околу 50 ловечки патрони 12 мм и ловечки елек во кој била и Дозволата за оружје на име на П.Д.. Откако го изврил делото сторителот се оддалечил во непознат правец.

Р.А. (47) од с. Банско пријавил дека во периодот од 14.00 часот на 23.01.2017 до 11.00 часот на 24.01.2017 година непознат сторител извршил тешка кражба во неговата викендица во с.Банско. Сторителот со употреба на погоден предмет го скршил надворешното стакло од прозор од викендицата, влегол внатре, извршил пребарување и одзел две моторни пили и една комбинирана ловна пушка марка „Преламача Прага“. Откако ги одзел наведените предмети сторителот побегнал во непознат правец.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случаите. /крај/со/ст

Црна хроника

Млади скопјани со електрошок украле чанта, со платежната картичка во неа „пазареле“ на бензинска

Објавено пред

Денеска во Скопје, полициски службеници од Одделението за криминалистички работи Карпош и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје ги лишиле од слобода М.С.(18) и еден малолетник, двајцата од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Тие се сомничат дека на 04.06.2022 на ул.„Миле Поп Јорданов“ со употреба на електрошок од З.М. од Скопје одзеле чанта со лични документи и платежна картичка, кој ја употребиле на неколку бензински станици.

При претрес во домот на М.С., извршен со судска наредба, бил пронајден електрошок и други предмети кои потекнуваат од кривичното дело.

Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Фатен е разбојникот кој украде уметнички слики од „Матица ексклузив“

Објавено пред

Рано утринава, во 02.00 часот на бул.„Партизански одреди“ полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Е.Д.(33) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Според информациите на полиција, „тој бил затекнат при обид за извршување на „тешка кражба“ во куќа на подрачјето на Центар и го признал делото. Притоа кај него е пронајден предмет кој што потекнува од кривични дела „тешка кражба“ пријавени на 27.06.2022 во Полициската станица Центар, а извршени во периодот од 25 до 27.06.2022, при што од книжарница на ул.„Ѓуро Стругар“ во Скопје биле одземени повеќе уметнички слики“.

Инаку, на наведената адреса пред два дена беше пријавено дека од Мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ биле украдени 16 ретки дела од познатиот уметник Павле Кузманоски од Тетово.

Од МВР информираа дека лицето е предадено на полициски службеници од Полициска станица Центар за понатамошна постапка, а за случајот е известен Јавен обвинител.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба

Објавено пред

Денеска, во 2 часот, на булеварот Партизански одреди, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Е. Д. (33) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Тој бил затекнат при обид за извршување тешка кражба во куќа на подрачјето на Центар и го признал делото.

Притоа кај него бил пронајден предмет што потекнува од кривични дела тешка кражба, пријавени на 27.6.2022 во Полициската станица Центар, а извршени во периодот од 25 до 27.6.2022, при што од книжарница на улицата Ѓуро Стругар во Скопје биле одземени повеќе уметнички слики, соопшти полицијата.

Лицето, како што информира МВР, им е предадено на полициски службеници од Полициската станица Центар за понатамошна постапка, а за случајот е известен јавен обвинител. По целосно документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „...

Македонија27 минути

Петровска од Мадрид: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучно во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вчера во рамките на Самитот на НАТО во Мадрид учествуваше на работната вечера на министрите...

Македонија11 час

Прекината седницата во Собрание за продолжување на работниот ангажман на судиите и обвинителите

Вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред, Предлог на закон за изменување и дополнување на...

Регион13 часа

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на...

Регион16 часа

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Свет16 часа

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од...

Македонија17 часа

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија17 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија18 часа

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...

Европа19 часа

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 члена на движењето ПКК и на Фето, кои ги смета...

Македонија19 часа

Регистрирани 148 новозаразени од коронавирус, има едно починато лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени...

Македонија20 часа

Има зголемување на бројот на заразени од коронавирус, објави Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатира дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос...

Македонија21 час

(Видео) Почна самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

Денеска, во Мадрид и официјално почна самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација....

Свет21 час

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцената

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и...

Европа22 часа

Санчез до Путин: Нема да победите

Русија претставува директна закана за безбедноста на земјите од НАТО, кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави генералниот секретар...

Европа24 часа

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Речиси 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени во Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет24 часа

Џонсон: Ако Путин беше жена, немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт1 ден

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет1 ден

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа1 ден

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...